Co Polacy myślą o sztucznej inteligencji?

Witam Cię serdecznie w podcaście Swojski Język Polski. Regularne oswajanie się z językiem mówionym pozwoli Ci nauczyć się polskiego w sposób naturalny i automatyczny. Wkrótce sam będziesz mówił płynnie w języku polskim. Miłego słuchania!

 

Hej! Mam nadzieję, że poprzedni odcinek o polskich idiomach ze zwierzętami przesłuchany! Na początku kwietnia obchodziliśmy Wielkanoc, zachęcam Cię więc również do odsłuchania odcinka o tym Jak Polacy obchodzą Wielkanoc

Dzisiejszy odcinek przygotowałam na życzenie nowego patrona podcastu, Jasona z Kanady. Jason, bardzo dziękuję Ci za wsparcie finansowe podcastu i za ciekawą wymianę mailową. 

Jason napisał mi w wiadomości mailowej, że chciałby posłuchać o tym, co Polacy sądzą na temat sztucznej inteligencji. Pomyślałam, że to ciekawy temat, zwłaszcza, że obecnie w polskim Internecie dużo dyskutujemy o chacie GPT, który jest oparty o algorytmy AI. Na moich lekcjach polskiego również mam uczniów zainteresowanych tym tematem.

Do nagrania odcinka musiałam się jednak dobrze przygotować i poszukać najnowszych badań przeprowadzonych wśród Polaków w temacie AI. Nie było to tak łatwe jak się spodziewałam. Wiele badań wśród Polaków zostało przeprowadzonych już kilka lat temu, a ja chciałam mieć najnowsze dane, jako że technologia AI rozwija się dynamicznie i wprowadzane są coraz nowsze rozwiązania. 

Zacznę więc od najbardziej szczegółowego badania na temat polskiej opinii publicznej w kwestii AI, które zostało opublikowane w 2019 roku. Następnie przejdę do omówienia najnowszych badań, które mogą być bardziej aktualne, ale niestety nie dotarłam na razie do bezpośrednich dokumentów. Dotarłam tylko do samych wzmianek o przeprowadzeniu tego typu badań. Linki do badań lub wzmianek będą jak zwykle w transkrypcji odcinka na swojskijezykpolski.com. Jak tylko uda mi się dotrzeć do bezpośrednich raportów, również dodam do nich linki na stronie.

Zacznijmy od badania opinii Polaków o AI sprzed kilku lat

Najbardziej szczegółowe badanie jakie znalazłam na temat opinii Polaków o AI zostało opublikowane już w 2019 roku przez Państwowy Instytut Badawczy NASK. Raport nosi nazwę SZTUCZNA INTELIGENCJA w społeczeństwie i gospodarce. Raport z badań społecznych. Badanie jest ogólnodostępne i link do niego znajdziesz w transkrypcji odcinka na swojskijezykpolski.com. 

Respondenci, czyli uczestnicy tego badania, większością głosów uznali, że sztuczna inteligencja powinna zastąpić najcięższe i najbardziej niebezpieczne prace wykonywane obecnie przez człowieka. Internauci spodziewali się też następujących korzyści z AI:

“Poprawa komfortu życia (34,0%), lepszy poziom cyberbezpieczeństwa (33,0%), zmniejszenie liczby nieszczęśliwych wypadków w pracy (32,7%), a także wyższy poziom personalizacji produktów i usług (30,3%).” (str. 6 raportu). 

W 2019 roku Polacy uznali, że największe zagrożenia sztucznej inteligencji to prywatność użytkowników narażona na ciągłe śledzenie (60,5%), wzrost bezrobocia (40,1%) oraz wzrost cyberataków (37,7%). Z badania Instytutu NASK wynika, że wielu Polaków już 4 lata temu używało urządzeń korzystających ze sztucznej inteligencji, takich jak telewizory, telefony i komputery.

Ponad 40% ankietowanych zgodziło się ze stwierdzeniem, że AI ma wpływ na różne obszary ich życia codziennego, zwłaszcza widoczna jest w obszarach takich jak: rozrywka i gry (40,6%), transport, motoryzacja i  komunikacja publiczna (37,9%) oraz media internetowe (37,7%) (str. 11 raportu). 

Co ciekawe, ponad 70% respondentów zadeklarowało poparcie inicjatyw rozwoju kompetencji swoich dzieci w obszarach związanych z robotyką, logiką czy programowaniem (str. 38 raportu). Jesteśmy więc świadomi tego, że warto rozumieć AI i pozyskiwać umiejętności przydatne na nowoczesnym rynku pracy.

A teraz przejdę do nowszych wzmianek o badaniach polskiej opinii publicznej w kwestii AI

Zacznijmy od kilku liczb. Według portalu rp.pl w roku 2022 liczba wypowiedzi o sztucznej inteligencji w polskim internecie wzrosła o 30 procent, a liczba negatywnych komentarzy na jej temat zmniejszyła się o 27%. W roku 2023 najwięcej rozmawiamy oczywiście o chacie GPT, który został udostępniony użytkownikom w listopadzie zeszłego roku. Jak podaje dalej portal rp.pl Polacy najchętniej dyskutują o AI na Facebooku i Twitterze. Autorami blisko 80 proc. wszystkich wypowiedzi w tym temacie są mężczyźni.

Sama najwięcej postów na temat AI widzę na swojej tablicy na LinkedInie. Jak może pamiętasz, oprócz nauczaniem języka polskiego i angielskiego, zajmuję się również pozycjonowaniem stron internetowych. Mam więc w swojej sieci na LinkedIn wielu specjalistów SEO oraz innych specjalistów z IT i marketingu. Na moim LinkedInie więc sztuczna inteligencja i chat GPT są odmieniane przez wszystkie przypadki. AI może pomagać marketerom m. in. w tworzeniu treści. Mogą to być slogany reklamowe, wpisy blogowe, strony ofertowe, a nawet całe e-booki. 

Nadal niejasna w Polsce i na świecie pozostaje kwestia praw autorskich przy treściach pisanych przez AI. Obecnie marketerzy, copywriterzy, dziennikarze, czy pisarze mogą dowolnie korzystać z treści, których sami nie napisali. Możliwe, że to się jednak zmieni. Czytałam ostatnio o tym, że pracuje się już nad programami, które byłyby w stanie odróżnić tekst wygenerowany przez AI od tekstu napisanego przez człowieka. Pytanie jednak jak skuteczny byłby tego typu program.

Czy Polacy boją się, że sztuczna inteligencja zabierze im pracę?

Według raportu firmy Salesforce cytowanego we wspomnianym już artykule na rp.pl 60 proc. pracowników twierdzi, że jest pozytywnie nastawiona do perspektywy wykorzystania AI w pracy. 

Oczywiście na pewno istnieją też osoby, które obawiają się, że sztuczna inteligencja zostawi je bez pracy. Jednak ja zgadzam się ze wpisem zamieszczonym przez jednego z polskich marketerów na Linkedinie: sztuczna inteligencja zastąpi tych, którzy nie nauczą się wykorzystywać AI w swojej pracy. 

W końcu nie tylko specjaliści lub analitycy ds. AI mogą utrzymać się dzięki nowym technologiom. Programiści używają sztucznej inteligencji do pomocy w tworzeniu kodu, wspomniani już copywriterzy również mogą korzystać ze wsparcia AI przy tworzeniu tekstów. Czy w przyszłości AI zastąpi ich pracę zupełnie? Możliwe, ale myślę, że zarazem stworzy nowe miejsca pracy i zawody, o których potrzebie na razie nie mamy pojęcia. 

Osobiście uważam więc, że warto być na czasie, nie bać się nowych technologii i poznawać je jak najlepiej, aby móc wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności, gdy nadejdzie taka potrzeba. Zresztą już teraz wielu pracowników uczy się współpracy z AI, chociażby w medycynie i farmacji. 

Co o wykorzystaniu sztucznej inteligencji mówią specjaliści medycyny i farmacji?

 Zacytuję teraz fragment artykułu na portalu blog.osoz.pl:

“Lekarze z nadzieją, ale i obawami przyglądają się systemom zdrowia opartym na AI. Pojawiają się dylematy etyczne dotyczące odpowiedzialności zawodowej za błędy medyczne popełniane przez algorytmy. Pomyłka systemu AI sugerującego zakup nowego ubrania, książki czy wyświetlającego najciekawsze treści w mediach społecznościowych nie ma takich konsekwencji jak nieprawidłowa diagnoza albo nieprecyzyjnie dobrany lek.”

No właśnie, kto według Polaków powinien odpowiadać za błędy sztucznej inteligencji?

Wróćmy do badania Państwowego Instytutu Badawczego NASK. W 2019 roku, najwięcej respondentów uznało, że za błędy AI powinien odpowiadać finansowo producent oprogramowania lub producent danego urządzenia. Dopiero na trzecim miejscu wskazano operatora oprogramowania lub urządzenia. Na czwartym miejscu Polacy ulokowali budżet państwa (str. 35 raportu).

A co polski rząd sądzi o sztucznej inteligencji? 

Robiąc research do odcinka znalazłam ciekawy dokument opublikowany przez polski rząd już pod koniec roku 2020. Jest to PDF zatytułowany Polityka dla rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce. Opisuje ona zaplanowane działania, dzięki którym Polska ma stać się jednym z liderów w obszarze AI. Zacytuję teraz fragment tej polityki, pochodzący ze strony 32:

“Rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji są szansą, którą należy wykorzystać, aby dołączyć do grupy najzamożniejszych państw na świecie. W tym celu należy wesprzeć proces tworzenia polskich firm AI, wykorzystywać rozwiązania AI w życiu codziennym oraz promować współdziałanie firm prywatnych i sektora publicznego w obszarze badań i wdrożeń pilotażowych.” 

Jak widzisz więc, polski rząd podchodzi do sztucznej inteligencji bardzo entuzjastycznie. W dokumencie opisany jest potencjał AI w różnych dziedzinach naszego życia, np. w gospodarce. Jeśli interesują Cię szczegóły, link do dokumentu rządowego znajdziesz w transkrypcji odcinka na swojskijezykpolski.com.

To już wszystkie informacje, które przygotowałam na dzisiaj. Mam nadzieję, że trochę przybliżyłam Ci temat postrzegania sztucznej inteligencji przez Polaków. Myślę, że odczucia Polaków wobec algorytmów AI są w większości pozytywne. Staramy się korzystać z nowych technologii zarówno w życiu codziennym, jak i w pracy. Chcemy też, by nasze dzieci zdobywały wiedzę na temat możliwości jakie dają nowe technologie.

Tak jak mówiłam na początku, na rynku powstaje coraz więcej narzędzi opartych o sztuczną inteligencję. Obecnie modny jest Chat GPT, ale niedługo co innego może stać się gorącym tematem w polskiej debacie publicznej. Opinia Polaków na temat AI również może się zmieniać, w zależności od sytuacji na rynku pracy lub od tego, jak firmy wykorzystujące AI będą podchodzić do tematu naszej prywatności w sieci.

Na koniec chciałabym Cię zapewnić, że ten odcinek NIE powstał we współpracy z AI 😉 Nawet gdybym chciała skorzystać z pomocy chatu GPT, to jak może wiesz, chat posiada dane do roku 2021, a mi zależało na znalezieniu jak najświeższych informacji. 

To wszystko na dzisiaj. Podziel się swoją opinią na temat tego odcinka na Facebooku, Instagramie, YouTubie lub pod transkrypcją odcinka na swojskijezykpolski.com.

Jak zawsze zapraszam Cię też na moje indywidualne lekcje polskiego online. Być może interesują Cię konwersacje po polsku, a może przygotowanie do egzaminu z języka polskiego jako obcego? Skontaktuj się ze mną przez formularz na swojskijezykpolski.com/kontakt lub napisz mi wiadomość na social mediach. Do usłyszenia w następnym odcinku!

Podobał Ci się ten odcinek? W podziękowaniu możesz wesprzeć mnie finansowo na Patronite!

Sprawdź cennik lekcji i zapisz się na pierwszą lekcję języka polskiego dla obcokrajowców online ze mną, autorką podcastu

lekcje języka polskiego dla obcokrajowców

O autorce

Agnieszka Podemska

Lektorka języka polskiego jako obcego. Autorka podcastu dla uczących się języka polskiego jako obcego. Polska native speakerka.

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Jason

    Another interesting episode. ChatGPT translated this transcript for me, so it certainly has many uses.

    Interesting times ahead!

Dodaj komentarz