- Czym jest święconka wielkanocna?
- Jak Polacy obchodzą Środę Popielcową?
- Jak Polacy spędzają Wielkanoc?
- Co Polacy jedzą na Wielkanoc?
- Czym jest lany poniedziałek?
Na te i inne pytania odpowiadam w tym odcinku podcastu! Transkrypcja poniżej:
Witam Cię serdecznie w podcaście Swojski Język Polski. Regularne oswajanie się z językiem mówionym pozwoli Ci nauczyć się polskiego w sposób naturalny i automatyczny. Wkrótce sam będziesz mówił płynnie w języku polskim. Miłego słuchania!
Cześć! Witam Cię w 18. odcinku podcastu Swojski Język Polski. Czy czujesz już, że Twój polski się polepsza? Czy wyłapujesz coraz więcej znanych Ci słów i wyrażeń? Czy słuchanie po polsku nadal sprawia Ci duże problemy, czy czujesz już, że jest to coś bardziej naturalnego?
Koniecznie daj znać w komentarzu na stronie lub Facebooku albo Instagramie!
Uwielbiam czytać komentarze od słuchaczy i zanim przejdę do sedna odcinka, czyli opowiem Ci jak Polacy spędzają Wielkanoc, chciałabym podzielić się z Tobą komentarzem, który zamieściła jedna ze słuchaczek na stronie podcastu swojskijezykpolski.com.
Pozwolę sobie zacytować komentarz Olhy pod transkrypcją odcinka Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma:
Najlepsze podcasty, z tych które słuchałam! Pani Agnieszko, jest super!
Dziękuję ślicznie!!!
Na przyszłość, czy mogę mieć nadzieję o nagranie przez panią podcastu o historii Polski z lat 80-90 XX wieku?
Olho, bardzo dziękuję Ci za tak miły komentarz, motywujący mnie do dalszej pracy nad podcastem. Odpowiadając na Twoje pytanie, chętnie rozważę temat odcinka zaproponowany przez Ciebie. Czy interesują Cię konkretne wydarzenia lub losy konkretnych postaci, np. polityków z tego okresu w dziejach Polski? Daj mi proszę znać, jeśli coś Cię szczególnie interesuje.
No dobrze, a teraz przejdźmy do właściwego tematu odcinka. W przeszłości opowiadałam Ci jak Polacy spędzają Święta Bożego Narodzenia, to teraz przyszedł czas na Wielkanoc.
Wielkanoc, tak jak Boże Narodzenie, to dla Polaków bardzo rodzinne święto.
W związku z pandemią i obowiązującymi obostrzeniami okres świąteczny jest bardzo trudny dla tych, którzy nie mają możliwości spotkać się w Święta z rodziną i najbliższymi znajomymi. Ja sama spędziłam ostatnie Święta Wielkanocne, łącząc się z rodzicami przez wideorozmowę na Messengerze.
W tym roku będzie podobnie – święta planuję spędzić w Warszawie, a do domu pojechać kilka tygodni później, gdy większość Polaków zakończy świąteczne podróże i w transporcie publicznym będzie mniej tłoczno.
Wielkanoc to dla chrześcijan najważniejsze święto – celebruje się wtedy misterium paschalne, czyli mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W tym roku tzw. Triduum Paschalne, czyli Wielki Piątek, Wielką Sobotę i Niedzielę Zmartwychwstania obchodzimy od 2. do 4. kwietnia.
Przedtem obchodzimy Wielki Post zaczynający się od Środy Popielcowej. W Środę Popielcową, wierni są obsypywani podczas mszy popiołem na znak nawrócenia i przygotowania do Zmartwychwstania Chrystusa. Około 40 dni później obchodzimy Wielkanoc.
W niedzielę wielkanocną polskie rodziny zasiadają do śniadania wielkanocnego i dzielą się tzw. święconką, czyli pokarmem poświęconym w Wielką Sobotę w kościele.
Podczas uroczystości święcenia ksiądz zazwyczaj wyjaśnia symbolikę poszczególnych pokarmów: jajka to symbol nowego życia, a baranek z masła i z chorągiewką z napisem Alleluja jest symbolem zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Sól chroni przed zepsuciem, a chrzan, ze względu na swój ostry smak, jest symbolem Męki Pańskiej. Chleb natomiast jest pamiątką rozmnożenia chleba na pustyni, którym Jezus nakarmił swoich słuchaczy.
Jakie potrawy jedzą Polacy w czasie śniadania wielkanocnego?
Przede wszystkim żurek wielkanocny, czyli zupę na bazie mięsnego wywaru zagęszczanego zakwasem chlebowym. Oprócz tego białą kiełbasę oraz dużo jajek – tradycyjnie na Wielkanoc przygotowuje się pisanki, czyli jajka, których skorupki są zdobione wzorami i kolorami. U mnie w domu nie jemy w Wielkanoc mięsa, ale tak jak na Boże Narodzenie, przygotowujemy pyszną sałatkę warzywną.
Na stole wielkanocnym nie może zabraknąć też mazurka wielkanocnego, czyli tradycyjnego ciasta świątecznego. Jednym z najbardziej popularnych wypieków jest mazurek kajmakowy przygotowywany na bazie ciasta kruchego i masy kajmakowej. U mnie w domu lubimy też bardzo mazurek z polewą czekoladową. Na mazurku nie może zabraknąć dekoracji z orzechów i suszonych owoców.
W Poniedziałek Wielkanocny dzieci i młodzież obchodzą też tzw. Śmigus Dyngus lub lany poniedziałek.
Jest to słowiański zwyczaj polewania się wodą, a chrześcijanie łączą go z oczyszczającą symboliką wody. Co ciekawe, wg Wikipedii, dawniej Polacy obchodzili to święto w ramach upamiętnienia chrztu Polski. Poniedziałek Wielkanocny jest dniem wolnym od pracy.
Jestem ciekawa, czy w Twoim kraju obchodzi się Wielkanoc w podobny sposób? A może nie obchodzi się Wielkanocy? Koniecznie daj znać na stronie swojskijezykpolski.com. Wpadnij też na Facebooka i Instagrama po dodatkowe lekcje słownictwa języka polskiego.
Za tydzień, ze względu na Święta Wielkanocne, nie będzie premiery odcinka. Słyszymy się więc dopiero za dwa tygodnie. W tym czasie przesłuchaj drugi raz te odcinki, które sprawiły Ci największą trudność. To wszystko na dziś. Trzymaj się ciepło i do usłyszenia!
Podobał Ci się ten odcinek? W podziękowaniu możesz mnie wesprzeć na Patronite!
Sprawdź cennik lekcji i zapisz się na pierwszą lekcję języka polskiego online ze mną!
Polecane odcinki
Typowo polskie rzeczy na prezent
Kurs języka polskiego dla obcokrajowców
O autorce
Agnieszka Podemska
Lektorka języka polskiego jako obcego. Autorka podcastu dla uczących się języka polskiego jako obcego. Polska native speakerka.