Witam Cię serdecznie w podcaście Swojski Język Polski. Regularne oswajanie się z językiem mówionym pozwoli Ci nauczyć się polskiego w sposób naturalny i automatyczny. Wkrótce sam będziesz mówił płynnie w języku polskim. Miłego słuchania!
Hej! Przypominam, że darmową transkrypcję podcastu znajdziesz na stronie swojskijezykpolski.com. Temat dzisiejszego odcinka zaproponowała mi Patronka podcastu, Iryna. Iryna chciała dowiedzieć się jakie prezenty warto przywieźć z Polski. Pozdrawiam Cię Iryno i mam nadzieję, że ten odcinek odpowie wyczerpująco na Twoje pytanie.
Przy okazji przypominam, że Ty też możesz zostać Patronem lub Patronką podcastu. Szczegóły znajdziesz oczywiście na stronie swojskijezykpolski.com w zakładce Wsparcie finansowe podcastu.
Zanim zaczniemy, wspomnę też jak zwykle o moich indywidualnych lekcjach języka polskiego online. Na moich lekcjach pomogę Ci między innymi rozgadać się w języku polskim, przygotować się do egzaminu z języka polskiego lub do rozmowy o pracę po polsku. Szczegóły znajdziesz na stronie swojskijezykpolski.com w zakładce Lekcje języka polskiego.
Ponieważ coraz częściej dostaję pytania o lekcje dla dzieci, chciałabym dodać, że obecnie nie oferuję takich zajęć. Specjalizuję się w nauczaniu dorosłych i cały czas poszerzam swoją bazę materiałów i tematów, które są bardzo przydatne dla osób dorosłych, ale nie sprawdzą się w nauczaniu dzieci.
Ok, przejdźmy do tematu odcinka. Jakie prezenty i pamiątki warto przywieźć z Polski? Zacznę od tego, że jak mówimy w Polsce: “O gustach się nie dyskutuje”. Podróżując po Polsce każdemu może wpaść w oko coś innego. Poza tym, jeśli ktoś z Twoich znajomych zbiera kubeczki, to zapewne najbardziej ucieszy się z kubeczka z Polski. Jeśli ktoś woli lokalne przysmaki, to zapewne bardziej ucieszy się z polskich konfitur lub kiszonek.
Wybór prezentu może też zależeć od grubości Twojego portfela lub od tego, czy masz możliwość transportu jedzenia lub rzeczy bardzo delikatnych, czy nie. W tym odcinku postanowiłam zebrać najpopularniejsze prezenty kupowane w Polsce oraz produkty, za którymi Polacy często tęsknią, mieszkając za granicą.
Niekoniecznie oznacza to, że wszystkie te produkty są niedostępne poza Polską, ale pewnie trudniej je znaleźć, a kiedy już je znajdziesz ich zawyżona cena za granicą może zwalać z nóg.
Jedzenie i picie z Polski na prezent
Zacznijmy od jedzenia i picia, bo gdy robiłam jak zwykle research do odcinka, to właśnie jedzenie i picie pojawiało się najczęściej w różnych propozycjach prezentów z Polski. Turyści często kupują lokalne przysmaki, np. wędzony ser produkowany w polskich górach zwany oscypkiem, naturalne polskie miody i konfitury, czy polskie wędliny.
Jeśli jednak szukasz prezentu dla Polaka mieszkającego za granicą to pewnie najbardziej ucieszy się on z polskiego chleba, np. zdrowego chleba żytniego na zakwasie. Zarówno najmłodsi jak i starsi Polacy docenią też pewnie polskie słodycze, np. pierniki toruńskie, Ptasie Mleczko, krówki, ciastka Delicje, cukierki Michałki i wiele, wiele innych polskich łakoci.
Niektórym Polakom mieszkającym długo na obczyźnie zapewne zakręci się łezka w oku ze wzruszenia jeśli przywieziesz im polski majonez (np. Majonez Kielecki) lub słoik polskich ogórków kiszonych.
Oprócz tego popularnym prezentem zarówno wśród obcokrajowców, jak i Polaków jest polski alkohol. Wódka, piwo, czy domowej roboty nalewki z Polski na pewno ucieszą fanów procentów.
Podsumowując, jeśli masz możliwość przetransportowania jedzenia lub picia z Polski, to możesz rozważyć taką opcję. Myślę jednak, że alkohol i kiełbasa to najbardziej oklepane prezenty jakie możesz przywieźć z Polski, dlatego czym prędzej przejdę do innych propozycji.
Kosmetyki z Polski na prezent
Kiedy mieszkałam za granicą, to trochę brakowało mi sprawdzonych polskich kosmetyków. Dlatego uważam, że kosmetyki mogą być fajnym prezentem, zarówno dla Polaka, jak i obcokrajowca. Na pewno łatwiej jest je przetransportować niż jedzenie czy alkohol.
Podzielę się teraz z Tobą kosmetykami, które lubię i za którymi być może tęskniłabym, gdybym wyprowadziła się z Polski.
Zaznaczę od razu, że nie jest to odcinek sponsorowany. Nie namawiam Cię do kupienia kosmetyków, o których mowa. Najlepiej samemu przetestować kilka kosmetyków i podjąć świadomą decyzję. Mówię tu tylko o swoich preferencjach i pomijam kosmetyki przeznaczone tylko dla Panów, bo się na nich nie znam. Dodam też, że wszystkie marki, o których wspomnę deklarują nietestowanie swoich produktów na zwierzętach. W mojej kosmetyczce królują trzy polskie marki: Ziaja, Sylveco oraz Yope.
Zacznę od klasyka wśród polskich kosmetyków, czyli od oliwkowego kremu Ziai. Ziaja to znana polska marka kosmetyczna. Jak możemy przeczytać na Forbes.com, Zenon Ziaja wystartował ze swoim biznesem już w 1989 roku, kupując starą maszynkę do lodów i przerabiając ją na maszynkę do produkcji kremów.
Polacy dorastający w Polsce, a obecnie mieszkający za granicą na pewno kojarzą oliwkowy krem Ziai. Mi ten kremik przypomina czasy dzieciństwa. Jest to dość tłusty krem zamknięty w małym, okrągłym zielonym opakowaniu. Ma przyjemny delikatny zapach. Obecnie nie mam w domu tego kremiku oliwkowego, ale mam inny produkt Ziai, który również mogę polecić, czyli masło kakaowe do ciała. Bardzo dobrze nawilża i również ma przepyszny zapach.
Kolejny kosmetyk, który mogę polecić to żel myjący do twarzy z olejem z pestek winogron marki Sylveco Biolaven. Jest bardzo delikatny i ma równie delikatny winogronowy zapach. Sprawdza się przy mojej wrażliwej cerze naczynkowej.
Jako krem do twarzy polecam bardzo tłusty krem marki Sylveco. Mówię o kremie brzozowo-nagietkowym z betuliną.
Z żeli do ciała polecam te marki Yope. Jest to kolejna sprawdzona polska marka kosmetyków charakteryzujących się krótkim składem. Etykiety ich kosmetyków są również atrakcyjne wizualnie, więc sprawdzą się jako prezent.
Nadmienię, że z tych 3 marek kosmetycznych Ziaja oferuje najtańsze produkty, ale mają one gorszy skład od Sylveco oraz Yope, których kosmetyki są adekwatnie do jakości droższe.
W transkrypcji odcinka postaram się wrzucić zdjęcie polskich kosmetyków, które obecnie posiadam.
Oczywiście jeśli zależy Ci na czymś typowo prezentowym, to możesz rozważyć ręcznie robione kosmetyki, np. naturalne mydełka w kostce do ciała. Tutaj nie mogę polecić żadnej marki, ponieważ sama nie używam takich mydełek, gdyż są zazwyczaj kilka razy droższe od zwykłego mydła. Jednak na pewno byłabym zadowolona z otrzymania takiego prezentu.
[TUTAJ NIEDŁUGO WRZUCĘ ZDJĘCIE MOICH KOSMETYKÓW]
Polska sztuka na prezent dla obcokrajowca
Jeśli masz zasobniejszy portfel, to możesz zainteresować się również polską sztuką. Prawdziwi koneserzy na pewno docenią polskie obrazy, hafty, czy inne rękodzieła.
Być może zachwyci Cię ręcznie robiona polska ceramika produkowana przez polskie Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC”. Każdy Polak kojarzy tę firmę.
Możesz też przyjrzeć się ręcznie robionej biżuterii, sprzedawanej na wielu polskich straganach.
Pamiątki z Polski dla obcokrajowca
Skoro już wspomniałam o straganach, to na pewno uczęszczając w popularne miejsca turystyczne w Polsce nie ominie Cię atrakcja, jaką jest przeglądanie różnych pamiątek na straganach. Ja akurat nie lubię kupować takich dupereli (czyli zazwyczaj mało przydatnych drobiazgów) na prezent, ale muszę przyznać, że jest mi miło kiedy ktoś przywiezie mi choćby magnes na lodówkę ze swojej podróży. Oprócz magnesów, są oczywiście pocztówki, podkładki pod kubki, zabawki, koszulki, biżuteria i tak dalej. W górach na pewno natkniesz się na góralskie ciupagi i kapelusze.
Oczywiście należy mieć świadomość, że większość takich pamiątek ze straganu nad morzem lub przed wejściem na górski szlak została wyprodukowana w Chinach, nie są to produkty polskie. Nie zachęcam Cię też do kupowania niepotrzebnych, niskiej jakości dupereli, które osoba obdarowana wyrzuci lub schowa głęboko do szafy.
Uważam jednak, że tak naprawdę każdy produkt kupiony w Polsce może stać się pamiątką. Ja na przykład nadal trzymam jako pamiątki zwykły ręcznik plażowy z Majorki z wzorem z jaszczurką oraz świecącego bałwanka z Antwerpii, który co roku w Boże Narodzenie przypomina mi o moim pobycie w Belgii. Nie są to chyba typowe pamiątki z tych państw. Zwłaszcza plastikowy bałwanek nie kojarzy się z Belgią, ale no cóż… belgijskie czekoladki, które kupiłam jako prezent dla mojej rodziny już dawno zostały zjedzone ;-). Przetrwał tylko bałwanek ;-).
Polska literatura i muzyka na prezent dla obcokrajowca
Na koniec wspomnę o prezencie, który mi spodobałby się najbardziej i który sama lubię kupować dla siebie jako pamiątkę z jakiegoś kraju. Chodzi mi o książki w formie papierowej. Jeśli osoba, którą chcesz obdarować uczy się języka polskiego, to na pewno spodoba jej się taki prezent. Również Ty, jeśli sam lub sama sprawisz sobie taki prezent, to patrząc na książkę, będziesz wspominać w jakich okolicznościach została zakupiona.
Dokonując wyboru książki polecam Ci oczywiście sugerować się gustem osoby, która ma zostać nią obdarowana. Pamiętaj też, że jeśli osoba, do której ma trafić prezent zna język polski tylko na podstawowym poziomie, to trylogia Sienkiewicza lub Księgi Jakubowe Tokarczuk być może będą się ładnie prezentować na półce, ale taka ambitna literatura nie będzie zbyt użyteczna dla osoby początkującej.
Oczywiście oprócz książek możesz rozważyć polskie czasopisma i gazety. Poza tym możesz też kupić książki w formie audiobooka.
Poza polską literaturą możesz też zainteresować się polską muzyką. Być może fajnym prezentem byłaby płyta ulubionego polskiego wokalisty lub wokalistki, np. Sanah, o której mówiłam w jednym z poprzednich odcinków podcastu.
To już wszystko na dzisiaj. Czy Twoim zdaniem pominęłam jakiś istotny pomysł na prezent z Polski?
Który z tych prezentów, które wymieniłam chciałbyś lub chciałabyś otrzymać? A może najlepszym prezentem byłby bilet do Polski, aby móc spróbować lokalnej kuchni na miejscu i wybrać samemu prezent dla siebie? 🙂 Daj też znać w komentarzu jaki prezent warto przywieźć z Twojego kraju. Komentarz możesz zostawić na Facebooku, Instagramie, YouTubie lub pod transkrypcją. Linki będą w opisie odcinka.
Trzymaj się ciepło i do usłyszenia!
Podobał Ci się ten odcinek? W podziękowaniu możesz wesprzeć mnie finansowo na Patronite!
Sprawdź cennik lekcji i zapisz się na pierwszą lekcję języka polskiego online ze mną, autorką podcastu.
Polecane odcinki
Przykłady błędów językowych Polaków
Przydatne linki
Język polski dla Ukraińców online
O autorce
Agnieszka Podemska
Lektorka języka polskiego jako obcego. Autorka podcastu dla uczących się języka polskiego jako obcego. Polska native speakerka.