Witam Cię serdecznie w podcaście Swojski Język Polski. Regularne oswajanie się z językiem mówionym pozwoli Ci nauczyć się polskiego w sposób naturalny i automatyczny. Wkrótce sam będziesz mówił płynnie w języku polskim. Miłego słuchania!
Cześć!
Robert Lewandowski, Lech Wałęsa, Fryderyk Chopin, Mikołaj Kopernik. Mówią Ci coś te nazwiska? W dzisiejszym odcinku chciałabym opowiedzieć Ci o 4 znanych Polakach.
Jeden z nich to sławny polski astronom, inny z kolei to piłkarz, jeszcze inny był polskim kompozytorem, a jeden z tej czwórki był polskim prezydentem. Czy wiesz które nazwisko przypisać do odpowiedniego zawodu?
Jeśli nie, to słuchaj dalej, a jeśli tak to gratuluję i mam nadzieję, że mimo wszystko zostaniesz ze mną, by osłuchać się z językiem mówionym i być może dowiedzieć się czegoś nowego o którejś z tych postaci. Dzisiejszy odcinek może być trochę trudniejszy niż zazwyczaj, więc zachęcam Cię do przesłuchania go co najmniej dwa razy oraz zapoznania się z transkrypcją odcinka na stronie swojskijezykpolski.com.
Jak pewnie zauważyłeś lub zauważyłaś, bohaterami tego odcinka będą sami mężczyźni – o znanych Polkach opowiem Ci w osobnym odcinku.
Postanowiłam wybrać 4 Polaków z różnych epok i z kompletnie różnych dziedzin życia.
Zacznijmy od Mikołaja Kopernika, bo żył on najwcześniej. Kopernik urodził się w 1473 roku, a zmarł w 1543 roku. Jak myślisz, był piłkarzem, kompozytorem, prezydentem, czy astronomem? Ostatnia odpowiedź jest poprawna. Mikołaj Kopernik miał tak naprawdę wiele profesji. Według Wikipedii był prawnikiem, urzędnikiem, dyplomatą, lekarzem i duchownym katolickim.
Jednak najbardziej znany jest jako twórca heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego, według którego w centrum Układu Słonecznego jest Słońce, a wszystkie planety, łącznie z Ziemią, je obiegają. Zaproponował tym samym odejście od ówczesnej teorii geocentrycznej, według której to nieruchoma Ziemia znajduje się w centrum Wszechświata, a wokół niej krążą pozostałe ciała niebieskie, takie jak Księżyc, planety, czy Słońce.
Dla mnie postać Mikołaja Kopernika jest szczególnie ważna, gdyż Kopernik urodził się w Toruniu, czyli mieście, z którego pochodzę. W Toruniu mamy więc wspaniały pomnik Kopernika, mamy też fabrykę pierników o nazwie Kopernik, a także moje liceum oraz uniwersytet toruński noszą nazwę tego słynnego Polaka.
Kolejnym znanym Polakiem, o którym postanowiłam dziś wspomnieć jest Fryderyk Chopin. Myślę, że słyszałeś lub słyszałaś o tym polskim pianiście i kompozytorze. Chopin urodził się w 1810 roku w Żelazowej Woli. Znajduje się tam teraz muzeum Dom Urodzenia Fryderyka Chopina oraz pomnik artysty. Byłam tam jako uczennica podstawówki na wycieczce szkolnej.
Jako dziecko Chopin uczył się gry na pianinie w Warszawie, a potem wyjechał do Francji. Zmarł w 1849 roku w Paryżu i został pochowany na słynnym paryskim cmentarzu Père-Lachaise. Kilka lat temu odwiedziłyśmy z siostrą jego grób.
Co ciekawe, serce Chopina na jego prośbę wysłano do Polski. Obecnie znajduje się ono w Kościele św. Krzyża w Warszawie. W 2014 roku dokonano oględzin serca. Według informacji, które znalazłam w Internecie, widoczne na sercu zmiany pozwalają przypuszczać, że bezpośrednią przyczyną śmierci kompozytora mogła być gruźlica.
Czy znasz utwory Chopina? Myślę, że są dość charakterystyczne. Cechują *ją duża ekspresja i dynamizm. (*Powinnam była powiedzieć “je”, bo “te” utwory, powiedziałam “ją”, w domyśle tę muzykę)
A teraz wkraczamy już w czasy współczesne, bo następny na liście jest Lech Wałęsa. Urodzony w 1943 roku, z zawodu elektryk, zasłynął w Polsce i na świecie ze swojej działalności związkowej i politycznej. Bardzo ciężko jest mi opisać tę postać w paru zdaniach, bo historia życia Wałęsy jest dość zawiła.
Pracując jako elektryk Stoczni Gdańskiej, Wałęsa wstąpił do związku zawodowego i uczestniczył w strajkach robotniczych. Za swoją działalność był inwigilowany i aresztowany przez władze PRLu, a nawet zwolniony z pracy. W 1980 roku został przewodniczącym Solidarności, pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej. Powstanie Solidarności było jednym z kluczowych elementów przemian z 1989 roku i obalenia komunizmu w Polsce.
W 1990 roku, Lech Wałęsa został pierwszym w historii prezydentem RP (RP – Rzeczpospolita Polska) wybranym w wyborach powszechnych.
Tygodnik „Time” uznał go za Człowieka Roku 1981 oraz za jednego ze 100 najważniejszych ludzi stulecia (w roku 1999). Wałęsa otrzymał też wiele odznaczeń państwowych, między innymi amerykański Prezydencki Medal Wolności, brytyjski Krzyż Wielki Orderu Łaźni oraz francuski Krzyż Wielki Orderu Legii Honorowej.
Kilka lat temu miałyśmy z siostrą przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z Lechem Wałęsą organizowanym przez jedną z warszawskich księgarń z okazji premiery biografii Wałęsy. Mamy więc zdjęcia z Wałęsą oraz książkę z autografem tej barwnej postaci.
Na końcu mojej listy jest najmłodszy, bo urodzony w 1988 roku, Robert Lewandowski. Gra w pozycji napastnika w niemieckim klubie piłkarskim Bayern Monachium. Jest uważany za jednego z najlepszych piłkarzy na świecie, a w 2020 roku magazyn Forbes uznał go za najbardziej wpływowego człowieka w polskim sporcie.
W tym samym roku Robert Lewandowski jako jedyny Polak w historii otrzymał nagrodę Piłkarza Roku FIFA dla najlepszego piłkarza na świecie, jak również Piłkarza Roku UEFA, przyznawaną dla najlepszego piłkarza występującego w europejskim klubie.
Sama nie oglądam sportu zbyt często, wolę uprawiać sport niż oglądać jak inni grają, biegają lub pływają, natomiast chętnie kibicuję Robertowi przy okazji najważniejszych rozgrywek europejskich lub światowych.
Czy dowiedziałeś lub dowiedziałaś się dzisiaj czegoś nowego? Jakie jeszcze sławne polskie nazwiska przychodzą Ci na myśl? Myślę, że mogłabym wymienić jeszcze sporo nazwisk i możliwe, że niektórym znanym Polakom poświęcę osobny odcinek. Obecnie przychodzą mi do głowy takie osoby jak marszałek Józef Piłsudski, pisarz Henryk Sienkiewicz, oraz, chyba najbardziej znany wszystkim Polak, papież Jan Paweł II.
Jeśli spytałabym Cię o najsłynniejsze postaci z Twojego kraju, kto znalazłby się na Twojej liście? Tradycyjnie, zachęcam Cię gorąco do zostawienia komentarza na stronie pod transkrypcją, na Facebooku lub Instagramie. To wszystko na dziś! Trzymaj się ciepło i do usłyszenia!
~~~
Podobał Ci się ten odcinek? W podziękowaniu możesz mnie wesprzeć na Patronite!
Sprawdź cennik lekcji i zapisz się na pierwszą lekcję języka polskiego dla obcokrajowców ze mną!
Polecane odcinki:
Co Polacy myślą o sztucznej inteligencji?
Najbardziej znane polskie przysłowia
O autorce
Agnieszka Podemska
Lektorka języka polskiego jako obcego. Autorka podcastu dla uczących się języka polskiego jako obcego. Polska native speakerka.