Witam Cię serdecznie w podcaście Swojski Język Polski. Regularne oswajanie się z językiem mówionym pozwoli Ci nauczyć się polskiego w sposób naturalny i automatyczny. Wkrótce sam będziesz mówił płynnie w języku polskim. Miłego słuchania!
Cześć! Jak się dziś masz? Mam nadzieję, że czujesz się wypoczęty lub wypoczęta i gotowy lub gotowa do wysłuchania dzisiejszego odcinka. Chciałabym dzisiaj porozmawiać o tym, dlaczego warto uczyć się akurat języka polskiego, a nie innego. Przecież języków jest bardzo wiele.
Jestem też ciekawa, co skłoniło Ciebie do podjęcia nauki języka polskiego. Czy kiedykolwiek wypisałeś lub wypisałaś sobie na kartce wszystkie powody, dla których warto nauczyć się tego języka?
Jeśli nie, to zachęcam Cię do wypunktowania wszystkich powodów, dla których Twoim zdaniem warto czytać, pisać, a przede wszystkim mówić w języku polskim. Myślę, że taki zbiór powodów będzie dla Ciebie dodatkową motywacją do regularnej nauki.
W dzisiejszym podcaście postanowiłam ułatwić Tobie zadanie. W tym celu przygotowałam swoją listę powodów, dla których warto znać mój ojczysty język polski.
A więc zaczynajmy!
Pierwszym powodem może być oczywiście chęć imigracji do Polski. Polska to kraj położony w środkowej Europie. Stajemy się coraz bardziej rozwiniętym państwem i co roku przyjeżdża do nas dużo osób z innych krajów, zwłaszcza z Europy Wschodniej, np. z Rosji, Ukrainy, czy Białorusi. Dla mieszkańców tych krajów Polska może być bardziej atrakcyjna niż kraje Europy Zachodniej, np. Francja, czy Niemcy.
Język polski jest językiem słowiańskim, łatwiej się go nauczyć niż języka romańskiego, czy germańskiego. Poza tym kulturowo też jesteśmy podobni. Sama mam znajomych z Rosji, którzy kochają Polskę i nie wyobrażają sobie żyć gdzie indziej. Chwalą naszą kulturę, nasze jedzenie oraz łatwość w nauce języka. Wielu przyjezdnych chwali też nasz kraj za poczucie bezpieczeństwa oraz za urodziwą naturę oraz piękne, stare miasta.
Do imigracji do Polski może Cię skłonić również chęć znalezienia dość dobrze płatnej pracy przy stosunkowo niskich kosztach utrzymania. Jeśli chodzi o sam rynek pracy, to w dużych miastach Polski nie brakuje miejsc pracy dla obcokrajowców.
Dodatkowy język jest atutem, więc jeśli znasz np. rosyjski i angielski, i uczysz się polskiego, to na pewno znajdziesz odpowiednią pracę. Sama mieszkam w Warszawie, stolicy Polski, i pracuje tu i mieszka naprawdę sporo osób zza granicy.
W Polsce koszty życia są też niższe niż w Europie Zachodniej. Często słyszę od znajomych zza granicy, że jedzenie lub czynsz są tańsze niż się spodziewali.
Oprócz przyjazdu do pracy wielu obcokrajowców wybiera Polskę, a zwłaszcza Warszawę jako miejsce do studiowania. Myślę, że wynika to z tego, że student w Polsce ma niskie koszty utrzymania, dostęp do wielu atrakcyjnych zniżek, a przede wszystkim dostęp do darmowej nauki na uczelniach wyższych. Jest to też okazja do odwiedzenia naszego pięknego kraju i być może osiedlenia się tutaj na stałe.
Możesz też nauczyć się polskiego, by stać się bardziej konkurencyjny na rynku pracy. Może sam mieszkasz w kraju, w którym mieszka dużo Polaków i tworzą się u Was miejsca pracy dla osób ze znajomością języka polskiego.
Kolejnym powodem, dla którego możesz chcieć nauczyć się języka polskiego jest rodzina. Może Twój partner lub partnerka jest z Polski i chciałbyś porozumiewać się w jego lub jej ojczystym języku? Może chcesz przeprowadzić się do Polski, bo twój mąż lub żona mają tam stałą pracę?
A może masz polskie korzenie? Może Twoi rodzice lub dziadkowie pochodzą z Polski i chcesz lepiej poznać język i kulturę swoich przodków?
A może jesteś po prostu miłośnikiem języków obcych i uczysz się polskiego, bo to po prostu piękny, kwiecisty język? Może chcesz spróbować czegoś oryginalnego i poznać język niedostępny dla tych, którzy wybierają bardziej popularne języki, takie jak angielski, czy hiszpański?
A może zacząłeś naukę języka polskiego, bo jesteś fanem jakiegoś polskiego autora i chciałbyś czytać jego dzieła w oryginale? A może spodobał Ci się kiedyś jakiś polski film lub serial, który zainspirował Cię do nauki języka?
Może z kolei traktujesz naukę polskiego jako wyzwanie umysłowe? Nie oszukujmy się, polski nie jest łatwym językiem do opanowania. Nawet my Polacy mamy czasem problemy z poprawnym wysławianiem się. Te wszystkie odmiany czasowników, odmiany rzeczowników przez przypadki…Wymowa, zbitki sylab, jak prz, szcz lub dżdż.
Podsumowując, powodów do nauki polskiego jest wiele. Możesz chcieć pracować lub studiować w Polsce, przyjechać tu za swoją rodziną lub, by odkryć historię swoich przodków. Możesz też być miłośnikiem nauki języków i traktować naukę polskiego jako ciekawe wyzwanie. Możesz też chcieć być bardziej konkurencyjny na rynku pracy, posiadając znajomość bardziej egzotycznego języka niż np. angielski, hiszpański, czy niemiecki.
Czy zgadzasz się z moją listą? Czy dorzuciłbyś lub dorzuciłabyś jeszcze jakieś powody, dla których warto nauczyć się biegle polskiego?
Podziel się swoją listą w komentarzu na blogu, Facebooku lub Instagramie. Pamiętaj też, by zajrzeć na swojskijezykpolski.com, by zapoznać się z transkrypcją odcinka. To wszystko na dziś! Trzymaj się ciepło i do usłyszenia!
~~~
Podobał Ci się ten odcinek? W podziękowaniu możesz wesprzeć mnie finansowo na Patronite!
Sprawdź cennik lekcji i zapisz się na pierwszą lekcję języka polskiego online ze mną, autorką podcastu.
Polecane odcinki:
Fundacja WOŚP – co to? Najpopularniejsza organizacja charytatywna w Polsce
Jak znaleźć pracę w Polsce? Najpopularniejsze portale pracy
Jak nauczyć się języka polskiego?
Gdzie Polacy jeżdżą na wakacje?
O autorce
Agnieszka Podemska
Lektorka języka polskiego jako obcego. Autorka podcastu dla uczących się języka polskiego jako obcego. Polska native speakerka.