fundacja wośp - czym się zajmuje?

Fundacja WOŚP, czyli najbardziej znana fundacja charytatywna w Polsce

Witam Cię serdecznie w podcaście Swojski Język Polski. Regularne oswajanie się z językiem mówionym pozwoli Ci nauczyć się polskiego w sposób naturalny i automatyczny. Wkrótce sam będziesz mówił płynnie w języku polskim. Miłego słuchania!

  • Czym jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy?
  • Na czym polega finał WOŚP?
  • Jacy polscy celebryci uczestniczą w licytacjach WOŚP?
  • Dlaczego WOŚP budzi kontrowersje?
  • Kim jest Jerzy Owsiak, prezes fundacji WOŚP?
  • Na jakiego prezydenta został dokonany zamach podczas jednego z finałów WOŚP?
  • Co ja sama uważam o WOŚP?

Cześć, mamy już styczeń, więc życzę Ci wszystkiego dobrego w Nowym Roku. Dzisiaj opowiem Ci o fundacji WOŚP oraz o corocznej akcji organizowanej przez tę fundację zawsze w styczniu. Fundację WOŚP zna każdy Polak, więc warto, żebyś i Ty wiedział lub wiedziała czym zajmuje się WOŚP i na czym polega jej fenomen w Polsce.

Na początku wielkie podziękowania dla nowej Patronki podcastu, Iryny. Iryna pochodzi z Ukrainy, ale niedawno przeprowadziła się do Polski. Mieszkając w Polsce ma więc świetną motywację do nauki polskiego. Droga Iryno, dziękuję Ci raz jeszcze za wsparcie finansowe podcastu i vloga Swojski Język Polski. 

Jeśli Ty też chcesz, żeby podcast był kontynuowany, to zapraszam Cię do symbolicznego wsparcia podcastu na Patronite.pl. Szczegóły znajdziesz oczywiście na stronie swojskijezykpolski.com w zakładce Wsparcie finansowe podcastu.

Zanim zaczniemy, wspomnę też jak zwykle o moich indywidualnych lekcjach języka polskiego online. Jeśli chcesz w tym roku rozgadać się w języku polskim, a może potrzebujesz przygotować się do egzaminu z języka polskiego lub do rozmowy o pracę po polsku, to moje lekcje są dla Ciebie. Szczegóły znajdziesz na stronie swojskijezykpolski.com w zakładce Lekcje języka polskiego.

Przejdźmy teraz do tematu odcinka, czyli fundacji WOŚP.

Od czego jest skrót WOŚP? 

WOŚP to Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Niech jednak nie zmyli Cię ta nazwa. Fundacja WOŚP pomaga nie tylko od święta. Fundacja organizuje różne projekty i wydarzenia, a także przyjmuje darowizny od darczyńców przez cały rok. 

Styczniowy finał jest natomiast najbardziej znaną inicjatywą fundacji. Ale o finale WOŚP opowiem więcej za chwilę. 

Czym zajmuje się fundacja WOŚP?

Na razie chcę ogólnie przedstawić fundację i jej cele. Jak sama fundacja pisze na swojej stronie wosp.org.pl  w zakładce Fundacja:

“Celem Fundacji jest działalność w zakresie ochrony zdrowia, polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej.”

Na stronie fundacji w zakładce Medycyna możemy przeczytać o licznych programach, w ramach których fundacja WOŚP utworzyła np. punkty wczesnej diagnostyki, pomagające wykryć choroby onkologiczne lub zaopatrzyła szpitale w pompy insulinowe dla zmagających się z cukrzycą kobiet w ciąży.

Fundacja WOŚP działała pełną parą również w czasie największego zaostrzenia się pandemii Covid-19. Pieniądze od darczyńców zostały przeznaczone na łóżka do intensywnej terapii, respiratory, testy na wirusa, sprzęt ochronny i tak dalej. 

Jak również możemy dowiedzieć się z oficjalnej strony fundacji, WOŚP wsparła znaną w Polsce Klinikę Budzik. Jest to pierwszy w Polsce szpital dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. Myślę, że o tej klinice zrobię kiedyś osobny odcinek podcastu. Jest to darmowa klinika, funkcjonująca również dzięki hojności polskich i zagranicznych darczyńców.

Finał WOŚP

Przejdźmy teraz do omówienia najbardziej znanej akcji fundacji WOŚP. Jest nią finał WOŚP. Finał WOŚP organizowany jest co roku w jedną ze styczniowych niedziel. W tym roku, czyli w roku 2024, finał ma miejsce 28. stycznia. 

Co dzieje się podczas finału? 

Przede wszystkim organizowana jest ogólnopolska zbiórka pieniędzy na konkretny cel. Tegoroczny, czyli 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy “dedykowany będzie zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych” (źródło: https://www.wosp.org.pl/aktualnosci/pluca-po-pandemii-celem-32-finalu-wosp).

W skrócie cel akcji zyskał chwytliwą nazwę “płuca po pandemii”. Jak tłumaczy fundacja, zarówno dzieci, jak i dorośli po przejściu Covida mogą zmagać się z chorobami układu oddechowego. Szpitale potrzebują więc odpowiedniego, nowoczesnego sprzętu, którego nigdy nie jest wystarczająco.

Wolontariusze WOŚP

W dniu finału WOŚP tysiące wolontariuszy wyjdzie na ulicę. Będą zaopatrzeni w puszki do zbierania datków, specjalne identyfikatory oraz w naklejki, które będą wręczać każdemu, kto wrzuci coś do puszki. Naklejki są w kształcie czerwonych serduszek z białym napisem “wielka orkiestra świątecznej pomocy”. Te serduszka stały się już nieodzownym symbolem fundacji. Darczyńcy dumnie przykleją taką naklejkę do kurtki na wysokości klatki piersiowej lub do plecaka czy torebki. Przez następne tygodnie serduszka WOŚP będą widywane w całej Polsce gdziekolwiek się nie ruszysz 🙂 

Ja również jako nastolatka byłam dwa razy wolontariuszką WOŚP. Jednego roku, gdy byłam młodsza, zbierałam datki w kinie. Niestety WOŚP jest organizowany zimą, więc jako dziecko nie chciałam marznąć na dworze. Zebrałam chyba wtedy około 700 czy 800 złotych, co nie jest zbyt dużą kwotą. Żeby zebrać więcej, lepiej jest stanąć na dworze i to w jakimś strategicznym miejscu. Gdy byłam starsza, postanowiłam zbierać datki na WOŚP pod kościołem. To był strzał w dziesiątkę.

Dla wielu Polaków to już tradycja, że w drodze do kościoła wrzucają pieniądze na WOŚP. Tego roku zebrałam ponad 2 tysiące złotych. 

A skąd wiem ile zebrałam? Czy wysypałam w domu zawartość puszki i przeliczyłam pieniądze? Nic z tych rzeczy. Puszki są odpowiednio zabezpieczone i nie jest tak łatwo wyjąć z nich pieniądze bez uszkodzenia puszki. Jako wolontariusz dostajesz też swój identyfikator i po skończeniu zbiórki masz obowiązek oddać puszkę do specjalnego punktu. To tam liczone są pieniądze, a po ich przeliczeniu wolontariusze dostają informacje jaką kwotę udało im się zebrać.

Dzięki temu, że wolontariusze są informowani ile dokładnie zebrali, motywuje to ich do zebrania jak największej sumy pieniędzy. Jeśli na przykład zbierają w grupie ze znajomymi, to często próbują się prześcignąć, kto zbierze najwięcej. 

Licytacje WOŚP

Oprócz wolontariuszy, fundacja może liczyć również na pomoc polskich celebrytów i influencerów. Z okazji finału WOŚP organizowane są licytacje, z których pieniądze również idą na ogłoszony przez fundację cel. 

Strona interia.pl sporządziła listę najdroższych aukcji WOŚP w historii. Wśród nich znalazła się licytacja spotkania z obecnym premierem Donaldem Tuskiem z 2017 roku – fundacja WOŚP zarobiła wtedy ponad 700 tysięcy złotych, lub obiad z piłkarzem Robertem Lewandowskim w 2019 wylicytowany za ponad 150 tysięcy złotych. 

Poza spotkaniami z gwiazdami, licytowane są np. stare samochody lub cenne obrazy, czy biżuteria. 

Co ciekawe, nie trzeba być celebrytą, żeby stworzyć licytację. Popularna w Polsce platforma zakupowa Allegro daje możliwość wszystkim swoim użytkownikom do wystawiania przedmiotów, z których zysk trafi do fundacji. Aby zapoznać się z prowadzonymi obecnie licytacjami, wystarczy, że wejdziesz na stronę Allegro.pl i wpiszesz w pasek wyszukiwania “wośp”. 

W dniu, w którym pracuję nad tym odcinkiem podcastu, czyli 16. stycznia, widzę, że obecnie dużą popularnością cieszy się licytacja motocykla Bartosza Zmarzlika, polskiego żużlowca. Jego aktualna cena to 60 300 złotych. A na tym się nie skończy, bo licytacja zakończy się dopiero za 12 dni.

Jeśli chodzi o aukcje od użytkowników, którzy nie są znani, to często wystawiane są przez nich koszulki, kalendarze czy kubeczki.

Koncerty

No dobrze, opowiedziałam o zbiórce pieniędzy, licytacjach, ale nie wspomniałam jeszcze o koncertach organizowanych podczas finału WOŚP. Są one organizowane w większych miastach Polski, a główny koncert ma miejsce oczywiście w stolicy, czyli Warszawie. Wystąpią na nim mniej i bardziej znane gwiazdy polskiej muzyki. Stałym i najbardziej znanym elementem finałowych koncertów jest tak zwane “światełko do nieba”.

Do niedawna podczas akcji światełka do nieba uczestnicy koncertów oglądali pokaz fajerwerków. Na szczęście od zeszłego roku światełku do nieba nie towarzyszą już huki petard czy fajerwerków. Jest za to pokaz świateł i ognia. Przynajmniej tak jest w Warszawie, która zrezygnowała również z pokazu fajerwerków podczas nocy sylwestrowej. Nie wiem jak to wygląda w mniejszych miejscowościach, ale mam nadzieję, że ich mieszkańcy również będą rezygnować z fajerwerków, które stanowią zagrożenie dla dzikich zwierząt, a przy okazji przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza i zanieczyszczenia hałasem. 

Dlaczego WOŚP budzi kontrowersje?

Wiesz już czym zajmuje się fundacja WOŚP, jak wygląda coroczny finał WOŚP, ale nie wspomniałam jeszcze o tym, że nie wszyscy Polacy są entuzjastycznie nastawieni do fundacji. Założyciel i prezes fundacji Jerzy Owsiak jest w Polsce postacią kontrowersyjną.

Niektórzy zarzucają mu, że jako prezes fundacji charytatywnej za dużo zarabia. Innym nie podoba się, że fundacja oprócz zbiórek na chore dzieci organizuje również finałowe koncerty oraz coroczny festiwal muzyczny dla młodzieży. Osoby, które krytykują fundację nie wierzą w tłumaczenia prezesa, że organizacja koncertów i festiwalu ma osobnych sponsorów i darczyńców, a środki zebrane podczas finału idą wyłącznie na ogłoszony cel.

Z drugiej strony, miłośnicy Owsiaka cenią go za jego humor oraz bezpośredni sposób wypowiedzi.

Na jakiego prezydenta został dokonany zamach podczas jednego z finałów WOŚP?

W 2019 roku Jerzy Owsiak zrezygnował na kilka dni z funkcji prezesa po tragedii, do której doszło podczas koncertu finałowego w Gdańsku. Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz został trzykrotnie raniony nożem, a następnego dnia niestety zmarł. Aby powstrzymać falę krytyki, z którą musiała się wtedy zmierzyć fundacja WOŚP, Jerzy Owsiak postanowił zrezygnować z funkcji prezesa fundacji już na zawsze. Jednak jego rezygnacja wzbudziła ogromny protest w całej Polsce, a hasło Murem za Owsiakiem było na ustach prawie wszystkich.

Dla wielu Polaków to Owsiak jest sercem całej fundacji. Po kilku dniach od rezygnacji Jerzy Owsiak powrócił na stanowisko prezesa ku uciesze wielu Polaków.

Co ja sama uważam o WOŚP?

Na końcu chciałabym podzielić się swoją opinią na temat fundacji WOŚP. Uważam, że jest to organizacja, która robi wiele dobrego dla polskiego systemu zdrowia. Gdyby nie WOŚP, wiele polskich szpitali być może do dziś nie mogłoby pozwolić sobie na zakup nowoczesnego sprzętu ratującego życie. 

Nie interesuje mnie ile zarabia Jerzy Owsiak. A właściwie życzę jemu oraz wszystkim pracownikom fundacji jak najwyższych zarobków. Dzięki temu, że sami żyją na dobrym poziomie, mogą dzielić się swoją energią i pomysłami z innymi oraz realizować wiele ambitnych projektów, ratujących życie Polaków.

Nie rozumiem myślenia tych przeciwników fundacji, którzy uważają, że organizacja charytatywna nie powinna przynosić zysków swoim pracownikom. Przecież muszą oni za coś żyć. Fundacja WOŚP nie mogłaby działać tak prężnie, gdyby jej założyciele i pracownicy musieli na co dzień wykonywać inną pracę zarobkową. 

Ponadto, fundacja WOŚP, tak jak każda inna fundacja w Polsce, musi przedstawiać tak zwane rozliczenie wyniku finansowego. Z racji tego, że fundacja WOŚP jest tak znana, trudniej byłoby jej dopuścić się potajemnie jakichś ogromnych oszustw, o które oskarżają ją jej przeciwnicy.

Jedyna inicjatywa WOŚP, której jestem przeciwna, to organizacja pokazów fajerwerków podczas finałowych koncertów. Jednak, tak jak powiedziałam wcześniej, mam nadzieję, że pokazy fajerwerków zostaną w najbliższym czasie przekształcone w pokazy świateł we wszystkich miastach Polski.

To już wszystko na dzisiaj. Daj mi znać w komentarzu, czy fundacja WOŚP była Ci wcześniej znana. A może znasz inne polskie fundacje? Możesz też opisać fundację znaną w kraju, z którego pochodzisz. Czekam na Twój komentarz pod transkrypcją na swojskijezykpolski.com, lub na Facebooku, Instagramie, albo YouTubie. Trzymaj się ciepło i do usłyszenia!

Podobał Ci się ten odcinek? W podziękowaniu możesz wesprzeć mnie finansowo na Patronite!

Sprawdź cennik lekcji i zapisz się na język polski dla obcokrajowców ze mną, autorką podcastu.

polski dla obcokrajowców

Polecane odcinki

Czemu tworzę podcast do nauki polskiego wyłącznie po polsku?

Egzamin z języka polskiego dla obcokrajowców

Święta Bożego Narodzenia w Polsce

Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma

Przydatne linki

Język polski dla obcokrajowców

Język polski dla Ukraińców

O autorce

Agnieszka Podemska

Lektorka języka polskiego jako obcego. Autorka podcastu dla uczących się języka polskiego jako obcego. Polska native speakerka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *