Jak Polacy spędzają wakacje?

Witam Cię serdecznie w podcaście Swojski Język Polski. Regularne oswajanie się z językiem mówionym pozwoli Ci nauczyć się polskiego w sposób naturalny i automatyczny. Wkrótce sam będziesz mówił płynnie w języku polskim. Miłego słuchania!

Cześć! Jest już połowa czerwca, przez Polskę przechodzi obecnie fala upałów, więc czuję się zainspirowana do nagrania odcinka o wakacjach. 

Opowiem Ci dziś o tym, gdzie Polacy zwykle spędzają urlop i jak wyglądają lub będą wyglądały wakacyjne podróże moich rodaków w tym roku. Omówię też moje osobiste plany wakacyjne.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego większość Polaków spędza wakacje w kraju. Myślę, że ze względu na pandemię i związane z nią obostrzenia i komplikacje w tym roku nawet więcej Polaków niż zazwyczaj zdecyduje się spędzić urlop w Polsce. 

A kiedy w naszym kraju trwa sezon wakacyjny? Najwięcej Polaków podróżuje w czerwcu, lipcu, sierpniu lub we wrześniu (źródło: https://podroze.onet.pl/aktualnosci/gdzie-polacy-jezdza-na-wakacje-ile-kosztuja-wakacje-kiedy-jechac-grecja-czy-turcja/0jw7dkg).

Gdzie Polacy jeżdżą na wakacje?

W Polsce najpopularniejsze kierunki turystyczne to Morze Bałtyckie na północy lub góry, np. Tatry lub Bieszczady, na południu Polski. Oprócz tego wielu Polaków, a także turystów zza granicy, wybiera wyjazd na Warmię i Mazury, do tak zwanej Krainy Tysiąca Jezior. Jak nazwa wskazuje, można tam wypocząć w ciszy nad jeziorem lub wybrać się na pieszą lub rowerową wycieczkę po okolicznych lasach. 

A jakie są u nas popularne kierunki zagraniczne? No cóż, Polacy nadal często przy planowaniu urlopu kierują się przede wszystkim portfelem. Nie może być za drogo. Jako że w Polsce, przynajmniej do niedawna, mieliśmy długie zimy, a krótkie okresy letnie, szukamy też miejsc ciepłych, słonecznych, blisko wody.

Dlatego od lat najpopularniejsze destynacje turystyczne wśród Polaków to Grecja, Turcja, Bułgaria, Chorwacja, Cypr i Malta. Czasem taki wyjazd może okazać się tańszy niż wyjazd nad nasze polskie morze. No i nie ryzykujemy nagłą zmianą pogody. W Polsce jeśli masz pecha to możesz spędzić dwa tygodnie nad Bałtykiem, chowając się przed wichurą lub deszczem. Natomiast ostatnio, może ze względu na globalne ocieplenie, w Polsce mamy coraz krótszą zimę i dłuższe, słoneczne lato.

Ile w ogóle Polacy wydają na wakacje?

Według danych z zeszłego roku, które udało mi się znaleźć w Internecie, przeciętny klient biura podróży w Polsce wydaje 5322 zł na wyjazdy zagraniczne, a na urlop krajowy 1996 zł (źródło: https://www.fly4free.pl/wakacje-polakow-2020/).

Skąd Polacy mają pieniądze na wakacje? W 2018 roku strona kayak.pl przeprowadziła ankietę wśród turystów z 26 krajów, w tym turystów z Polski. Wynikło z niej, że aż 59% Polaków odkłada regularnie pieniądze, które planuje przeznaczyć na wakacyjne podróże. Około 30% ogranicza wydatki w roku, np. unikając jedzenia na mieście, aby zaoszczędzić większą kwotę na wyjazd w okresie letnim.

Będąc już na samym wyjeździe, 33% Polaków ogranicza wydatki na zakupy na miejscu oraz na wynajem samochodu. Za to 16% Polaków postanawia nie martwić się w ogóle pieniędzmi w czasie urlopu (źródło: https://www.kayak.pl/news/oszczedzanie-wakacje/).

Przeciętny wyjazd urlopowy Polaka zaplanowany jest na tydzień, rzadziej na dwa tygodnie.

Jak zmienią się wyjazdy Polaków w tym roku?

No cóż, na pewno planowanie wycieczki zagranicznej będzie w tym roku trochę bardziej skomplikowane niż zazwyczaj. Osoby zaszczepione będą musiały pokazać na lotnisku lub na granicy paszport covidowy, czyli dokument potwierdzający przyjęcie pełnej dawki szczepienia. Osoby niezaszczepione będą musiały nadal przechodzić testy antygenowe. Warto też pamiętać, że każdy kraj ma swoje wewnętrzne regulacje i przed wyjazdem należy się z nimi zapoznać, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji na miejscu. 

A jakie są moje plany urlopowe? Krótka odpowiedź brzmiałaby: jeszcze nie wiem. Urlop mam zaplanowany na sierpień. Na pewno planując jakikolwiek wyjazd będę brać pod uwagę potrzeby i ograniczenia mojego psa. Z tego względu wycieczki zagraniczne na razie odpadają.

Od dawna planuję wyjazd do Krakowa lub Wrocławia, jednak byłby to raczej jednodniowy wypad pociągiem. Może też odwiedzę koleżankę w Poznaniu, mieście w którym studiowałam. Na pewno wpadnę do swojego rodzinnego miasta Torunia. Najbardziej jednak odpoczywam bliżej natury. No cóż, jak to mówimy w Polsce: pożyjemy, zobaczymy. 

A Ty? Jakie masz plany wakacyjne? Może zamierzasz przyjechać do Polski? Gorąco Cię zapraszam, obecnie pogoda jest tropikalna, mamy piękne wsie i miasta, parki i lasy, pyszne jedzenie oraz sympatycznych mieszkańców. 

Jesteśmy też jednym z bardziej gościnnych narodów.

To już wszystko na dziś. Pamiętaj, by zostawić komentarz na swojskijezykpolski.com lub na Facebooku lub Instagramie. Linki do artykułów z danymi statystycznymi, o których dziś mówiłam znajdziesz w transkrypcji odcinka na swojskijezykpolski.com/transkrypcje.

Sprawdź cennik lekcji i zapisz się na pierwszą lekcję języka polskiego online ze mną, autorką podcastu.

Polecane odcinki:

Polska piosenkarka bijąca rekordy popularności – Sanah

Błędy językowe, które Polacy często popełniają

Dziwne zwyczaje żywieniowe Polaków

Najpopularniejsze polskie przysłowia

Bar mleczny w Polsce – co to?

O autorce

Agnieszka Podemska

Lektorka języka polskiego jako obcego. Autorka podcastu dla uczących się języka polskiego jako obcego. Polska native speakerka.

Dodaj komentarz