Witam Cię serdecznie w podcaście Swojski Język Polski. Regularne oswajanie się z językiem mówionym pozwoli Ci nauczyć się polskiego w sposób naturalny i automatyczny. Wkrótce sam będziesz mówił płynnie w języku polskim. Miłego słuchania!
Hej! To już 59. odcinek podcastu dla uczących się języka polskiego jako obcego. Pamiętaj, że transkrypcje wszystkich odcinków znajdziesz na stronie swojskijezykpolski.com. Nadal zapraszam Cię również na moje indywidualne lekcje języka polskiego online.
Nie wiem jak Ty, ale ja bardzo się cieszę, że jest już wrzesień. Od kilku lat lato w Polsce jest dla mnie za długie i za ciepłe. To zabawne, bo jako dziecko uważałam, że to zima jest za długa i za zimna. Teraz jednak, pewnie ze względu na globalne ocieplenie, lato w Polsce jest naprawdę długie i upalne. Mieszkam w mieście bez klimatyzacji i latem jest dla mnie często za ciepło i za duszno. Cieszę się więc niezmiernie, że powoli temperatura spada. Kiedyś nie doceniałam tego, że w Polsce mamy cztery pory roku, zazdrościłam osobom mieszkającym w tropikach. Dziś już wiem, że zmieniające się pory roku i umiarkowany klimat to prawdziwe błogosławieństwo.
Ok, ale nie o pogodzie chciałam dzisiaj porozmawiać.
Dzisiaj opowiem Ci o jednej z najpopularniejszych piosenkarek w Polsce. Już od jakiegoś czasu myślałam o nagraniu odcinka na jej temat. W tym miesiącu, a konkretnie 22. września, odbędzie się jej koncert w Warszawie. Ja również się na niego wybieram i pomyślałam, że jest to znak, żeby wreszcie opowiedzieć Ci o Sanah, bo o tej artystce mówię. Przygotowując odcinek dowiedziałam się też, że Sanah obchodzi urodziny 2. września, postaram się więc wypuścić ten odcinek właśnie w dniu jej 26. urodzin.
Z dzisiejszego odcinka dowiesz się, między innymi:
- Jak naprawdę nazywa się Sanah?
- Co ma wspólnego Sanah z Wisławą Szymborską?
- Jaką amerykańską wokalistkę pobiła Sanah w rankingu polskiego Spotify?
- Jakiego historycznego osiągnięcia dokonała w tym roku?
Lecimy od początku.
Jak naprawdę nazywa się Sanah?
Sanah to pseudonim artystyczny piosenkarki. Tak naprawdę nazywa się Zuzanna Grabowska. Urodziła się w 1997 roku, jest więc 4 lata młodsza ode mnie. Tym bardziej imponuje mi jak wiele osiągnęła w tak młodym wieku. Sanah ukończyła szkołę muzyczną, potrafi grać na skrzypcach i fortepianie. Gdy była młodsza, brała udział w różnych konkursach oraz przesłuchaniach do takich programów jak The Voice of Poland czy Mam talent! Niestety nie doceniono tam jednak w pełni jej talentu.
W 2020 roku Sanah wydała singiel Szampan, który chyba do dzisiaj jest jedną z jej najpopularniejszych piosenek. Znana jest także z takich utworów jak Ale jazz! oraz Melodia. Sanah wykonuje utwory popowe oraz poezję śpiewaną.
Co ma wspólnego Sanah z Wisławą Szymborską?
Ja sama odkryłam Sanah dopiero w zeszłym roku, czyli w roku 2022, a to dzięki jej czwartemu albumowi zatytułowanemu Sanah śpiewa poezyje. Jak nazwa albumu wskazuje ukazały się w nim wiersze znanych polskich poetów śpiewane przez młodziutką artystkę. Pierwszy utwór Sanah, który poznałam nosi nazwę Nic dwa razy. Jest to muzyczna aranżacja wiersza Wisławy Szymborskiej. Wspominałam Ci nawet o tym utworze w osobnym odcinku podcastu o naszej noblistce i poetce Szymborskiej. Bardzo się wzruszyłam, gdy słuchałam tej aranżacji po raz pierwszy.
Potem jeszcze trafiłam na aranżację Hymnu Juliusza Słowackiego, która również wywołała u mnie wzruszenie. Sanah to artystka, która przypomniała wielu Polakom jak piękną poezję stworzyli nasi rodacy. Uczniowie przygotowujący się do egzaminu maturalnego z języka polskiego często słuchają utworów Sanah, aby lepiej zapamiętać treść polskich wierszy.
Zachęcam Cię do zapoznania się z utworami Sanah oraz jej teledyskami. Mają one swój uroczy, niepowtarzalny klimat. Podoba mi się również barwa głosu Sanah oraz jej naturalny, dziewczęcy sposób bycia.
Współpraca z innymi artystami
Sanah współpracowała z wieloma innymi znanymi polskimi artystami. Nagrała między innymi utwór Eldorado z Darią Zawiałow, czy utwór Ostatnia nadzieja z Dawidem Podsiadłą. Ja bardzo lubię utwór Sen we śnie, który nagrała z Grzegorzem Turnau.
Jaką amerykańską wokalistkę pobiła Sanah w rankingu polskiego Spotify?
Od 2020 Sanah zdobyła tyle różnych nagród lub nominacji do nagród, że ich pełna lista doczekała się osobnej strony na Wikipedii. Wspomnę więc tylko, że np. w 2021 roku jej teledysk do utworu Ale jazz! zdobył pierwsze miejsce w rankingu YouTube’a w kategorii Najczęściej oglądane teledyski. W tym samym roku Sanah została najpopularniejsza polską artystką w rankingu Spotify. Co ciekawe, w roku następnym, czyli 2022, Sanah nadal była najchętniej słuchaną piosenkarką w Polsce. Pobiła nawet amerykańską wokalistkę Taylor Swift, która była na drugim miejscu. Ciekawe, czy w tym roku Sanah utrzyma swoją pozycję 🙂
Jakiego historycznego osiągnięcia dokonała w tym roku?
W sierpniu i wrześniu tego roku odbywa się seria 3 koncertów stadionowych w trzech polskich miastach – Chorzowie, Gdańsku i Warszawie. Ta mini trasa koncertowa nosi nazwę Uczta nad Ucztami.
Nadszedł moment, abym zdradziła jakiego historycznego osiągnięcia dokonała Sanah w tym roku. Otóż ta młoda artystka, jako pierwsza Polka w historii wyprzedała bilety na koncert na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Przed nią udało się to np. Dawidowi Podsiadle, ale Sanah jest pierwszą kobietą z Polski, której udało się sprzedać wszystkie zaplanowane bilety na koncert, który obejrzy ponad 60 tysięcy widzów (źródło: https://zwierciadlo.pl/kultura/534512,1,historyczny-sukces-sanah-artystka-jest-pierwsza-polka-ktora-wyprzedala-pge-narodowy.read).
Jak już wspomniałam, ja również bedę miała przyjemność uczestniczyć w warszawskim koncercie, dam Ci więc znać jak mi się podobało.
To chyba wszystko, co chciałam Ci opowiedzieć o Sanah. Nie ma co za dużo gadać, myślę, że najważniejsze to po prostu przesłuchać kilka jej utworów, a potem przyjrzeć się słowom jej piosenek. Może to być świetny sposób na naukę języka polskiego. Daj znać w komentarzu, czy znasz Sanah, czy ją lubisz, a może jej twórczość nie przypadła Ci do gustu? Może słuchasz innych polskich artystów i chętnie ich polecisz? Czekam na wiadomość od Ciebie. Przypominam też, że możesz wesprzeć podcast finansowo, zostając Patronem lub Patronką podcastu. Szczegóły na stronie swojskijezykpolski.com w zakładce Wsparcie finansowe podcastu. Wszystkie linki będą jak zwykle w opisie odcinka.
Trzymaj się ciepło i do usłyszenia!
O autorce
Agnieszka Podemska
Lektorka języka polskiego jako obcego. Autorka podcastu dla uczących się języka polskiego jako obcego. Polska native speakerka.
Bardzo, bardzo interesujący!
Czekam na nowy odczynek.
Dziękuję i pozdrawiam serdeczne
Cieszę się! Skąd jesteś, Barbaro? 🙂