Witam Cię serdecznie w podcaście Swojski Język Polski. Regularne oswajanie się z językiem mówionym pozwoli Ci nauczyć się polskiego w sposób naturalny i automatyczny. Wkrótce sam będziesz mówił płynnie w języku polskim. Miłego słuchania!
Cześć! Witam Cię po dłuższej przerwie. Mam nadzieję, że humor Ci dopisuje. Czy ostatni odcinek podcastu przesłuchany? Dzielę się w nim 9 faktami o mnie i zachęcam Cię do podzielenia się kilkoma faktami o Tobie. Poznajmy się lepiej.
Tymczasem dzisiaj chciałabym opowiedzieć Ci o jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce. Jest nim Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, potocznie nazywany Konkursem Chopinowskim.
Jak podaje Wikipedia jest to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie. Wyróżnia go to, że wszystkie wykonywane w czasie konkursu utwory są autorstwa polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. O Chopinie opowiadałam Ci już w 9. odcinku podcastu pt. Znani Polacy. W skrócie, jest to najbardziej znany polski kompozytor i pianista. Żył na początku XIX wieku.
Konkurs jego imienia odbywa się co 5 lat w Warszawie.
Niedawno odbyła się kolejna edycja Konkursu Chopinowskiego. Planowana była na rok 2020, ale ze względu na pandemię została przełożona na październik tego roku. W każdej edycji biorą udział utalentowani muzycy z całego świata.
Zwycięzcą w tym roku został Kanadyjczyk Bruce Liu. Złoty medal wręczył mu prezydent Polski, Andrzej Duda. Kanadyjczyk w nagrodę otrzyma również 40 tysięcy euro. Ale wygrana w tak prestiżowym konkursie opłaca się nie tylko pod względem materialnym. Otwiera ona drzwi do międzynarodowej kariery. Liu urodził się w 1997 roku, jest więc młodszy ode mnie. Nie jest on jednak najmłodszym zwycięzcą Konkursu Chopinowskiego w historii. Najmłodszym laureatem był osiemnastolatek Li Yundi, pochodzący z Chin. Zajął pierwsze miejsce w 2000 roku.
Czasami w konkursie wygrywają też Polacy. Np. w 2005 roku pierwsze miejsce w Konkursie Chopinowskim zajął Rafał Blechacz. Pochodzi on z tego samego województwa co ja. Wkrótce po sukcesie w Konkursie Chopinowskim Rafał Blechacz otrzymał wiele nagród i wyróżnień oraz dał wiele koncertów, między innymi w moim mieście rodzinnym, Toruniu. Byłam wtedy w liceum i moja mama akurat dostała od znajomej wejściówki na jego koncert. Pamiętam, że zwolniłam się wtedy z lekcji, żeby móc uczestniczyć w tym wydarzeniu. W tym roku Polak Jakub Kuszlik zdobył 4 miejsce w konkursie oraz zdobył nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie mazurków.
Ponieważ mieszkam obecnie w Warszawie, w tym roku mogłabym być jedną z osób, które miały okazję obejrzeć i wysłuchać wystąpień pianistów na miejscu, w stołecznej Filharmonii Narodowej. Niestety z opóźnieniem zainteresowałam się biletami i były już wyprzedane. Na szczęście 11. listopada w Bydgoszczy, niedaleko Torunia, będzie miał miejsce koncert jednego z finalistów Koncertu Chopinowskiego i tego wydarzenia już nie przegapię. Będę miała okazję posłuchać włosko-słoweńskiego pianisty, Alexandra Gadijewa. Zdobywcę 2. miejsca w tegorocznej edycji a także zdobywcę dodatkowej nagrody za najlepsze wykonanie sonaty.
Bardzo się z tego cieszę i na pewno dam Ci znać jak mi się podobało.
Ty natomiast daj znać, czy słyszałeś lub słyszałaś wcześniej o Konkursie Chopinowskim. A może śledziłeś lub śledziłaś wydarzenie w tym roku i masz jakichś faworytów? A może chcesz polecić jakieś inne wydarzenie artystyczne? Podziel się nim z nami w komentarzu na stronie swojskijezykpolski.com lub na Facebooku, Instagramie lub YouTubie. Wszystkie linki w opisie odcinka. Zajrzyj też na patronite.pl/swojski-jezyk-polski jeśli masz ochotę wesprzeć moją działalność finansowo. To wszystko na dziś. Trzymaj się ciepło i do usłyszenia!
O autorce
Agnieszka Podemska
Lektorka języka polskiego jako obcego. Autorka podcastu dla uczących się języka polskiego jako obcego. Polska native speakerka.