autorka podcastu do nauki polskiego

9 faktów o mnie, autorce podcastu do nauki polskiego

Witam Cię serdecznie w podcaście Swojski Język Polski. Regularne oswajanie się z językiem mówionym pozwoli Ci nauczyć się polskiego w sposób naturalny i automatyczny. Wkrótce sam będziesz mówił płynnie w języku polskim. Miłego słuchania!

Cześć! Witam Cię bardzo ciepło w kolejnym odcinku podcastu. Mamy już październik, więc ciepłe powitanie się przyda. Jaka pogoda jest u Ciebie? W Polsce zagościła już prawdziwa jesień.

Dzisiaj postanowiłam nagrać luźny i spontaniczny odcinek o sobie samej 😉

W końcu nagrywam ten podcast już od prawie roku i myślę, że fajnie będzie jeśli mnie lepiej poznasz. Podstawowe informacje o sobie zamieściłam już w drugim odcinku podcastu pt. Poznajmy się lepiej. Był to jednak bardzo krótki odcinek, w którym mówiłam m in. o tym, że ukończyłam studia z filologii angielskiej i w przeszłości pracowałam jako nauczycielka angielskiego

Obecnie natomiast zajmuję się pozycjonowaniem stron internetowych. 

W trzecim odcinku mówiłam też o tym, że jestem właścicielką suni adoptowanej ze schroniska. Przypomina z wyglądu lisa i ma na imię Figa. W innych odcinkach mówiłam też, że ćwiczę jogę, uczę się grać na pianinie i próbuję medytować. Uczę się też języka francuskiego, o czym mówiłam w odcinku poświęconym nauce języka polskiego. Ostatnio opowiadałam też o moich ulubionych polskich podcastach o tematyce społeczno-kulturowej oraz związanej z pracą i rozwojem osobistym.

W poprzednich odcinkach wspominałam też, że pochodzę z Torunia, miasta położonego w północno-środkowej części Polski, ale od kilku lat mieszkam w stolicy, czyli w Warszawie.

Dzisiaj natomiast postanowiłam przedstawić Ci kilka faktów o mnie, które przyszły mi do głowy. Są dla mnie bardzo personalne, ale mam nadzieję, że zachęcą Cię do podzielenia się faktami o sobie w komentarzu. Może to być ciekawe doświadczenie, jeśli po przesłuchaniu odcinka podzielisz się swoimi faktami z innymi słuchaczami. Będziesz też mógł lub mogła przeczytać fakty innych osób, które postanowią również podzielić się faktami o sobie, ćwicząc przy okazji pisanie po polsku.

Fakt numer 1: Nigdy nie farbowałam włosów. Znam osoby, które regularnie eksperymentują z fryzurami i różnymi kolorami, ale ja nigdy jeszcze nie zdecydowałam się na pofarbowanie włosów. Głównie dlatego, że obawiam się, że farby do włosów są bardzo niezdrowe, nie tylko dla skóry głowy, ale ogólnie dla całego organizmu. Ostatnio przypadkowo trafiłam w Internecie na zdjęcia osób uczulonych na farbę do włosów i dosłownie miały spuchnięte głowy. Nie mówię jednak, że się nigdy nie zdecyduję na koloryzację włosów. Może kiedyś postanowię zaszaleć i zrobię sobie np. różowe pasemka.

Fakt numer 2: W dzieciństwie obgryzałam paznokcie. Każdy kto miał problem z obgryzaniem paznokci, wie jak ciężko pozbyć się tego nawyku. Ja nadal muszę się pilnować, żeby nie powrócić do tego zwyczaju. Jednak dzięki niemu przyzwyczaiłam się do utrzymywania czystości dłoni i zawsze myłam dokładnie ręce, również przed pandemią 😉

Fakt numer 3: Nigdy nie jeździłam na nartach, ale chciałabym się nauczyć. Całkiem dobrze za to jeżdżę na łyżwach!

Fakt numer 4: Jestem wielką fanką pisarki J.K. Rowling. Wszystko zaczęło się oczywiście od serii powieści o Harrym Potterze, których fanką jestem do dziś. Wszystkie części Harry’ego przeczytałam najpierw w dzieciństwie po polsku, potem po angielsku, a całkiem niedawno skończyłam czytać całą serię jeszcze raz, tym razem po francusku. Uwielbiam też serię powieści o detektywie Cormoranie Strike’u, którą J.K. Rowling pisze pod pseudonimem. Czekam niecierpliwie na szóstą część serii.

Fakt numer 5: Mam prawo jazdy, ale nie jeżdżę samochodem. W ogóle nie posiadam samochodu i raczej go nie potrzebuję. Jeżdżę komunikacją miejską, głównie metrem, lub chodzę. W dalsze trasy jeżdżę pociągiem. Mój pies boi się jazdy samochodem, za to całkiem dobrze znosi jazdę pociągiem. Dzięki temu, że nie mam samochodu, nie mam też kosztów związanych z utrzymaniem samochodu i parkowaniem, oraz nie przyczyniam się do zanieczyszczania planety spalinami.

Fakt numer 6: Zawsze mieszkałam w bloku, ale chciałabym mieszkać w domu z ogrodem. Chciałabym zajmować się ogrodnictwem hobbistycznie. Sadzić kwiatki, przekopywać ziemię, podlewać trawę. Na razie jednak kupno domu nie jest możliwe ze względów finansowych.

Fakt numer 7: Nie lubię lukrecji, ale ostatnio jadłam całkiem dobrą szwajcarską czekoladę z lukrecją. Przyniosła ją koleżanka z pracy i nie mogłam uwierzyć, że taka czekolada może być tak dobra. Wcześniej, gdy ktoś mnie poczęstował jakimś żelkiem, czy cukierkiem lukrecjowym, myślałam, że zwymiotuję. Było to dla mnie coś obrzydliwego w smaku. Czekolada z lukrecją zaskoczyła mnie pozytywnie.

Fakt numer 8: Ostatnią książką jaką przeczytałam jest Droga artysty. Jak wyzwolić w sobie twórcę autorki Julii Cameron, scenarzystki filmowej.. Jest to rodzaj poradnika, w którym autorka przedstawia swoją propozycję dwunastotygodniowego kursu, którego celem jest pozbycie się twórczych blokad, a w konsekwencji pobudzenie naszej kreatywności. Myślę, że ta książka skierowana jest do każdego, kto chciałby coś stworzyć. Nie musisz być aktorem, pisarzem, czy tancerzem, żeby skorzystać z porad i ćwiczeń opisanych w książce. 

Może chciałbyś lub chciałabyś zacząć bloga, albo nauczyć się rysować? Dla mnie najważniejszym nawykiem, który wyniosłam po lekturze Drogi artysty jest codzienne pisanie tzw. porannych stron. Ich celem jest przelanie wszelkich chaotycznych myśli na papier, tak aby głowa miała miejsce na nowe pomysły i rozwiązania. Dla mnie poranne strony to coś w rodzaju dziennika. Opisuję w nich, to, co się wydarzyło poprzedniego dnia, ale także przelewam na papier moje przemyślenia, zmartwienia, a także plany i rozwiązania. Obecnie poranne strony zastąpiły u mnie poranną medytację, na której ciężej było mi się skupić.

Fakt numer 9: Ostatni serial jaki obejrzałam to Sex Education na Netflixie. Pierwszy odcinek serialu niezbyt mi się podobał, wydawał mi się strasznie głupawy, ale ponieważ słyszałam o nim pozytywne opinie postanowiłam dać mu drugą szansę. Zanim się obejrzałam, zdążyłam obejrzeć wszystkie 3 sezony. Teraz zdecydowanie polecam jego obejrzenie. Serial w humorystyczny sposób opisuje problemy z jakimi mogą mierzyć się współcześni nastolatkowie. Żałuję, że serial nie powstał kiedy ja sama byłam nastolatką. Serial bardzo dobrze przełamuje różne tabu związane z inicjacją seksualną, antykoncepcją, czy chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wyśmiewa też obecne podejście do edukacji seksualnej w szkołach, które nadal często kuleje.

I to już chyba wszystko na dzisiaj. Całkiem przyjemnie było mi się podzielić 9 faktami o mnie. Czekam na Twój rewanż. Podziel się 9 faktami o sobie w komentarzu na stronie swojskijezykpolski.com lub na Facebooku, Instagramie albo YouTubie.  Mogą to być drobiazgi. Spróbuj, może też Ci się to spodoba. Ja bardzo chętnie dowiem się czegoś o Tobie 😉 

Przypominam na koniec, że jeśli masz ochotę dorzucić parę złotych na rozwój podcastu, to możesz zostać Patronem podcastu. Więcej informacji na https://swojskijezykpolski.com/wsparcie-finansowe-podcastu/ lub na https://patronite.pl/swojski-jezyk-polski.

Trzymaj się ciepło i do usłyszenia!

O autorce

Agnieszka Podemska

Lektorka języka polskiego jako obcego. Autorka podcastu dla uczących się języka polskiego jako obcego. Polska native speakerka.

3 thoughts on “9 faktów o mnie, autorce podcastu do nauki polskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *