moje ulubione podcasty po polsku

Moje ulubione polskie podcasty cz. 2

Witam Cię serdecznie w podcaście Swojski Język Polski. Regularne oswajanie się z językiem mówionym pozwoli Ci nauczyć się polskiego w sposób naturalny i automatyczny. Wkrótce sam będziesz mówił płynnie w języku polskim. Miłego słuchania!

Cześć! To już 35. odcinek podcastu Swojski Język Polski. Dzisiaj będę kontynuować temat, który zaczęłam w poprzednim odcinku, czyli temat moich ulubionych polskich podcastów. W ostatnim odcinku mówiłam o moich ulubionych podcastach o tematyce psychologicznej i społecznej, a dzisiaj opowiem Ci o moich faworytach jeśli chodzi o tematy związane z pracą, finansami i rozwojem osobistym

Tak jak mówiłam w poprzednim odcinku, polecane dziś podcasty nie są podcastami do nauki języka polskiego. Są to podcasty tworzone przez Polaków dla Polaków oraz innych osób, które nie mają problemu z rozumieniem polskiego ze słuchu. 

Zanim przejdę do tematu chciałabym tylko przypomnieć, że od niedawna masz możliwość zostać Patronem podcastu. Patron podcastu to osoba, która wspiera finansowo rozwój podcastu. Jeśli masz możliwość i ochotę wesprzeć finansowo moje działania, to zapraszam po więcej informacji na https://swojskijezykpolski.com/wsparcie-finansowe-podcastu/ lub https://patronite.pl/swojski-jezyk-polski.

Przejdźmy teraz do tematu odcinka. Może zacznę od podcastu o wdzięcznym tytule Szczęście w pracy. Ponieważ w pracy spędzam aż 8 godzin dziennie, to szczęście w pracy jest dla mnie istotne. Dlatego właśnie zaintrygował mnie tytuł tego podcastu. Okazało się, że każdy odcinek to wywiad z jakąś inspirującą osobą, która znalazła szczęście i spełnienie w swojej pracy. Na razie trafiam głównie na wywiady z osobami prowadzącymi własny biznes lub pracującymi jako freelancerzy. Słuchałam np. wywiadu z osobą prowadzącą restaurację zero waste, czyli taką restaurację, gdzie wyrzucanie jedzenia do śmieci jest ograniczone do minimum. Jest też wywiad z osobą, której firma produkuje zabawki dla dzieci, które wydają szumiący dźwięk i pozwalają dzieciom szybciej zasnąć. 

Ostatnio słuchałam też odcinka o jogince, która jakiś czas temu porzuciła dobrze płatną pracę w korporacji na rzecz prowadzenia zajęć z jogi Kundalini. Każdy wywiad jest inny, dzięki temu, że w każdym odcinku pojawia się inny gość lub gościni i dzieli się własną historią. Natomiast w każdym z odcinków prowadząca wywiad próbuje wraz z rozmówcami odpowiedzieć na pytanie, co im daje szczęście w pracy. Jakie są niezbędne elementy do budowania satysfakcji z życia zawodowego? Oczywiście odpowiedzi mogą się różnić, w zależności od osobowości, zainteresowań, czy rodzaju wykonywanej pracy.

Kolejny podcast, który mogę Ci dziś polecić nazywa się Excellent Work. Jest to podcast człowieka, który prowadzi własny biznes ze szkoleniami z Excela. Jednak w podcaście nie ogranicza się tylko do zagadnień związanych z użytkowaniem Excela. Autor podcastu dzieli się swoimi pomysłami na lepszą organizację pracy. Porusza też takie tematy jak przywództwo, panowanie nad stresem, pytania rekrutacyjne, czy rozmowa z szefem o podwyżce. Autor podcastu ma doświadczenie zarówno w pracy na etacie, jak i w prowadzeniu własnej firmy.

Trzeci i ostatni na mojej liście podcast nosi tytuł własny$pokój – feministyczne finanse. Autorka podcastu jest z zawodu badaczką ryzyka i przestępstw finansowych oraz analityczką przeciwdziałania praniu pieniędzy. Jak zaznacza na swojej stronie nie jest licencjonowaną doradczynią finansową, jednak jej podcast skupia się właśnie na szerzeniu wiedzy i świadomości finansowej, zwłaszcza wśród kobiet. Jak autorka wspomina, w którymś z odcinków, kobiety generalnie zarabiają mniej od mężczyzn oraz rzadziej od mężczyzn inwestują. Sprawia to, że sytuacja finansowa kobiet jest ogólnie gorsza od sytuacji finansowej mężczyzn, którzy zarabiają więcej na tych samych stanowiskach oraz częściej zachęcani są do pomnażania swoich pieniędzy. 

Dlatego autorka podcastu stara się przekonać swoje słuchaczki i swoich słuchaczy, że tematy finansowe nie są takie skomplikowane. Najważniejsze, żeby mieć chęć i determinację do rozwoju swojej wiedzy. Myślę, że przydaje się też zdrowe podejście do pieniędzy. Nie możemy traktować gromadzenia pieniędzy jako najwyższego celu, ale nie traktujmy też pieniędzy jako największego zła. O niezdrowych przekonaniach na temat pieniędzy wspominałam zresztą w odcinku o pozytywnych afirmacjach. W każdym odcinku autorka poleca też pozycje książkowe związane z finansami lub samorozwojem. 

To już wszystkie podcasty, o których chciałam Ci dziś opowiedzieć. Podsumowując, opowiedziałam Ci dziś o podcaście Szczęście w pracy, w którym możesz posłuchać wywiadów z osobami, które to szczęście znalazły lub nad nim pracują. Potem opowiedziałam Ci o podcaście Excellent Work, w którym możesz posłuchać o różnych sprawach związanych z budowaniem swojej kariery. Na końcu mówiłam o podcaście własny$pokój – feministyczne finanse, w którym poruszane są tematy związane z niezależnością finansową oraz inwestowaniem nie tylko w obligacje, ale też w siebie i własny rozwój.

I to wszystko na dziś. Jestem ciekawa czy spróbowałeś lub spróbowałaś przesłuchać, któregoś z podcastów, które poleciłam w ostatnim odcinku. Czy miałeś lub miałaś duże trudności w zrozumieniu? Daj znać w komentarzu na swojskijezykpolski.com, lub na YouTubie albo Facebooku lub Instagramie. Trzymaj się ciepło i do usłyszenia!

O autorce

Agnieszka Podemska

Lektorka języka polskiego jako obcego. Autorka podcastu dla uczących się języka polskiego jako obcego. Polska native speakerka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *