Podsumowanie roku prowadzenia podcastu do nauki polskiego

Witam Cię serdecznie w podcaście Swojski Język Polski. Regularne oswajanie się z językiem mówionym pozwoli Ci nauczyć się polskiego w sposób naturalny i automatyczny. Wkrótce sam będziesz mówił płynnie w języku polskim. Miłego słuchania!

Cześć! Minął już ponad miesiąc od premiery ostatniego odcinka podcastu. Czas szybko płynie. Mamy już grudzień! Miesiąc moich urodzin, Świąt Bożego Narodzenia oraz czas postanowień noworocznych, a zarazem podsumowań starego roku.

Właśnie na podsumowaniu tego roku chciałabym skupić się w dzisiejszym odcinku. A konkretnie chciałabym porozmawiać o moich doświadczeniach prowadzenia podcastu. Jak sprawdziłam, pierwszy odcinek podcastu Swojski Język Polski opublikowałam 22. listopada 2020 roku. Od tego czasu minął więc ponad rok. 

Tego wszystkiego dowiesz się słuchając dzisiejszego odcinka. Zapraszam!

Zacznijmy od początku, czyli jak to się stało, że zaczęłam nagrywać własny podcast. Jeśli słuchasz mojego podcastu regularnie, to wiesz, że sama jestem fanką słuchania podcastów. Zanim pomyślałam o tworzeniu podcastu, przesłuchałam wiele godzin podcastów po polsku, angielsku i francusku. Zwłaszcza francuskich podcastów przesłuchałam bardzo dużo, jako że obecnie uczę się tego języka.

Pewnego dnia pomyślałam, że przydałby się podcast dla uczących się języka polskiego i jako Polka mogłabym taki podcast stworzyć. Sprawdziłam, czy istnieje już dużo podcastów do nauki polskiego i znalazłam tylko kilka. Nie pokrywały one też wszystkich ciekawych dla mnie tematów, więc pomyślałam, że na pewno przyda się jeszcze dodatkowy podcast dla miłośników polskiego. 

Kiedy podjęłam decyzję o utworzeniu podcastu, zaczęłam interesować się techniczną stroną produkcji i publikacji podcastów. Czytałam o podcastach, słuchałam o podcastach, a także oglądałam fimiki na YouTubie tłumaczące jak nagrywać podcast. Większość podcasterów opowiadała o tym jakiego sprzętu używają do nagrywania. Wymieniali różne marki mikrofonów, zalety i wady programów do nagrywania i edycji dźwięku, rodzaje i ceny hostingu. Miałam wrażenie, że aby zostać podcasterem trzeba być gotowym na ogromne wydatki

Kiedy powiedziałam o moim problemie siostrze, poradziła mi, żebym spróbowała nagrać się na jej dyktafon. Twierdziła, że ma on bardzo dobry dźwięk. Spróbowałam. Dźwięk nagrany na dyktafonie był w porządku. Chyba nawet pierwsze kilka odcinków podcastu wypuściłam właśnie z dźwiękiem nagranym na dyktafonie. Jednak zgrywanie pliku z dyktafonu do laptopa zajmowało chwilę czasu.

Wtedy przypomniało mi się, że mam przecież aplikację dyktafonu w komórce. Nagrałam się więc na telefon i stwierdziłam, że dźwięk z telefonu jest jeszcze lepszy niż ten nagrany dyktafonem. Od tego czasu nagrywam podcast na telefonie i wydaje mi się, że dźwięk jest bardzo dobry. Jeśli uważasz inaczej, to daj mi proszę znać.

W przyszłości chętnie kupię lepszy sprzęt nagraniowy. Na Patronite, gdzie możesz wspierać moją pracę finansowo, stworzyłam nawet cel 800 zł. Dzięki takiej kwocie będę mogła zainwestować w przyzwoity mikrofon.

Z jakimi innymi kosztami wiąże się prowadzenie podcastu? Przede wszystkim, aby publikować podcast potrzebny jest serwis hostingowy. Płacę za niego 72 dolary rocznie czyli około 330 złotych. Na szczęście jest to wydatek roczny, a nie miesięczny.

Poza tym, aby mój podcast nadawał się dla uczniów polskiego, potrzebne są transkrypcje odcinków. Dzięki transkrypcjom możesz sprawdzić słowa lub wyrażenia, których nie wyłapałeś słuchając podcastu. Do publikacji transkrypcji używam strony internetowej. Muszę więc co roku opłacać domenę oraz hosting. Razem wynosi to kilkaset złotych.

Na początku nagrywania podcastu miałam ambitny cel publikacji nowego odcinka raz w tygodniu. Przez dłuższy czas mi się to udawało, jednak w ostatnich miesiącach miałam dużo obowiązków w swojej pracy na etacie i czasami publikowałam nowy odcinek dopiero po kilku tygodniach. Nierzadko tworzę odcinki, które wymagają researchu, weryfikacji danych, np. danych statystycznych i zawsze staram się, żeby informacje, którymi się dzielę były sprawdzone. To wszystko zabiera czas. 

To chyba dobry moment, żeby zdradzić Ci, że z początkiem tego miesiąca nie pracuję już na etacie. Od grudnia tego roku prowadzę własną działalność. Na pewno kiedyś nagram odcinki wyjaśniające bardziej szczegółowo, czemu zrezygnowałam z pracy na etacie oraz jak się prowadzi jednoosobową firmę w Polsce. Już teraz mogę Ci powiedzieć, że jednym z powodów, dla których zrezygnowałam z pracy na etacie był mój brak czasu na inne projekty.

Uwielbiam tworzyć ten podcast i chciałam mieć na niego więcej czasu. Pomyślałam, że chcę skupić się na tym co kocham, czyli nauczaniu języków: mojego ojczystego języka polskiego oraz języka angielskiego. Już teraz zapraszam Cię na konwersacje online z języka polskiego – indywidualne lub w parach. Więcej informacji na swojskijezykpolski.com/konwersacje-po-polsku/.

No dobrze, ale wróćmy do podsumowania. W listopadzie 2020 roku zakupiłam hosting do podcastu, domenę oraz hosting strony internetowej swojskijezykpolski.com. Nagrałam pierwsze odcinki i opublikowałam ich transkrypcję.

Potem opublikowałam mój podcast w różnych aplikacjach podcastowych typu Spotify lub Apple Podcasts. Pamiętam jak było mi miło kiedy w czerwcu skontaktowała się ze mną reprezentatka EmpikGo i zaoferowała mi umieszczenie podcastu w ich aplikacji. EmpikGo to polska aplikacja do audiobooków i ebooków, a także właśnie podcastów. 

W listopadzie tego roku miałam też konsultację z pierwszym patronem podcastu, Rodrigo. Było mi bardzo miło porozmawiać z Rodrigo o jego nauce polskiego, a także o tym jak mój podcast mu pomaga. 

Plany na 2022

Jakie są moje plany na przyszły rok?

Na pewno chcę regularnie nagrywać odcinki podcastu, dzielić się z Tobą tym, co wydaje mi się interesujące. Będę mówić o Polsce i Polakach, o naszym języku, o naszej kulturze, ale na pewno poruszę też inne tematy, które mnie interesują. Planuję też stworzyć przestrzeń, w której każdy słuchacz będzie mógł zaproponować swoje tematy.

Będę też kontynuować moją pracę na Instagramie – jest jeszcze dużo ciekawych polskich słów i wyrażeń, które warto znać. Planuję więc nowe treści na Instagramie oraz regularne powtórki słownictwa.

Poza tym, jak już wspomniałam, startuję też z lekcjami konwersacyjnymi online. Napisz do mnie przez formularz na stronie swojskijezykpolski.com jeśli chciałbyś lub chciałabyś w tym roku uczestniczyć w takich konwersacjach ze mną. Oferuję zajęcia indywidualne lub w parach.

Myślę też o tworzeniu treści wideo na YouTubie, aby urozmaicić Ci naukę polskiego.

Na pewno chcę, żeby było treściwie i ciekawie i żeby 2022 rok był tym rokiem kiedy poczujesz prawdziwe postępy w nauce polskiego.

Mam nadzieję, że dzisiejszy odcinek zmotywował Cię do nauki polskiego. Może uwzględnisz naukę polskiego w swoich postanowieniach noworocznych? To wszystko na dzisiaj. Następny odcinek będzie właśnie o moich postanowieniach na 2022 rok. Pamiętaj, żeby zostawić komentarz na Facebooku, Instagramie lub YouTubie.

Trzymaj się ciepło i do usłyszenia!

Podobał Ci się ten odcinek? W podziękowaniu możesz wesprzeć mnie finansowo na Patronite!

Sprawdź cennik lekcji i zapisz się na kurs języka polskiego dla obcokrajowców online ze mną, autorką podcastu.

Polecane odcinki:

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania w Polsce?

Dlaczego warto uczyć się języka polskiego?

Partie polityczne w Polsce

Ciekawostki o Polsce

Polskie przysłowia

O autorce

Agnieszka Podemska

Lektorka języka polskiego jako obcego. Autorka podcastu dla uczących się języka polskiego jako obcego. Polska native speakerka.

Dodaj komentarz