Witaj w podcaście Swojski Język Polski

Witam Cię serdecznie w podcaście Swojski Język Polski. Regularne oswajanie się z językiem mówionym pozwoli Ci nauczyć się polskiego w sposób naturalny i automatyczny. Wkrótce sam będziesz mówił płynnie w języku polskim. Miłego słuchania!

Cześć! W pierwszym odcinku podcastu chciałabym porozmawiać o tym dlaczego w ogóle warto słuchać podcastów. Ostatnio aplikacje podcastowe takie jak Spotify czy Podcasty Google stają się coraz bardziej popularne, również w Polsce. Ja sama słucham podcastów w aplikacji mobilnej Spotify. Właściwie codziennie słucham jakiegoś podcastu, mimo że jestem wzrokowcem.

Wzrokowiec to osoba, która łatwiej przyswaja informacje oczami. Czasami wystarczy, że przeczytam coś raz i zapamiętuję to na długie lata. Natomiast czasem ktoś powtórzy coś przy mnie słownie trzy, cztery razy, a następnego dnia i tak tego nie pamiętam. Także, mimo że nie jestem słuchowcem, czyli osobą, która jest w stanie szybciej przyswoić informacje ze słuchu, to podcastów i tak słucham dosyć często. 

Dla mnie główną zaletą podcastów jest to, że można ich słuchać wszędzie, np. wykonując różne czynności domowe. Czas płynie o wiele szybciej, gdy myję naczynia lub segreguję pranie, słuchając inspirującego wywiadu lub ciekawej historii.

Coraz więcej osób tworzy podcasty, dzięki czemu tematyka podcastów jest bardziej różnorodna. Ja głównie słucham podcastów po francusku, gdyż uczę się obecnie tego języka. Nie zawsze wybieram podcasty przeznaczone typowo do nauki języka francuskiego. Często szukam jakiegokolwiek podcastu po francusku z interesującej mnie tematyki, np. psychologii, czy problemów społecznych. 

Zaletą podcastów jest też to, że są w większości darmowe i łatwo dostępne. Nie trzeba słuchać ich na żywo. Możemy słuchać ich rano przy śniadaniu lub wieczorem przed spaniem. 

Słuchanie podcastu w języku obcym pozwala nam też oswoić się z wymową, tempem i melodią danego języka. Jeśli chcesz nauczyć się płynnie mówić po polsku, zachęcam Cię do czytania i słuchania w języku polskim.

Mój podcast przeznaczony jest dla osób na poziomie B1-B2, które chciałyby wreszcie zacząć mówić płynnie po polsku. Nie musisz rozumieć wszystkiego, co mówię. Z czasem osłuchasz się z językiem i będziesz wyłapywał znane Ci już słowa i wyrażenia.

Jeśli miałeś trudności ze zrozumieniem tego, o czym mówiłam, to zachęcam Cię do przesłuchania tego odcinka co najmniej dwukrotnie. Zachęcam Cię też do śledzenia mojego podcastu (na Facebooku i Instagramie) i regularnego słuchania (np. na Spotify lub Apple Podcasts). Wpleć słuchanie podcastu w Twoją codzienną rutynę, aby słuchanie w języku polskim stało się dla Ciebie normalne i naturalne. To wszystko na dziś. Do usłyszenia!

~~~

Polecane odcinki na początek:

Czemu tworzę podcast do nauki polskiego wyłącznie po polsku?

Ciekawostki o Polsce i Polakach

Polskie idiomy z kolorami

Stereotypy o Polakach

Znani Polacy

Może zainteresuje Cię język polski dla obcokrajowców z autorką podcastu?

O autorce

Agnieszka Podemska

Lektorka języka polskiego jako obcego. Autorka podcastu dla uczących się języka polskiego jako obcego. Polska native speakerka.

One thought on “Witaj w podcaście Swojski Język Polski

  1. już po pierwszym odcinku zrozumiałam, że to jest same te, co szukałam.
    Agnieszka gada jak trzeba gadać z cudzoziemcami: się nie spieszy, wszystko jest zrozumiałe, a co nie, to można przeczytać i się nauczyć. czytanie i słuchanie jest najlepsza praktyka języka, więc idealną jest ta strona internetowa, te podcasty.
    polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *