Moje ulubione polskie podcasty

Witam Cię serdecznie w podcaście Swojski Język Polski. Regularne oswajanie się z językiem mówionym pozwoli Ci nauczyć się polskiego w sposób naturalny i automatyczny. Wkrótce sam będziesz mówił płynnie w języku polskim. Miłego słuchania!

Cześć! Witam Cię w 34. odcinku podcastu Swojski Język Polski. Dzisiaj opowiem Ci o moich ulubionych polskich podcastach. Nie są to podcasty do nauki języka. Są to po prostu podcasty tworzone przez Polaków dla Polaków lub innych osób znających język polski. Mogą więc nie mieć transkrypcji oraz być trudne w zrozumieniu dla Ciebie jako ucznia języka polskiego. Opowiem Ci jednak o nich, abyś czuł lub czuła się zmotywowana do nauki polskiego. Jeśli będziesz regularnie słuchać mojego podcastu, to po jakimś czasie, może po roku, trzech lub pięciu, zależnie od Twojej determinacji, będziesz w stanie z większą swobodą słuchać trudniejszych podcastów. Rozumienie podcastów przeznaczonych dla native speakerów przyniesie Ci dużą satysfakcję. Natomiast jeśli już teraz słuchanie mojego podcastu nie sprawia Ci dużych trudności, to możesz spróbować posłuchać któregoś z wymienionych przeze mnie tutaj podcastów. 

Zanim przejdę do tematu odcinka chciałabym przypomnieć Ci, że możesz zostać Patronem podcastu, wspierając finansowo moją pracę. Więcej informacji na https://swojskijezykpolski.com/wsparcie-finansowe-podcastu/ lub https://patronite.pl/swojski-jezyk-polski. Będę niesamowicie wdzięczna za każdą złotówkę od moich słuchaczek i słuchaczy.

Chciałabym też podziękować jednej ze słuchaczek podcastu, która zostawiła komentarz pod moim ostatnim odcinkiem na YouTubie. Maria napisała, że jest z Brazylii, uczy się polskiego i słucha mojego podcastu, żeby poprawić rozumienie polskiego ze słuchu oraz poszerzyć swoje słownictwo. Maria, dziękuję Ci za miły komentarz i zapewniam Cię, że jeśli będziesz słuchać podcastu regularnie, to na pewno zrobisz postępy w nauce polskiego. Życzę Ci powodzenia!

Przejdźmy teraz do tematu odcinka. Podzieliłam moje ulubione podcasty na dwie grupy. W pierwszej grupie mam podcasty związane z psychologią i tematami społecznymi, w drugiej grupie znalazły się podcasty związane z pracą, finansami i rozwojem osobistym. Początkowo chciałam przedstawić Ci wszystkie podcasty w jednym odcinku, ale ponieważ byłby on dosyć długi, postanowiłam przygotować osobne odcinki o tych dwóch grupach. Dzisiaj więc skupię się na moich ulubionych polskich podcastach psychologicznych i społecznych. 

Pierwszy podcast z tej grupy to podcast realizowany przez Uniwersytet SWPS zatytułowany Strefa Psyche SWPS. Jak możemy przeczytać w opisie podcastu, założeniem podcastu jest “udostępnienie rzetelnej wiedzy psychologicznej, do której można sięgać niezależnie od miejsca i czasu.” Myślę, że podcast spełnia te założenia. Każdy odcinek to wykład lub wywiad z psychologiem, psychiatrą lub terapeutą. Poruszane są różne ciekawe tematy. Możemy m in. posłuchać o wpływie stresu na nasze zdrowie, o uzależnieniach od Internetu, o tym czemu boimy się zmian, o tym czemu potrzebne są nam trudne emocje jak lęk, czy złość. Niektóre odcinki są dosyć długie, mogą trwać około półtorej godziny, ale myślę, że warto znaleźć na nie czas. Wczoraj np. zaczęłam słuchać wykładu pt. “Jak uczyć dziecko szczęśliwie żyć?” Zaintrygował mnie tytuł i planuję przesłuchać ten 89-minutowy odcinek do końca.

Drugi podcast, który mogę Ci polecić nosi tytuł Pismo do słuchania. Jest to podcast miesięcznika Pismo. Magazyn Opinii. Nie wiem czy wszystkie odcinki są ciekawe, ale osobiście mogę Ci polecić serię À propos. Seria odcinków À propos tworzona jest przez Zuzannę Kowalczyk, w której poleca ona różne książki, filmy i inne dzieła, zawsze związane z jakimś wybranym tematem, np. prawami człowieka, zmianami klimatu, kapitalizmem, czy feminizmem. Ostatnio słuchałam jej odcinka o sporcie i mimo że autorka tak jak ja nie jest wielką fanką oglądania sportowych rozgrywek, to była w stanie podzielić się ciekawymi przemyśleniami na temat tego, czym jest w dzisiejszym kapitalistycznym świecie rywalizacja sportowa. Oprócz serii À propos magazyn Pismo tworzy też serię podcastów pt. Jak naprawić przyszłość, w której porusza takie tematy jak ekologia, przemysł, czy technologia. Słuchałam np. ostatnio odcinka o tzw. patodeweloperce, czyli praktyce masowego budowania bloków mieszkalnych, zwykle pod wynajem, bez brania pod uwagę komfortu życia w takich mieszkaniach. Skutkuje to np. budowaniem bardzo małych, ciasnych pomieszczeń lub mieszkań z oknami wychodzącymi na szarą ścianę innego bloku. Nie myśli się o funkcjonalności mieszkania. Ma być tanio i szybko. Niestety jako osoba wynajmująca mieszkanie w Warszawie miałam okazję zwiedzić kilka takich mieszkań

W następnej kolejności planuję posłuchać odcinka o diecie dobrej dla klimatu i o tym, czy niedługo będzie można kupić w sklepie mięso wyprodukowane w laboratorium. 

Kolejny podcast bliski mojemu sercu jest realizowany przez fundację prozwierzęcą Otwarte Klatki (Otwarte Klatki Podcast). Jest to fundacja, którą co miesiąc wspieram darowizną, bo ich cele i wartości są zbieżne z moimi. Fundacja Otwarte Klatki bardzo aktywnie propaguje walkę o dobrostan zwierząt hodowlanych. Przeprowadza śledztwa mające ukazać światu barbarzyńskie praktyki hodowców i właścicieli ferm zwierząt futerkowych. Zwraca uwagę na straszne warunki życia zwierząt hodowanych na mięso lub futro, np. ciasne klatki lub wielogodzinny transport w zatłoczonych ciężarówkach bez picia i jedzenia. Fundacja Otwarte Klatki przeprowadza kampanie społeczne, wysyła petycje, mówi głośno o prawach zwierząt, zachęca do weganizmu. Ostatnio słuchałam inspirującego odcinka o pracy aktywistów fundacji, o tym jak wygląda praca wolontariuszy oraz osób zatrudnionych na etacie w fundacji. 

Jeśli jesteś w nastroju na coś luźniejszego, to mogę Ci również polecić już ostatni podcast na dzisiejszej liście. Podcast nazywa się Halo, dziewczyny. Nie martw się, nie jest to podcast tylko dla kobiet. Autorkami są dwie koleżanki, Ula i Zosia. Ich podcast prowadzony jest w formie luźnej pogawędki, możesz poczuć się tak jakbyś przysiadł lub przysiadła się do ich rozmowy w kawiarni. Poruszają wiele ciekawych tematów życiowych, takich jak np. problemy dorosłości, których się nie spodziewały. Mówią też o tym jak Instagram może wpływać na nasze poczucie wartości. Omawiają nawet film dokumentalny o Britney Spears, który jakiś czas temu wstrząsnął jej fanami. 

Dla mnie jednym z ciekawszych odcinków był odcinek o etycznym podróżowaniu, choć w rozmowie jest m in. mowa o bezmyślnym i okrutnym wykorzystywaniu zwierząt dla rozrywki turystów w niektórych krajach i szczerze mówiąc było mi ciężko na sercu po wysłuchaniu tego odcinka do końca.

No dobrze, podsumowując, dzisiaj opowiedziałam Ci o 4 z moich ulubionych podcastów. Strefa Psyche SWPS o psychologii, Pismo do słuchania o tematach społecznych i kulturowych, Otwarte Klatki Podcast o pracy na rzecz zwierząt hodowlanych oraz Halo, dziewczyny ogólnie o życiu, emocjach, relacjach, podróżach, itp.

Jeszcze zaznaczę, że ostatnio słucham bardzo dużo podcastów, nie tylko po polsku, ale też po angielsku i francusku. Omówione dziś podcasty są moimi ulubionymi polskimi podcastami w tym momencie, natomiast ciągle odkrywam nowe podcasty i być może za jakiś czas będę aktualizować obecną listę

To już wszystko na dziś. W następnym odcinku opowiem Ci o moich ulubionych podcastach związanych z pracą, finansami i rozwojem osobistym. Myślę, że będzie ciekawie 🙂 Tymczasem czekam na Twoją opinię o dzisiejszym odcinku na stronie swojskijezykpolski.com lub na YouTubie, lub na Facebooku albo Instagramie. Trzymaj się ciepło i do usłyszenia!

O autorce

Agnieszka Podemska

Lektorka języka angielskiego oraz języka polskiego jako obcego. Autorka podcastu dla uczących się języka polskiego jako obcego. Polska native speakerka.

5 thoughts on “Moje ulubione polskie podcasty

  1. What a wonderful podcast about podcasts ))
    Thank you very much for your great work, for interesting and helpful information!
    You really make a useful resource for learners like me who love Polish language and want to improve their skills
    Jeszcze nie znam Polskiego tak żeby dziękować Cię na twójem języku, ale mam marzenie że wkrótce będę mógł ))

      1. Agnieszka, you see, for me it is a very complicated question. Where you from… I’m ashamed and it difficult to spell but the fact is that I am from Russia ale po krewu jestem Polakiem
        But it seems to me our God didn’t make borders for us at the time he created this peace. So I am just from this Earth, the same place where you from as well…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *