wynajem mieszkania w Polsce

Wynajem mieszkania w Polsce

Witam Cię serdecznie w podcaście Swojski Język Polski. Regularne oswajanie się z językiem mówionym pozwoli Ci nauczyć się polskiego w sposób naturalny i automatyczny. Wkrótce sam będziesz mówił płynnie w języku polskim. Miłego słuchania!

Cześć! To już 58. odcinek podcastu dla uczących się języka polskiego. Pamiętaj, że transkrypcję odcinka znajdziesz na stronie swojskijezykpolski.com w zakładce Wszystkie odcinki. Dzisiaj opiszę Ci ze szczegółami rynek wynajmu mieszkań w Polsce. Odpowiem na nastepujące pytania:

  • Jakie są koszty wynajmu mieszkania w Polsce?
  • Za ile wynajmiesz pokój w Polsce?
  • Gdzie w Polsce jest najdroższy, a gdzie najtańszy wynajem?
  • Jakie są opłaty za wynajem w Polsce?
  • Jakie są umowy o wynajem mieszkania w Polsce?
  • Jak wynająć mieszkanie w Polsce?
  • Na co zwrócić uwagę przy szukaniu mieszkania?
  • Co to jest patowynajem?

Zanim przejdę do tematu odcinka, jak zwykle zapraszam Cię do zapisu na moje indywidualne lekcje języka polskiego online. Oferuję między innymi konwersacje po polsku oraz lekcje przygotowujące do certyfikatu z języka polskiego. 

Ok, przechodzimy do tematu. 

Wynajem mieszkań w Polsce – koszty

Zacznijmy od liczb.

Ile średnio kosztuje wynajem mieszkania w Polsce?

Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć, a wręcz nie ma sensu się nad nim zastanawiać, ponieważ koszty wynajmu różnią się znacząco w poszczególnych miastach. Lepiej więc skupić się na średnim koszcie wynajmu w konkretnych miejscowościach. Najdrożej jest oczywiście w stolicy Polski, czyli w Warszawie. Według tabelki zamieszczonej na portalu direct.money.pl (https://direct.money.pl/artykuly/porady/ile-kosztuje-wynajem-mieszkania), średni koszt wynajmu mieszkania dwupokojowego w Warszawie wynosi w 2023 roku aż 4600 zł. Jest to niewiele mniej niż średnie wynagrodzenie netto w Polsce, które w czerwcu tego roku wynosiło około 5330 zł (źródło: https://www.pitax.pl/wiedza/przepisy-i-wskazniki/srednia-krajowa-2023-r-wartosc-netto).

W Krakowie średni koszt wynajmu wynosi 3200 zł, a w Bydgoszczy jest to 2000 zł, czyli ponad dwa razy taniej niż w stolicy. Tak więc jeśli planujesz wynajem mieszkania lub pokoju w Polsce, to pierwszym krokiem będzie decyzja, gdzie takie lokum wynajmiesz. Podane liczby to oczywiście tylko średnia kosztów, a więc w każdym z tych miast możesz znaleźć zarówno tańsze, jak i droższe mieszkania. Dodam też, że niestety ceny wynajmu mieszkań w 2023 są znacznie wyższe niż w latach poprzednich. Jest to związane oczywiście z przyjazdem uchodźców z Ukrainy, który wpłynął na większy popyt na wynajmowane mieszkania oraz z wysoką inflacją, z którą boryka się obecnie większość krajów europejskich. 

Za ile wynajmiesz pokój w Polsce?

Tutaj też ceny się różnią, m in. w zależności od lokalizacji oraz wielkości pokoju, a także od liczby lokatorów w mieszkaniu. W mniejszych miastach wynajmiesz pokój pewnie nawet i za 500 czy 600 zł, ale w Warszawie widziałam już ceny pokojów dobijające do dwóch tysięcy złotych.  

Gdzie w Polsce najtańszy wynajem mieszkania?

Jeśli szukasz taniego wynajmu mieszkań, to możesz rozważyć wynajem w takich polskich miastach jak Kielce, Olsztyn, czy Bydgoszcz. Według portalu strefainwestorów.pl to tam średnia kosztów za wynajem jest najniższa (źródło: https://strefainwestorow.pl/artykuly/nieruchomosci/20230629/wynajem-mieszkan-maj-2023). Pamiętaj jednak, że niskie koszty wynajmu w danym mieście wiążą się często z niską zamożnością jego mieszkańców. Jeśli więc szukasz pracy stacjonarnej, to warto sprawdzić jakie oferty pracy pojawiają się w danej lokalizacji. O tym z jakich portali korzystać przy szukaniu pracy w Polsce mówiłam już w 44. odcinku podcastu pt. Jak znaleźć pracę w Polsce. W mniejszych miastach nie ma też takiej bogatej oferty kulturalnej, jak np. w Warszawie, czy Krakowie. Gorzej rozwinięta jest też infrastruktura. 

Jakie są opłaty za wynajem mieszkania?

Wynajmując mieszkanie płacisz czynsz na rzecz wynajmującego, czyli po prostu ustaloną kwotę w zamian za to, że mieszkasz w czyimś mieszkaniu. Do tego dochodzi czynsz do spółdzielni, czyli opłaty administracyjne. Często w czynszu do spółdzielni zawierają się też opłaty za gaz, wodę i wywóz śmieci. Zazwyczaj dodatkowo płaci się za prąd oraz Internet i telewizję. Obecnie większość wynajmujących wymaga też od najemców depozytu, czyli kaucji, którą płacisz na początku wynajmu, a po zakończeniu wynajmu wynajmujący powinien zwrócić ją w całości, o ile w mieszkaniu nie doszło do jakichś poważniejszych szkód. 

Jakie są rodzaje umów na wynajem mieszkania?

Tradycyjna umowa o najem lokalu

Istnieje kilka umów, które można podpisać, wynajmując mieszkanie. Ja jednak skupię się na tych dwóch najbardziej popularnych. Sama od lat wynajmuję mieszkanie (niestety jako najemca, nie wynajmująca) i nigdy nie zdarzyło mi się podpisać innej umowy, niż te, o których zaraz opowiem. Pierwsza umowa to tak zwana tradycyjna umowa najmu. Jest to chyba najprostsza umowa najmu lokalu. Regulują ją przepisy zawarte w Kodeksie cywilnym. Można ją podpisać na czas określony lub nieokreślony.  Warto też w niej zawrzeć konkretny okres wypowiedzenia umowy. Każda umowa trochę się od siebie różni, bo istnieje wiele wzorów takich umów w Internecie, ale umowy, które ja podpisywałam miały zazwyczaj stronę, góra dwie lub trzy. Były to więc naprawdę proste, łatwe do zrozumienia umowy.

Umowa o najem okazjonalny 

Niestety umowy tradycyjne są już rzadkością. Obecnie najbardziej popularną umową na rynku jest tak zwana umowa o najem okazjonalny. Reguluje ją specjalna ustawa. Generalnie celem takiej umowy jest jak największe zabezpieczenie wynajmującego. Taka umowa jest często mniej korzystna dla najemcy. Najważniejszym zapisem umowy o najem okazjonalny jest ten, że najemca zobowiązuje się wyprowadzić z najmowanego mieszkania po zakończeniu lub rozwiązaniu umowy (źródło: https://www.morizon.pl/blog/wzor-umowy-najmu-okazjonalnego-objasnienie).

W umowie musisz podać adres, pod którym będziesz mógł lub mogła mieszkać po wyprowadzce z wynajmowanego mieszkania. 

Taki zapis ma na celu ochronę wynajmującego przed lokatorami, którzy przestaną płacić czynsz, ale nie będą chcieli się wyprowadzić. Wtedy wynajmujący może udowodnić w sądzie, że najemcy mają alternatywne lokum, do którego zobowiązali sie wyprowadzić. To znacznie przyspiesza sprawę sądową na korzyść wynajmującego, jeśli do takowej by doszło. W języku prawniczym takie oświadczenie najemcy nosi, moim zdaniem, okropną nazwę oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji. Jeśli więc w ogłoszeniu znajdziesz wzmiankę o tym, że najemca będzie musiał podpisać oświadczenie poddania się egzekucji, to nie panikuj. Nie chodzi tu o zgodę na rozstrzelanie, a na opróżnienie i wydanie wynajmującemu mieszkania po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy. Ważne jest też to, że oświadczenie o poddaniu sie egzekucji musi być podpisane u notariusza.

Tutaj dodam, że na stronie rządowej znalazłam informację o tym, że obowiązek wskazania innego lokalu nie dotyczy obecnie uchodźców z Ukrainy. Jak podaje strona rządowa “ma (to) ułatwić zawieranie umów najmu z obywatelami Ukrainy poszukującymi schronienia na terenie Polski.” Nie wiem natomiast jak to działa w praktyce, bo myślę sobie, że takie przepisy mogą niestety prowadzić do tego, że niektórzy wynajmujący będą bali się wynająć mieszkanie osobie, która nie zgodzi się na podpisanie odpowiedniego oświadczenia.

Umowa o wynajem z obcokrajowcem – język umowy

Pamiętaj, że jako najemca podpisujący umowę o wynajem musisz rozumieć jej treść. Jeśli więc nie jesteś w stanie zrozumieć treści umowy po polsku, powinieneś lub powinnaś zadbać o to, aby wynajmujący zapewnił Ci drugą wersję umowy w Twoim ojczystym języku lub w innym języku, który dobrze znasz, np. w języku angielskim (źródło: https://www.rp.pl/nieruchomosci/art37197361-jaka-umowa-najmu-z-cudzoziemcem).

Jak wynająć mieszkanie w Polsce?

No dobrze, a jak w ogóle wynająć mieszkanie w Polsce? Najlepiej jest przeglądać ogłoszenia na portalach do tego przeznaczonych. Następnie umawiasz się telefonicznie lub mailowo na obejrzenie mieszkania. Chyba nie muszę dodawać, że odradzam wynajmowanie mieszkania bez jego wcześniejszego obejrzenia. Często zdjęcia nie pokazują wszystkiego, są robione pod dziwnym kątem, albo za pomocą jakichś dodatkowych filtrów, czy ustawień, które np. powiększają optycznie małą klitkę. Jeśli oglądane mieszkanie Ci się podoba, dajesz znać wynajmującemu lub wynajmującej. Jeśli osoba wynajmująca będzie chętna Ci wynająć, podpisujecie umowę, wpłacasz depozyt oraz płacisz, najczęściej z góry, za pierwszy miesiąc wynajmu. Wtedy możesz się wprowadzać. 

Gdzie szukać ogłoszeń o wynajmie mieszkania lub pokoju?

W Polsce istnieje wiele portali, na których możesz szukać interesującego Cię mieszkania czy pokoju. Sprawdź takie portale jak olx.pl, otodom.pl, morizon.pl, czy domiporta.pl. Możesz na nich skorzystać z filtrów do wyszukiwania mieszkania z określoną liczbą pokoi, na konkretnym piętrze, z garażem lub bez, i tak dalej. Oprócz takich portali, istnieją też grupy na Facebooku dla wynajmujących i najemców. Wystarczy, że w wyszukiwarce Facebooka wpiszesz interesujące Cię miasto + wynajem mieszkań, np. Poznań wynajem mieszkań. Tam możesz przeglądać ogłoszenia wynajmujących lub wrzucić posta, w którym opiszesz jakiego lokalu szukasz dla siebie.

Jakie dokumenty są potrzebne, aby wynająć mieszkanie? 

Aby wynająć mieszkanie potrzebujesz przede wszystkim przedstawić wynajmującemu dokument tożsamości przy podpisywaniu umowy. Ja zawsze pokazuje swój dowód osobisty, ale Ty możesz pokazać np. paszport lub Kartę Pobytu. Pamiętaj, że wynajmujący również powinien pokazać Ci swój dokument tożsamości, aby obie strony wiedziały, że jesteście tymi osobami, za które się podajecie. Obecnie niektórzy wynajmujący zastrzegają też w ogłoszeniu, że będą chcieli otrzymać potwierdzenie stałych zarobków, na przykład w postaci wyciągu z konta bankowego. W Polsce nie jest standardem, aby wynajmujacy pytał o referencje od poprzedniego wynajmującego. Wiem, że na przykład w Szwajcarii jest to częsta praktyka. U nas zazwyczaj nie jest to konieczne. 

Na co zwrócić uwagę przeglądając ogłoszenia?

Całość kosztów wynajmu

Przede wszystkim bądź czujny lub czujna i szukaj informacji o wszystkich opłatach. Często w tytule ogłoszenia mamy podany tylko koszt czynszu dla wynajmującego. Do tego dochodzą opłaty do spółdzielni i za media, które zazwyczaj znajdziesz dopiero na dole ogłoszenia. Niektórzy wynajmujący oczekują też zbyt dużej kwoty depozytu. Standardem jest kaucja w wysokości jednomiesięcznego czynszu

Czas trwania umowy i okres wypowiedzenia

Nie każde ogłoszenie zawiera informacje o czasie trwania umowy oraz o okresie wypowiedzenia. Warto więc o to dopytać na etapie oglądania mieszkania. Obecnie, przynajmniej w Warszawie, standardem jest podpisywanie umowy na co najmniej rok, bez okresu wypowiedzenia lub z wypowiedzeniem warunkowym, czyli np. najemca zobowiązuje się znaleźć nowych lokatorów na swoje miejsce. Jeśli wynajmujący próbuje Cię przekonać do podpisania umowy jeszcze dłuższej niż rok, to lepiej zastanów się dwa razy, oraz upewnij się, że obowiązuje jakiś okres wypowiedzenia.

Umeblowanie

Zwracaj też uwagę na umeblowanie mieszkania. W Polsce zazwyczaj wynajmowane mieszkania są w pełni umeblowane. Zdarzają się jednak mieszkania bez mebli, co jest wygodne dla najemcy, który woli wprowadzić się ze zwoimi meblami. Jeśli jednak nie posiadasz swoich mebli, to patrz na listę mebli, a także innych urządzeń w mieszkaniu, typu pralka czy zmywarka. Czasami wynajmujący informuje w ogłoszeniu, że dostawi konkretne meble na życzenie najemcy. 

Brak akceptacji…

Jeśli tak jak ja, posiadasz psa lub innego zwierzaka, to szybko przekonasz się, że w wielu ogłoszeniach widnieje dopisek: brak akceptacji zwierząt domowych. Takie ogłoszenia omijam 😉 Jeśli szukasz mieszkania jako obcokrajowiec również musisz być czujny lub czujna. Niestety niektórzy wynajmujący nie chcą wynajmować mieszkań osobom spoza Polski. Czasami natomiast piszą tylko, że oferta skierowana jest do osób polskojęzycznych. Jeśli więc słuchasz tego podcastu, to na pewno dogadasz sie z wynajmującym lub wynajmującą 🙂

Czym jest patowynajem?

Na koniec opowiem Ci jeszcze o pojęciu, które coraz częściej używane jest w polskiej przestrzeni publicznej. Mowa o patowynajmie. Czym jest patowynajem? Podam Ci przykład. Wynajmujący kupuje malutką kawalerkę, inaczej mówiąc studio lub mieszkanie z jednym pokojem. Stawia w tej kawalerce ścianę, dzieląc już i tak mały lokal na dwa osobne pokoje. Takie mikroskopijne mieszkanko wystawia w ogłoszeniu jako mieszkanie dwupokojowe i życzy sobie czynszu jak za dwa pokoje.

Patowynajem to też wynajmowanie mieszkania bardzo zniszczonego, brudnego lub ubogo urządzonego. Albo na przykład wynajem pokoju bez okna. Jest to wykorzystywanie sytuacji na rynku wynajmu. Kiedy podaż jest niska, a popyt na mieszkania rośnie, wynajmujący testują rynek wynajmu. Zawyżają ceny i wystawiają na wynajem mało atrakcyjne lokale licząc, że ktoś się skusi. Być może liczą też na niewiedzę najemcy. Jeśli więc przyjeżdżasz do Polski po raz pierwszy, to musisz być szczególnie ostrożny lub ostrożna i zapoznać się z obowiązującymi kosztami wynajmu w danym polskim mieście. W przeciwnym wypadku, nieuczciwy wynajmujący może wykorzystać Twoją niewiedzę i wynająć Ci mieszkanie po znacznie zawyżonej cenie. 

Na szczęście słuchasz mojego podcastu, dzięki czemu jesteś teraz wyposażony lub wyposażona w odpowiednią wiedzę, a linki do źródeł, z których korzystałam zamieszczę jak zwykle w transkrypcji odcinka na swojskijezykpolski.com. Mam nadzieję, że moje praktyczne wskazówki pomogą Ci wynająć swoje wymarzone mieszkanie lub pokój. Jeśli masz jakieś pytania, to oczywiście chętnie na nie odpowiem w komentarzu pod transkrypcją lub pod postem na Facebooku lub Instagramie, albo pod wideo na YouTubie. Linki będą w opisie odcinka. Jeśli wolisz skontaktować się ze mną w wiadomości prywatnej, to najszybciej odpowiadam przez formularz kontaktowy na stronie swojskijezykpolski.com w zakładce Kontakt.

Przypominam też, że możesz zostać Patronem lub Patronką podcastu i wesprzeć moją pracę finansowo. Więcej informacji na stronie w zakładce Wsparcie finansowe podcastu. Link do strony podcastu będzie oczywiście w opisie odcinka. 

To wszystko na dzisiaj. Trzymaj się ciepło i do usłyszenia!

 

Podobał Ci się ten odcinek? W podziękowaniu możesz wesprzeć mnie finansowo na Patronite!

Sprawdź cennik lekcji i zapisz się na pierwszą lekcję języka polskiego online ze mną, autorką podcastu

lekcje polskiego online

O autorce

Agnieszka Podemska

Lektorka języka polskiego jako obcego. Autorka podcastu dla uczących się języka polskiego jako obcego. Polska native speakerka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *