Praca w Polsce

Praca w Polsce: czas pracy, wynagrodzenie, umowy, pożądane zawody

Witam Cię serdecznie w podcaście Swojski Język Polski. Regularne oswajanie się z językiem mówionym pozwoli Ci nauczyć się polskiego w sposób naturalny i automatyczny. Wkrótce sam będziesz mówił płynnie w języku polskim. Miłego słuchania!

Cześć! W jakim jesteś dzisiaj humorze? Mam nadzieję, że jesteś gotowy lub gotowa na kolejną dawkę wiedzy! A dzisiaj nie tylko poznasz nowe słownictwo, ale też dowiesz się czegoś nowego o polskim rynku pracy. Postanowiłam nagrać ten odcinek, bo wiem, że wielu słuchaczy tego podcastu planuje przyjazd do Polski. Opowiem Ci więc dzisiaj jak pracuje się w Polsce w porównaniu z innymi krajami europejskimi.

Czas pracy w Polsce

Zacznijmy od czasu pracy. W Polsce pracujemy 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu – od poniedziałku do piątku – czyli 40 godzin w miesiącu. Pracujemy więc 3-4 godziny więcej od średniej europejskiej. Według statystyk, które znalazłam, w Europie pracuje się średnio 36-37 godzin miesięcznie. 

Według informacji, które znalazłam w internecie, Polska, razem z Grecją, Czechami, Estonią i Węgrami jest w grupie państw europejskich, w których pracuje się najwięcej. Najmniej pracuje się w Niemczech, Holandii i Francji. 

W Polsce pełen etat to 8 godzin, jednak Polakom zdarza się też brać nadgodziny. Zgodnie z polskim Kodeksem Pracy, za pracę w nadgodzinach należy się dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 100% stawki wynagrodzenia jeśli nadgodziny wypadły w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy lub 50% stawki wynagrodzenia za nadgodziny w zwykłe dni robocze. Oznacza to, że za każdą nadgodzinę w dniu roboczym pracownik otrzymuje 150% wynagrodzenia. Na przykład jeśli zwykle zarabiasz 30 zł na godzinę, to za każdą przepracowaną nadgodzinę otrzymasz 45zł.

Wynagrodzenie w Polsce

A propos wynagrodzenia, pewnie zastanawiasz się ile zarabiają Polacy. Zacznijmy od kwoty płacy minimalnej. Minimalna kwota wynagrodzenia od stycznia 2021 roku to 2800zł brutto, czyli około 2 060 złotych na rękę (czyli netto). 

Jeśli chodzi o tak zwaną średnią krajową, czyli przeciętne wynagrodzenie brutto Polaków, to według Głównego Urzędu Statystycznego, wyniesie ona w 2021 roku 5290 zł brutto, czyli około 3795 zł na rękę. Choć średnie wynagrodzenie w Polsce rośnie z roku na rok, to wciąż zarabiamy poniżej średniej europejskiej. Według Eurostatu w 2020 roku średnie roczne zarobki netto w Polsce wyniosły 10355 euro. 

Mniej od Polaków zarabiają Słowacy, Chorwaci, Łotysze, Litwini, Węgrzy, Rumuni i Bułgarzy. Więcej zarabia się natomiast w Czechach (11 944 euro rocznie) i Estonii (14 373 euro rocznie). 

Dwa razy więcej zarabia się na Cyprze, we Włoszech, w Hiszpanii i Francji. Powyżej 30 tysięcy euro rocznie zarabia się w Belgii, Niemczech, Finlandii, Austrii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Danii i Holandii. Największe zarobki odnotowano w Luksemburgu (42 584), Norwegii (45 359) i na Islandii (49 976). (Źródło: https://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/8076742,srednia-krajowa-2021-ile-wynosi-srednie-wynagrodzenie.html).

Należy jednak pamiętać, że w Polsce koszty utrzymania są znacznie niższe niż w krajach, których walutą jest euro.

W Polsce najlepiej zarabiają osoby w branży IT, np. programiści lub analitycy systemów komputerowych. 

Rodzaje umów na polskim rynku pracy

Przejdźmy teraz do rodzaju umów, jakie mogą obowiązywać polskiego pracownika. Najpopularniejsza umowa to umowa o pracę na pełen etat lub na pół etatu. Umowa o pracę może być zawarta na czas określony (np. 2 lata) lub czas nieokreślony. 

Umowa na czas nieokreślony jest często umową najbardziej pożądaną, gdyż oferuje ona najbardziej stabilną formę zatrudnienia. Według Kodeksu Pracy, pracodawca ma bowiem obowiązek podania uzasadnienia wypowiedzenia takiej umowy. Przy umowie na czas określony pracodawca nie ma takiego obowiązku. Dlatego zazwyczaj pracodawca nie spieszy się z podpisywaniem umowy o pracę na czas nieokreślony. 

Zwykle na początku proponuje umowę na czas próbny, np. na 2 lub 3 miesiące, potem na czas określony, np. na rok lub dwa, a dopiero trzecia umowa podpisywana przez pracodawcę to umowa na czas nieokreślony.

Oprócz umowy o pracę, mamy umowy cywilnoprawne, przez Polaków nazywane często umowami śmieciowymi lub śmieciówkami. Są tak nazywane, ponieważ nie dotyczą ich przepisy Kodeksu Pracy i pracownik nie jest w pełni chroniony – czasami może zostać zwolniony z dnia na dzień, pracodawca nie płaci też wszystkich składek zdrowotnych lub emerytalnych. 

Coraz bardziej popularne, zwłaszcza w branży IT, są również umowy B2B, które pracodawca podpisuje z pracownikiem prowadzącym własną działalność gospodarczą. Pracownik sam opłaca swoje składki zdrowotne i emerytalne oraz odprowadza podatek, dzięki czemu pracodawca może mu zaproponować większą kwotę wynagrodzenia na rękę, czyli netto. Trzeba jednak pamiętać, że to na umowie o pracę mamy najwięcej przywilejów, czyli okres wypowiedzenia lub pełnopłatny urlop wypoczynkowy.

Umiejętności poszukiwane przez polskiego pracodawcę

 No dobrze, opowiedziałam Ci o czasie pracy w Polsce, wynagrodzeniu a także rodzaju umów najczęściej podpisywanych przez pracodawcę i pracownika. Przejdźmy do ostatniej rzeczy, czyli do zawodów pożądanych na polskim rynku pracy. Według mojego researchu w Polsce najbardziej poszukiwani są szeroko rozumiani specjaliści z branży IT, np. programiści Java, czy specjaliści zajmujący się tworzeniem sztucznej inteligencji. 

Oprócz tego w Polsce brakuje lekarzy, pielęgniarek oraz opiekunów osób starszych. Również masażysta, fizjoterapeuta, trener personalny czy dietetyk ma szansę szybko zmonetyzować swoje umiejętności. 

To tylko kilka przykładów. Jeśli interesuje Cię praca w Polsce, to na pewno łatwo znajdziesz interesujące Cię oferty w Internecie, np. na stronie pracuj.pl czy na LinkedInie. 

Mam nadzieję, że podobał Ci się dzisiejszy odcinek i dowiedziałeś lub dowiedziałaś się dzisiaj czegoś nowego. Jeśli masz jakieś pytania związane z pracą w Polsce, to zachęcam Cię do zostawienia komentarza pod transkrypcją odcinka na swojskijezykpolski.com lub na Facebooku lub Instagramie. To wszystko na dziś. Trzymaj się ciepło i do usłyszenia!

 

Podobał Ci się ten odcinek? W podziękowaniu możesz wesprzeć mnie finansowo na Patronite!

O autorce

Agnieszka Podemska

Lektorka języka angielskiego oraz języka polskiego jako obcego. Autorka podcastu dla uczących się języka polskiego jako obcego. Polska native speakerka.

6 thoughts on “Praca w Polsce: czas pracy, wynagrodzenie, umowy, pożądane zawody

 1. Jednak jeszcze trzeba zauważyć, że obcokrajowcy nie pracują 40 godzin na tydzień. Pracują 60 i więcej godzin bez opłaty nadgodzin.

  1. Bardzo dobra uwaga! Zdarza się, że pracodawcy łamią przepisy Kodeksu Pracy albo zatrudniają pracowników na umowach śmieciówkach, o których wspomniałam w odcinku. Bezpłatne nadgodziny dotyczą czasem też Polaków, ale zgadzam się, że niektórzy pracodawcy mogą wykorzystywać trudniejszą sytuację przyjezdnych lub ich brak znajomości polskiego prawa/polskiego języka i obcokrajowcy są narażeni na gorsze traktowanie przez nieuczciwych pracodawców. Dlatego zawsze powtarzam, że praca w Polsce jest świetną motywacją do nauki polskiego. Warto znać swoje prawa, a w razie czego można skorzystać z pomocy polskich prawników. Czasami można znaleźć bezpłatną pomoc prawną! Uważam, że warto korzystać z takiej pomocy. Ja sama kiedyś z niej skorzystałam, właśnie wtedy, gdy byłam zatrudniona na umowie śmieciowej.

 2. a jaka jest różnica między „zawód” i „kariera” w języku polskim?

  bo na rosyjskim „zawód” to znaczy „fabryka”. 🙂

  dziękuję z góry za wytłumaczenie!

  1. Hej! Super pytanie! Nawet zrobiłam o słowie „zawód” posta na Instagramie: https://www.instagram.com/podcastsjp/.

   Zawód to rodzaj wykonywanej pracy. Np. zawód lekarza, nauczyciela, muzyka.
   Przykład w zdaniu:
   -Jaki masz zawód?
   -Jestem prawnikiem.

   Albo
   – Kim jesteś z zawodu?
   – Z zawodu jestem mechanikiem samochodowym.

   Kariera to bardziej całokształt naszego życia zawodowego.

   Przykład w zdaniu:

   Ola ma satysfakcjonującą karierę.

   Albo:
   – Nie mam czasu na karierę, bo muszę zajmować się dziećmi.

   Dzięki za interesujące pytanie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *