Witam Cię serdecznie w podcaście Swojski Język Polski. Regularne oswajanie się z językiem mówionym pozwoli Ci nauczyć się polskiego w sposób naturalny i automatyczny. Wkrótce sam będziesz mówił płynnie w języku polskim. Miłego słuchania!
Do Polski w ostatnich dniach przyjechało ponad pół miliona Ukraińców, a ta liczba nadal rośnie. Polacy bardzo angażują się w pomoc dla osób, które z dnia na dzień musiały porzucić swoje dotychczasowe życie w Ukrainie i stać się uchodźcami. Ukraińcy, którzy są już bezpieczni w naszym kraju zaczynają szukać tutaj pracy. Postanowiłam więc nagrać szybki odcinek o tym jak w Polsce możesz znaleźć pracę. O pracy w Polsce mówiłam już w 13. odcinku podcastu pt. Praca w Polsce. Mówiłam w nim o czasie pracy w Polsce, wysokości wynagrodzeń, rodzajach umów na polskim rynku pracy, a także o umiejętnościach poszukiwanych przez polskiego pracodawcę. Zachęcam Cię do przypomnienia sobie tego odcinka. Link będzie w transkrypcji odcinka na stronie swojskijezykpolski.com.
W dzisiejszym odcinku udzielę Ci konkretnych wskazówek gdzie szukać pracy, a także czego oczekiwać na rozmowie kwalifikacyjnej. Nie będę mówiła o formalnościach związanych z pozwoleniem o pracę, bo nie wiem jak to obecnie wygląda. W transkrypcji odcinka podlinkuję za to do wspaniałej strony, na której prawnicy oferują darmową pomoc prawną dla obywateli Ukrainy (o, tutaj). Być może ktoś z nich chętnie objaśni Ci jak legalnie rozpocząć pracę w Polsce.
No dobrze, skupmy się teraz na tym jak w ogóle znaleźć pracę w Polsce.
Oczywiście w dzisiejszym świecie prawie każdą pracę znajdziesz za pomocą Internetu.
Zacznijmy od platformy LinkedIn. Jest to amerykańska platforma, ale bardzo popularna również w Polsce. Możesz założyć swoje konto pracownika, a w nim dodać swoje CV. Opisać swoje wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe. Możesz też dodawać do kontaktów osoby ze swojej branży. W zakładce Oferty pracy możesz wpisywać słowa kluczowe pod konkretne nazwy stanowisk oraz szukać po lokalizacji. Np. możesz wyszukać stanowisko grafika w Warszawie lub mechanika w Zielonej Górze. Ja na swojej osi czasu widzę ostatnio sporo postów od pracodawców, którzy kierują swoje oferty do Ukraińców lub innych osób, które nie mówią po polsku, ale np. znają język angielski.
Pracuj.pl
Inny portal, na którym możesz założyć swoje konto i przeglądać tysiące ofert to strona pracuj.pl. Jest ona również bardzo popularna wśród polskich pracodawców, więc warto tam zaglądać. Znajdziesz tam oferty zarówno pracy biurowej, jak i pracy fizycznej.
Świetnym rozwiązaniem jest też szukanie pracy na Facebooku. Znajdziesz tam wiele grup, w których codziennie pojawiają się nowe ogłoszenia. Jeśli interesują Cię ogłoszenia z konkretnej branży, to warto sprawdzić, czy istnieje już grupa z ofertami pracy właśnie dla tej branży.
Rocketjobs
Jako że sama pracuję w branży SEO, czyli branży na pograniczu marketingu i IT, mogę polecić Ci również specjalistyczne portale, na których znajdziesz ogłoszenia z tych branż. Ja sama lubię stronę Rocketjobs.pl. Znajdziesz tam ogłoszenia od firm związanych ze sprzedażą, marketingiem, technologiami, grafiką, czy finansami.
Nofluffjobs
Jeśli natomiast zajmujesz się programowaniem, to zapewne nie będziesz mieć problemów ze znalezieniem pracy w Polsce 🙂 Mogę Ci jednak polecić stronę nofluffjobs.com./pl. Przy każdym ogłoszeniu na tej stronie znajdziesz oferowane przez firmę wynagrodzenie. Jest to super, bo na innych portalach często tego brakuje.
Chciałabym, żeby na każdym portalu z ofertami pracy były podane tzw. widełki, czyli oferowany przedział wynagrodzenia, np. od 6 do 8 tysięcy brutto. Niestety nie jest to standardem, a przynajmniej nie w Polsce.
Proces rekrutacyjny w Polsce
Omówiłam najpopularniejsze portale z ofertami pracy, to powiem teraz krótko o procesie rekrutacyjnym w Polsce. Standardowo aplikujesz przez Internet wysyłając swoje CV do pracodawcy. I tu ciekawostka: słyszałam, że np. w Stanach nie dodaje się zdjęć do CV. Ma to zapobiec dyskryminacji ze względu na wygląd czy kolor skóry. W Polsce jednak dużo osób umieszcza swoje zdjęcie w CV.
Jeśli pracodawcę lub rekrutera zainteresuje Twoje doświadczenie zawodowe, to możesz zostać zaproszony na rozmowę rekrutacyjną. Czasem ma ona kilka etapów, np. krótka rozmowa telefoniczna, a potem dłuższe spotkanie z zespołem online lub stacjonarnie.
Czego możesz się spodziewać na rozmowie kwalifikacyjnej? Zależnie od kraju, z którego pochodzisz, rozmowa o pracę w Polsce może być podobna lub zupełnie inna niż u Ciebie. Nie mam za dużo porównania, bo dotychczas brałam udział w rozmowach kwalifikacyjnych prowadzonych tylko przez polskie lub inne europejskie firmy albo przez firmy amerykańskie i w obu przypadkach procesy rekrutacyjne wydawały mi się podobne.
Jeśli chodzi o rozmowy rekrutacyjne w Polsce, to przede wszystkim przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej radzę Ci zastanowić się jakie wynagrodzenie by Ci odpowiadało. Jak już wspomniałam nie zawsze znajdziesz informację o oferowanym wynagrodzeniu w ogłoszeniu o pracę. Dopiero na rozmowie możesz być zapytany o pożądane wynagrodzenie. Warto mieć więc sprecyzowane oczekiwania. Czasami pracodawca może odwlekać rozmowę o wynagrodzeniu na sam koniec rekrutacji. Ja sama zawsze przed rozmową mam w głowie określoną kwotę. Jeśli podczas rozmowy rekruter lub rekruterka nie poda sama informacji o wynagrodzeniu, to pytam jaki budżet dana firma przeznaczyła na moje stanowisko.
Co jeszcze powinieneś wiedzieć o procesie rekrutacyjnym w Polsce? To wszystko zależy od stanowiska oraz firmy, do której aplikujesz.
Nie mamy jednego standardowego dress code’u obowiązującego na rozmowie o pracę. Nie zawsze więc musisz ubierać garnitur lub lśniące buty na obcasie. Oczywiście zawsze warto ubrać się schludnie i nie wyzywająco.
Aha, jeśli aplikujesz na stanowisko specjalisty, to możesz zostać poproszony lub poproszona o wykonanie zadania testowego. Zazwyczaj nie dostaniesz za nie wynagrodzenia. Podobno są też firmy, które organizują testy psychologiczne, ja na szczęście nigdy nie byłam poproszona o zrobienie takiego testu przez polską firmę.
Musiałam za to zrobić taki test kiedy aplikowałam na stanowisko au pair w USA i pamiętam, że ten test był strasznie długi. Nie chciałabym więc wykonywać go przy każdej aplikacji o pracę.
To chyba wszystko, o czym chciałam Ci dziś opowiedzieć. Koniecznie daj znać skąd jesteś i jak wygląda szukanie pracy w Twoim kraju. Czy proces rekrutacyjny się czymś różni? Czy dowiedziałeś lub dowiedziałaś się dziś czegoś nowego? A może w Twoim kraju jest bardzo podobnie? Czekam na Twój komentarz na Facebooku, Instagramie, YouTubie albo na stronie swojskijezykpolski.com. Napisz również jeśli masz jeszcze jakieś pytania o pracę w Polsce.
To wszystko na dziś. Trzymaj się ciepło i do usłyszenia.
Podobał Ci się ten odcinek? W podziękowaniu możesz wesprzeć mnie finansowo na Patronite!
Zapisz się na lekcje języka polskiego z autorką podcastu! Oferuję:
- Lekcje języka polskiego jako obcego online
- Konwersacje po polsku online
- Lekcje przygotowujące do egzaminu z języka polskiego dla obcokrajowców
- Lekcje polskiego dla Ukraińców
O autorce
Agnieszka Podemska
Lektorka języka angielskiego oraz polskiego jako obcego. Autorka podcastu dla uczących się języka polskiego jako obcego.