Numer PESEL – dlaczego warto go mieć mieszkając w Polsce

  • Czym jest numer PESEL?
  • PESEL – co oznacza? Rozwinięcie skrótu PESEL
  • Co oznaczają cyfry w numerze PESEL?
  • Do czego potrzebny jest PESEL?
  • Jak złożyć wniosek o nadanie numeru PESEL?
  • Czy numer PESEL może być nadany obcokrajowcom?

Witam Cię serdecznie w podcaście Swojski Język Polski. Regularne oswajanie się z językiem mówionym pozwoli Ci nauczyć się polskiego w sposób naturalny i automatyczny. Wkrótce sam będziesz mówił płynnie w języku polskim. Miłego słuchania!

Cześć, już dawno nie nagrywałam nowego odcinka podcastu. Ostatni nagrałam jakiś miesiąc temu. Mówiłam w nim o mojej ulubionej polskiej serii powieści. Zachęcam Cię do jego przesłuchania. 

Dzisiaj natomiast chciałabym opowiedzieć Ci o czymś, o czym warto wiedzieć jeśli planujesz życie w Polsce. Będę dziś mówiła o numerze PESEL. Jest to numer nadawany każdemu Polakowi. Opowiem Ci co to dokładnie za numer, gdzie i jak się go otrzymuje oraz jakie są zalety jego posiadania. Od razu zdradzę, że numer PESEL może być nadany również obcokrajowcom. Nie musisz więc być Polakiem, żeby aplikować o nadanie numeru PESEL. Opowiem Ci jakie warunki musisz spełnić, aby taki numer otrzymać. 

Zacznę od początku. 

Czym jest PESEL?

Strona rządowa gov. pl wyjaśnia, że numer PESEL to jedenastocyfrowy symbol numeryczny, który pozwala na łatwą identyfikację osoby, która go posiada. Numer PESEL zawiera datę urodzenia, numer porządkowy, oznaczenie płci oraz liczbę kontrolną (https://www.gov.pl/web/gov/czym-jest-numer-pesel).

Rozwinięcie skrótu PESEL

Rozwinięcie skrótu PESEL to Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności. Nie musisz jednak tego pamiętać. Myślę, że przeciętny Polak nie wie od czego pochodzi nazwa PESEL. Istotne jest po prostu, żeby ten numer posiadać i znać na pamięć, bo może się przydać w wielu sytuacjach.

Numer PESEL jest nadawany z urzędu – czyli właściwie automatycznie – dzieciom obywateli polskich, obywateli Unii Europejskiej i członków ich rodzin w związku z uzyskaniem przez nich prawa stałego pobytu.  

PESEL otrzymują również cudzoziemcy, którzy uzyskali, m in. .zezwolenie na pobyt stały, status uchodźcy lub zgodę na pobyt ze względów humanitarnych (https://pl.wikipedia.org/wiki/PESEL).

PESEL możesz otrzymać również wtedy, gdy zameldujesz się w Polsce na pobyt powyżej 30 dni. 

Ważną informacją jest to, że możesz także aplikować o nadanie numeru PESEL jeśli wymaga tego od Ciebie jakiś polski urząd, np. ZUS. O ZUSie, czyli o Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych mówiłam w 43. odcinku podcastu o polskim systemie zdrowotnym. Jeśli któryś z polskich urzędów zażąda od Ciebie numeru PESEL, to możesz złożyć wniosek o nadanie numeru bez posiadania zgody na pobyt w Polsce.

Wniosek o wydanie numeru PESEL możesz pobrać z rządowej strony gov.pl.

Do czego jest potrzebny numer PESEL?

Jak już wyjaśniłam PESEL pozwala na jednoznaczną identyfikację osoby. Jest on więc przydatny przy załatwianiu wszystkich spraw urzędowych. Jest on też wymagany przy zawieraniu umów o pracę, umów o najem mieszkania lub umów o ubezpieczenie lub opiekę medyczną. Jeśli nie masz własnej działalności, to PESEL będzie konieczny również przy rozliczeniu podatku w Polsce

Tak naprawdę bez PESELU nie załatwisz w Polsce wielu spraw. Jeśli więc zamierzasz tutaj mieszkać, nawet tylko przez rok lub dwa, to myślę, że warto jest aplikować o jego nadanie.

Gdzie możesz złożyć wniosek o nadanie numeru PESEL?

To zależy. Jeśli jesteś zameldowany lub zameldowana w Polsce, to wniosek złożysz w urzędzie gminy na terenie miejsca zameldowania. Jeśli masz polskiego pracodawcę, możesz złożyć wniosek w urzędzie gminy, na terenie której znajduje się siedziba Twojego pracodawcy. Jeśli nie pracujesz albo twój pracodawca ma siedzibę za granicą Polski wniosek o nadanie numeru PESEL możesz złożyć  w Urzędzie Dzielnicy Śródmieście w Warszawie (https://obywatel.gov.pl/pl/dokumenty-i-dane-osobowe/uzyskaj-numer-pesel-dla-cudzoziemcow).

Uwaga, tutaj mała aktualizacja. Od jakiegoś czasu uchodźcy z Ukrainy mogą ubiegać się o nadanie numeru PESEL również na Stadionie Narodowym w Warszawie. Linka ze szczegółami podam oczywiście w transkrypcji odcinka (https://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/8406258,pesel-ukraina-warszawa-stadion-pge-narodowy.html).

I to już wszystko, co chciałam Ci przekazać na temat numeru PESEL. Linki do źródeł podam w transkrypcji odcinka na swojskijezykpolski.com. Jeśli masz jakieś pytania, to śmiało do mnie pisz. A może jesteś spoza Polski i udało Ci się już otrzymać numer PESEL? Może podzielisz się swoimi doświadczeniami w komentarzu na Facebooku, Instagramie lub YouTubie?

Jak zwykle zapraszam Cię również na indywidualne lekcje konwersacyjne w języku polskim. Jeśli podoba Ci się mój darmowy podcast, to zachęcam Cię do wsparcia finansowego na profilu Patronite. Wszystkie linki będą w transkrypcji odcinka oraz w opisie odcinka. 

Pamiętaj też, żeby przesłuchać poprzednie odcinki, np. o tym jak znaleźć pracę w Polsce lub o 11 faktach o Polsce i Polakach. Listę wszystkich dotychczasowych odcinków znajdziesz na swojskijezykpolski.com/wszystkie-odcinki/.  

To wszystko na dziś. Trzymaj się ciepło i do usłyszenia!

Podobał Ci się ten odcinek? W podziękowaniu możesz wesprzeć mnie finansowo na Patronite!

Zapisz się na lekcje języka polskiego z autorką podcastu! Oferuję:

O autorce

Agnieszka Podemska

Lektorka języka angielskiego oraz języka polskiego jako obcego. Autorka podcastu dla uczących się języka polskiego jako obcego. Polska native speakerka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *