Witam Cię serdecznie w podcaście Swojski Język Polski. Regularne oswajanie się z językiem mówionym pozwoli Ci nauczyć się polskiego w sposób naturalny i automatyczny. Wkrótce sam będziesz mówił płynnie w języku polskim. Miłego słuchania!
Cześć! Ostatni odcinek o tym Co Polacy myślą o sztucznej inteligencji cieszy się dużą popularnością. Do nagrania tamtego odcinka zainspirował mnie jeden z Patronów podcastu. Natomiast temat dzisiejszego odcinka zaproponowała mi jedna z moich uczennic. Kiedy spytałam ją o czym chciałaby usłyszeć w podcaście, bez wahania odpowiedziała, że o barze mlecznym. Zdziwiło mnie to i rozbawiło, bo chyba nie wpadłabym sama na taki temat i nie pomyślałabym, że dla kogoś bar mleczny może być zjawiskiem na tyle egzotycznym, że aż interesującym.
Po namyśle stwierdziłam jednak, że ten temat może być wartościowy dla wszystkich moich uczniów i słuchaczy, bo bar mleczny jest w Polsce bardzo znany.
Zacznijmy od podstaw. Czym jest bar mleczny?
Bar mleczny to rodzaj prostego lokalu gastronomicznego.
Jakie dania serwuje bar mleczny w Polsce?
Bar mleczny oferuje przede wszystkim dania i napoje na bazie mleka, takie jak naleśniki i pierogi, zupy, placki ziemniaczane, a także kefiry i koktajle. Na marginesie dodam, że jeśli jesteś osobą anglojęzyczną, to pamiętaj, że w języku polskim koktajl nie jest napojem alkoholowym. Koktajl to napój, który tworzymy blendując mleko z cukrem i owocami, np. truskawkami.
Kiedy powstał pierwszy bar mleczny w Polsce?
Według Wikipedii, pierwszy bar mleczny w Polsce został otwarty w 1896 roku w Warszawie przy ulicy Nowy Świat przez Stanisława Dłużewskiego. Był to lokal oferujący dania jarskie na bazie mleka, jajek i mąki pod nazwą „Mleczarnia Nadświdrzańska z Ogródkiem”.
Kiedy bar mleczny stał się popularny w Polsce?
Bar mleczny zyskał na popularności w Polsce w czasach PRL-u, jako forma taniego i dostępnego wyżywienia dla szerokich mas społeczeństwa. Miała to być przeciwwaga dla bardziej ekskluzywnych i drogich restauracji, które były wtedy dostępne tylko dla nielicznych.
Co jeszcze różni bar mleczny od restauracji? Na przykład to, że w barze mlecznym rzadko znajdziesz stolik tylko dla siebie. Nie ma tam żadnego systemu rezerwacji. Może się więc zdarzyć, że będziesz dzielić stolik z nieznajomymi.
Bar mleczny z filmu Miś
Satyryczny obraz baru mlecznego został ukazany w kultowym filmie polskiego reżysera Stanisława Barei pod tytułem Miś. W filmie Barei talerze w barze mlecznym są przykręcone śrubami do stołów, a łyżki są połączone łańcuchem, tak aby czasem żaden z klientów nie postanowił ich ukraść lub gdzieś przenieść. Jedzących obsługuje też niemiła obsługa. W pewnym momencie kelnerka niemal wyprasza klienta, aby móc dokręcić talerz do stołu po skończonym przez niego posiłku.
Przedstawiony w filmie „Miś” bar mleczny stał się jednym z symboli czasów PRL-u. W transkrypcji odcinka dodam link do odpowiedniego fragmentu filmu. Polecam Ci jego obejrzenie. W Polsce każdy słyszał o filmie Miś i wiele osób kojarzy scenę z barem mlecznym.
Fragment filmu Miś – Bar mleczny
W moim mieście rodzinnym, Toruniu, istnieje nawet lokal gastronomiczny, który nazwą oraz wystrojem nawiązuje do baru mlecznego z filmu Barei.
Czy bar mleczny w Polsce cieszy się nadal popularnością?
No cóż, odkąd do Polski zawitały restauracje fast foodowe typu McDonald’s, czasy świetności typowych barów mlecznych chyba minęły. Co ciekawe, obecnie, aby bary mleczne mogły pozostać tanie, część z nich jest w Polsce dotowana z budżetu państwa.
Jednak bar barowi nie równy i na pewno można znaleźć w Polsce bary mleczne cieszące się popularnością wśród różnych warstw społecznych. Co więcej, według artykułu udostępnionego przez Muzeum Historii Polski pt. Kraina mlekiem płynąca…O egalitaryzmie barów mlecznych wczoraj i dziś, bary mleczne wracają obecnie do łask pewnych społeczności. Jeśli interesuje Cię bardziej szczegółowe omówienie historii i reputacji barów mlecznych, to zachęcam Cię do przeczytania tego artykułu w całości. Link jak zwykle będzie w transkrypcji odcinka na swojskijezykpolski.com.
Jestem ciekawa, czy w Twoim kraju istnieje coś podobnego do baru mlecznego? A może miałeś lub miałaś okazję odwiedzić jakiś bar mleczny w Polsce? Daj znać w komentarzu na stronie swojskijezykpolski.com, lub pod postem na Facebooku lub Instagramie, albo w komentarzu pod wideo na YouTubie. Jak zwykle zapraszam Cię też na moje indywidualne lekcje języka polskiego online. Możesz też wesprzeć moją pracę finansowo na moim profilu Patronite. Wszystkie linki będą jak zawsze w opisie odcinka, gdziekolwiek go słuchasz. To wszystko na dzisiaj. Trzymaj się ciepło i do usłyszenia!
Podobał Ci się ten odcinek? W podziękowaniu możesz wesprzeć mnie finansowo na Patronite!
Sprawdź cennik lekcji i zapisz się na pierwszą lekcję języka polskiego online ze mną, autorką podcastu
O autorce
Agnieszka Podemska
Lektorka języka polskiego jako obcego. Autorka podcastu dla uczących się języka polskiego jako obcego. Polska native speakerka.
Dzięki za ciekawy odcinek!!
Cześć, Kasiu! Cieszę się, że Ci się podobał 🙂
Jestem z Białorusi i przez długi czas myślałam, że bar mleczny to miejsce, gdzie można wypić milkshake (czy coś podobnego z mleka), dlatego nigdy tam nie byłam, bo nie przepadam za słodyczami. Teraz uważam, że warto tam zajrzeć, żeby porównać z „stolovaya” (stołówką lub canteen), w których często jadłam jako studentka 🙂
Też chciałabym nie przepadać za słodyczami 😀 Na pewno w porze obiadowej znajdziesz w barze mlecznym coś smacznego 🙂