Moja ulubiona seria książek po polsku

Witam Cię serdecznie w podcaście Swojski Język Polski. Regularne oswajanie się z językiem mówionym pozwoli Ci nauczyć się polskiego w sposób naturalny i automatyczny. Wkrótce sam będziesz mówił płynnie w języku polskim. Miłego słuchania!

Cześć! Witam Cię już w 45. odcinku podcastu dla uczących się języka polskiego jako obcego. Ostatnio szukałam czegoś na poprawę nastroju i przypomniałam sobie o mojej ukochanej serii książek z czasów mojego dzieciństwa i nastoletniości. Chciałabym Ci dzisiaj o niej opowiedzieć. Dodam na samym początku, że nie jest to żaden odcinek sponsorowany, po prostu polecam Ci tę serię, bo sama właśnie wracam do niej po kilku latach przerwy.  

Jest to seria książek po polsku, ale była przetłumaczona na wiele innych języków. Autorką cyklu powieści jest polska pisarka Małgorzata Musierowicz. Seria opowiada historię wielopokoleniowej rodziny mieszkającej w Poznaniu i jego okolicach. Poznań to jedno z największych polskich miast. Główni bohaterowie powieści, państwo Borejkowie mieszkają w poznańskiej dzielnicy o nazwie Jeżyce. Właśnie dlatego seria tych książek doczekała się nazwy Jeżycjada. Według Wikipedii pewien profesor, a zarazem wielbiciel serii, który wymyślił tę nazwę chciał nią nawiązać do Iliady Homera (źródło: wikipedia.org/wiki/Jezycjada).

Seria Jeżycjada jest skierowana do młodzieży, ale tak naprawdę wiek jej fanów nie ma limitu. W książkach Musierowicz nawiązuje do prawdziwych miejsc i ulic w Poznaniu, a także do prawdziwych wydarzeń w Polsce. Pierwsza książka serii została wydana już w 1977 roku, a najnowsza powieść ukazała się w roku 2018! W pierwszych powieściach Musierowicz opisuje więc realia PRLu, czyli czasów, gdy w Polsce brakowało towarów w sklepach i większość ludzi żyła skromnie, oszczędzając wodę lub prąd. Najnowsze powieści opisują już czasy współczesne bardziej nowoczesnej, bogatszej Polski. W sumie wydano już 22 tomy serii.

Myślę, że powieści Musierowicz poprawią każdemu nastrój. Opisują pozornie zwykłe życie rodziny, a jednak są pełne ciepła, humoru i niespodziewanych zwrotów akcji. Każdy tom jest pisany z perspektywy innego członka rodziny, więc każdą część serii można teoretycznie czytać osobno. Natomiast w każdej powieści pojawiają się też nawiązania do poznanych już bohaterów lub aluzje do wydarzeń z poprzednich tomów, dlatego ja zachęcam Cię do czytania powieści po kolei.

To, co cechuje powieści Musierowicz, to, to, że główni bohaterowie serii choć popełniają błędy i daleko im do ideału, to jednak wszyscy w głębi duszy są dobrymi ludźmi i zawsze starają się swoje błędy naprawić. Bohaterowie Jeżycjady kierują się swoimi wartościami i często są w tym bezkompromisowi. Rodzice w serii zawsze starają się przekazać swoim dzieciom takie wartości jak bezinteresowna pomoc, zaufanie, bezwarunkowa akceptacja, nauka i sztuka, czy poczucie humoru w każdej sytuacji. Nie myśl jednak, że Jeżycjada opisuje tylko relacje rodzinne. Chyba w każdym tomie ważnym wątkiem jest też wątek romantyczny. 

Nie chcę za dużo zdradzać, ani opisywać Ci szczegółowo fabuły. Jeśli masz taką możliwość, to kup lub wypożycz z biblioteki którąś z książek serii Jeżycjada i sam lub sama zdecyduj, czy taki rodzaj literatury Cię interesuje. 

To wszystko na dziś. Daj proszę znać w komentarzu na Facebooku, Instagramie lub YouTubie, czy słyszałeś lub słyszałaś wcześniej o Jeżycjadzie. A może podzielisz się z nami swoją ulubioną polską powieścią? Jestem naprawdę ciekawa, co lubisz czytać. Przypominam też, że ruszyły indywidualne konwersacje po polsku online. Szczegóły znajdziesz na swojskijezykpolski.com/konwersacje-po-polsku. Możesz też wesprzeć moją pracę finansowo, zostając patronem podcastu. Szczegóły na swojskijezykpolski.com/wsparcie-finansowe-podcastu. Linki będą w opisie odcinka oraz w transkrypcji odcinka na swojskijezykpolski.com.

Dzięki za wysłuchanie do końca. Trzymaj się ciepło i do usłyszenia!

 

Podobał Ci się ten odcinek? W podziękowaniu możesz wesprzeć mnie finansowo na Patronite!

O autorce

Agnieszka Podemska

Lektorka języka polskiego jako obcego. Autorka podcastu dla uczących się języka polskiego jako obcego. Polska native speakerka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *