Co Polacy myślą o Halloween?

Co Polacy myślą o Halloween?


Witam Cię serdecznie w podcaście Swojski Język Polski. Regularne oswajanie się z językiem mówionym pozwoli Ci nauczyć się polskiego w sposób naturalny i automatyczny. Wkrótce sam będziesz mówił płynnie w języku polskim. Miłego słuchania!

Cześć! To już 50. odcinek podcastu! W przyszłym miesiącu miną 2 lata od ukazania się pierwszego odcinka podcastu. Z miesiąca na miesiąc przybywa coraz więcej słuchaczy podcastu i cieszę się, że Ty też jesteś wśród nich. Pamiętaj, że transkrypcje wszystkich odcinków podcastu znajdziesz na stronie swojskijezykpolski.com w zakładce Wszystkie odcinki

Zanim zacznę omawiać temat dzisiejszego odcinka przypominam o zapisach na moje indywidualne lekcje polskiego online. Szczegóły znajdziesz na swojskijezykpolski.com. Na tej stronie znajdziesz też informację, jak możesz wesprzeć moją pracę finansowo, zostając Patronem podcastu

Dzisiaj postanowiłam nagrać krótki odcinek o tym, co Polacy myślą o Halloween. Czy i jak obchodzimy to popularne w USA święto? Czy są u nas w kraju przeciwnicy Halloween? Dlaczego to święto budzi w Polsce kontrowersje

Skąd się wzięło Halloween?

Zacznę od początku. Według Wikipedii, Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90. XX w. .Święto Halloween miało swoje początki w Europie, a irlandzcy imigranci sprowadzili tradycję do Ameryki Północnej w latach 40. XIX wieku.(https://pl.wikipedia.org/wiki/Halloween).

Kiedy obchodzi się Halloween?

Halloween obchodzone jest 31. października, czyli dzień przed polskim świętem Wszystkich Świętych i dwa dni przed Świętem Zmarłych. Są to dni ważne dla wszystkich Polaków, ale zwłaszcza dla Polaków Katolików. Ten fakt jest jednym z powodów, dla których obchodzenie Halloween w Polsce jest nadal kontrowersyjne. Halloween kojarzy nam się z imprezami, upiornymi strojami, oraz mocnymi makijażami.

Wielu religijnym Polakom nie pasuje to zupełnie do nastroju zadumy i melancholii towarzyszącym świętu Wszystkich Świętych i świętu Zmarłych. W Polsce tradycyjnie na początku listopada odwiedzamy groby naszych bliskich, którzy odeszli. Jak mówiłam w 38. odcinku podcastu pod tytułem 11 faktów o Polsce i Polakach, jest to dla wielu Polaków czas refleksji, modlitwy i spotkań w gronie rodzinnym. 

Niektórzy Katolicy w Polsce uważają więc Halloween wręcz za święto satanistyczne, a obchodzenie Halloween uważają za grzech. Niektóre parafie w Polsce organizują 31. października specjalne msze, podczas których można pomodlić się za dusze osób biorących udział w obchodach Halloween.

Jak obchodzi się Halloween w Polsce?

Jednak Halloween ma też w Polsce zwolenników. Jak wyglądają więc obchody Halloween w Polsce? Czy chodzenie po domach w przebraniach i zbieranie słodyczy z hasłem “cukierek albo psikus” jest tak powszechne jak w Stanach Zjednoczonych? Zdecydowanie nie.

Po pierwsze, w dużych miastach przeważają bloki, a nie domy jednorodzinne. Nie ma więc możliwości ozdabiania ogródków i podwórek wydrążonymi dyniami, ani zabawkowymi kościotrupami. Dzieci nie mają jak chodzić po wystrojonych osiedlach i pukać do drzwi sąsiadów. Po drugie, jak już wyjaśniłam, część społeczeństwa jest religijna i nie pozwala swoim dzieciom uczestniczyć w obchodach Halloween.

Nie oznacza to jednak, że w Polsce nie obchodzimy w ogóle Halloween. Jednak zazwyczaj obchody Halloween to uczestniczenie w imprezach klubowych o tematyce halloweenowej lub w domówkach organizowanych przez znajomych.

Kiedy chodziłam do szkoły gimnazjalnej byłam na takiej domówce u koleżanki. Co ciekawe, ta koleżanka mieszkała w 11-piętrowym bloku i razem ze wszystkimi gośćmi postanowiliśmy wybrać się w naszych przebraniach na tzw. trick or treating do jej sąsiadów z klatki

Już wtedy mogłam się przekonać w praktyce jak podzielone jest polskie społeczeństwo w opinii na temat Halloween. Jedni sąsiedzi z uśmiechem wręczali nam cukierki, inni zamykali z trzaskiem drzwi przed nosem. Jeszcze inni byli bardzo zdezorientowani naszym widokiem. Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Niestety nikt z sąsiadów nie miał żadnych ozdób na drzwiach, ani nie był w przebraniu. 

W polskich sklepach natomiast nie brakuje produktów związanych z Halloween. Słodycze, przebrania, ozdóbki… tego mamy zawsze pod dostatkiem. Jeśli więc jesteś Amerykaninem mieszkającym w Polsce, to na pewno znajdziesz tutaj coś ciekawego dla siebie.

A jak jest w Twoim kraju? Czy obchodzi się u Ciebie Halloween? Daj znać w komentarzu pod transkrypcją odcinka na swojskijezykpolski.com lub na Facebooku albo Instagramie. Jeśli słuchasz podcastu na YouTubie, koniecznie zostaw komentarz pod filmem oraz pamiętaj o subskrypcji kanału.

To wszystko na dzisiaj. Trzymaj się ciepło i do usłyszenia!

~~~

Podobał Ci się ten odcinek? W podziękowaniu możesz wesprzeć mnie finansowo na Patronite!

O autorce

Agnieszka Podemska

Lektorka języka polskiego jako obcego. Autorka podcastu dla uczących się języka polskiego jako obcego. Polska native speakerka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *