Witam Cię serdecznie w podcaście Swojski Język Polski. Regularne oswajanie się z językiem mówionym pozwoli Ci nauczyć się polskiego w sposób naturalny i automatyczny. Wkrótce sam będziesz mówił płynnie w języku polskim. Miłego słuchania!
Cześć! Jak się dziś masz? Czy już słuchałeś lub słuchałaś poprzedniego odcinka? W ostatnim odcinku opowiedziałam Ci o 4 znanych Polakach, to teraz przyszedł czas na 4 znane Polki! Niestety znanych Polek jest zdecydowanie mniej niż znanych Polaków i większość pomników, które spotkasz w Polsce *są postawione na cześć zasłużonych mężczyzn. Niemniej jednak dziś mam przyjemność opowiedzieć Ci o czterech naprawdę ciekawych polskich kobietach.
Tak jak ostatnio, wybrałam 4 osoby o 4 różnych profesjach. Tak jak poprzedni odcinek, dzisiejszy odcinek też może wydawać Ci się trudniejszy niż zazwyczaj, ze względu na bardziej skomplikowane słownictwo. Nie zniechęcaj się jednak. Nie musisz od razu rozumieć wszystkiego. Spokojnie posłuchaj całości co najmniej dwa razy, a potem zapoznaj się z transkrypcją odcinka na stronie swojskijezykpolski.com.
Usłyszysz dziś o Marii Skłodowskiej-Curie, Irenie Sendlerowej, Agnieszce Holland oraz Oldze Tokarczuk. Jedna z nich jest reżyserką, jedna pisarką, jedna była pielęgniarką, a jeszcze jedna była fizyczką i chemiczką.
I znowu, tak jak w poprzednim odcinku, szybkie pytanie ode mnie. Które nazwisko przypisałbyś do której profesji? (Lub przypisałabyś do której profesji?)
Słuchaj dalej, by przekonać się, czy masz rację.
Zacznijmy od kobiety żyjącej najwcześniej, czyli od Marii Skłodowskiej-Curie. Myślę, że Maria Skłodowska-Curie pozostaje najbardziej znaną Polką na świecie. Skłodowska urodziła się w 1867 roku w Warszawie, znajdującej się wtedy w Królestwie Polskim, będącym częścią Imperium Rosyjskiego.
Tak jak Fryderyk Chopin, o którym mówiłam w ostatnim odcinku, za młodu Skłodowska wyjechała do Francji. Tam poszła na studia nauk fizycznych i matematycznych na Sorbonie, czyli Uniwersytecie Paryskim. W Polsce w tych czasach kobiety nie studiowały, a i we Francji studiujące kobiety były rzadkością.
Skłodowska była prekursorką nowej gałęzi chemii, a mianowicie radiochemii. Dwa razy otrzymała Nagrodę Nobla, pierwszy raz w 1903 roku w dziedzinie fizyki za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości. Myślę, że najwięcej z nas kojarzy ją z odkryciem dwóch pierwiastków chemicznych, polonu i radu, za które otrzymała drugą Nagrodę Nobla w roku 1911.
Według Wikipedii Maria Skłodowska-Curie to pierwsza kobieta, która spoczęła w paryskim Panteonie, gdzie znajdują się groby najbardziej zasłużonych Francuzów. Maria i jej mąż Pierre, francuski fizyk, mają też w Paryżu ulicę swojego imienia.
W 2016 roku wyszedł film o Skłodowskiej. Co ciekawe grają w nim Polscy aktorzy, ale mówią po francusku.
Następną ważną Polką, której życiorys chciałabym Ci przybliżyć jest Irena Sendlerowa. Urodzona w 1910 roku w Warszawie, Sendlerowa była pielęgniarką, działaczką społeczną i charytatywną.
Znana jest ze względu na swoją działalność w czasach II wojny światowej. Pracując w Radzie Pomocy Żydom prowadziła akcję ratowania dzieci żydowskich z getta warszawskiego. Mówi się, że w sumie pomogła uratować około 2,500 tysiąca dzieci.
W 1943 roku Irena Sendlerowa została aresztowana przez Gestapo i osadzona na tzw. Pawiaku, czyli w ówczesnym niemieckim więzieniu politycznym w okupowanej Warszawie. Według Wikipedii, Rada Pomocy Żydom zdołała ją uratować, wpłacając wysoką łapówkę, dzięki której Sendlerowa została po jakimś czasie wypuszczona na wolność.
W 1965 została odznaczona Medalem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata, a w 2007, Orderem Uśmiechu, przyznawanym za działania przynoszące dzieciom radość.
A teraz wkraczamy w czasy współczesne, bo następna na liście jest moja imienniczka, Agnieszka Holland. Urodzona w 1948 roku, Holland jest polską reżyserką filmową i teatralną, a także scenarzystką i aktorką. Myślę, że wśród najbardziej znanych dzieł Holland są filmy Plac Waszyngtona, Europa Europa, czy adaptacja książki Tajemniczy Ogród.
Nominowany do Oskara dla filmu nieanglojęzycznego był też film Holland W Ciemności. Film W Ciemności opowiada historię Leopolda Sochy, polskiego robotnika ze Lwowa, który w czasie drugiej wojny światowej ukrywał w kanałach lwowskich grupę Żydów. Socha, tak jak Irena Sendlerowa, o której opowiadałam Ci przed chwilą, otrzymał izraelskie odznaczenie Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.
Generalnie, wiele filmów Agnieszki Holland opowiada historię jednostek żyjących w czasie drugiej wojny światowej.
W ostatnich latach Holland udziela się także przy reżyserowaniu odcinków seriali, np. znanego amerykańskiego serialu House of Cards.
Zdecydowałam się opowiedzieć dzisiaj o Agnieszce Holland, bo jest to jedna z nielicznych znanych na skalę globalną polskich kobiet zajmujących się reżyserią.
Ostatnia na mojej dzisiejszej liście jest Olga Tokarczuk. Jestem ciekawa, czy jej nazwisko obiło Ci się o uszy. W 2019 roku o Oldze Tokarczuk było głośno na całym świecie, a to za sprawą Nagrody Nobla, którą Tokarczuk otrzymała w dziedzinie literatury. Chyba najbardziej znane książki Tokarczuk to powieści Prawiek i inne czasy, Bieguni i Księgi Jakubowe.
Szczerze mówiąc jeszcze nie czytałam tych dzieł, natomiast jakiś czas temu czytałam jej powieść o intrygującym tytule Prowadź swój pług przez kości umarłych. Bardzo polecam tę książkę. Opowiada ona o serii tajemniczych morderstw na południu Polski. Nie jest to jednak typowa powieść kryminalna, a głównym bohaterem nie jest jakiś mrukliwy detektyw. Główną postacią w powieści jest emerytowana nauczycielka, która uważa, że za zabójstwa odpowiedzialne są zwierzęta mszczące się na myśliwych.
Agnieszka Holland, o której przed chwilą mówiłam, nakręciła nawet film zatytułowany Pokot na podstawie tej powieści.
Osobiście na razie czytałam tylko jedną powieść Tokarczuk, natomiast mam zamiar zapoznać się bardziej z jej twórczością, zwłaszcza, że jej wartości, takie jak równouprawnienie, ochrona środowiska, czy prawa zwierząt są bliskie mojemu sercu.
Mam nadzieję, że dzisiejszy odcinek był dla Ciebie interesujący i że dowiedziałeś lub dowiedziałaś się dziś czegoś nowego, przy okazji poznając nowe słownictwo i struktury gramatyczne. Jak zawsze polecam Ci przesłuchanie odcinka co najmniej dwa razy i przeczytanie transkrypcji odcinka na stronie swojskijezykpolski.com. Link w opisie odcinka.
Daj znać w komentarzu pod transkrypcją lub na Facebooku lub Instagramie, o jakich innych zasłużonych Polkach powinnam była wspomnieć.
Pamiętaj, że podcastu możesz słuchać w swojej ulubionej aplikacji podcastowej, np. w Spotify lub Apple Podcasts. Subskrybuj podcast, żeby być na bieżąco z nowymi odcinkami. Możesz też zaobserwować podcast na Facebooku i Instagramie. Linki w opisie odcinka oraz w transkrypcji odcinka na swojskijezykpolski.com.
To wszystko na dziś. Trzymaj się ciepło i do usłyszenia!
*Powinnam była powiedzieć ‘większość pomników jest postawiona’, większość jest w liczbie pojedynczej. Jak widzisz Polakom też zdarzają się błędy, zwłaszcza w języku mówionym!
Podobał Ci się ten odcinek? W podziękowaniu możesz wesprzeć mnie finansowo na Patronite!
Sprawdź cennik lekcji i zapisz się na pierwszą lekcję języka polskiego online dla obcokrajowców ze mną, autorką podcastu.
Polecane odcinki:
Telewizja w Polsce: co Polacy oglądają w telewizji?
Moja ulubiona seria książek po polsku
O autorce
Agnieszka Podemska
Lektorka języka polskiego jako obcego. Autorka podcastu dla uczących się języka polskiego jako obcego. Polska native speakerka.
Dziękuję, z czterech osób wymienionych w podcaście znałam tylko Skłodowską-Curie. To był bardzo interesujący odcinek.
Dziękuję za Twój komentarz, Iryno! Cieszę się, że Ci się podobało 🙂
Dziękuję. Wiem że to jest text zęby nauczyć się języka polskiego, ale Polacy mówią szybszej.
Dziękuję, krótko oraz zrozumiałe . chciałbym posłuchać o Wislawie Szymborskiej również
Już jest odcinek o Szymborskiej! 🙂 https://swojskijezykpolski.com/wislawa-szymborska-polska-poetka-i-noblistka/
Dzień dobry.
Dzięki było bardzo interesujące.