motywacja do nauki języka polskiego

Nauka polskiego: motywacja kontra atomowe nawyki

Witam Cię serdecznie w podcaście Swojski Język Polski. Regularne oswajanie się z językiem mówionym pozwoli Ci nauczyć się polskiego w sposób naturalny i automatyczny. Wkrótce sam będziesz mówił płynnie w języku polskim. Miłego słuchania!

Cześć! Jak Ci mija styczeń? W dzisiejszym odcinku chciałabym zastanowić się nad motywacją do nauki języka polskiego. A konkretniej chciałabym porozmawiać o tym, czy na pewno musisz szukać motywacji.

Zanim przejdę do tematu odcinka chciałabym przypomnieć Ci, że wystartowały już zapisy na lekcje konwersacyjne online ze mną. Jeśli chcesz w tym roku zabrać się porządnie za rozwijanie płynności w mówieniu to zapraszam Cię na stronę swojskijezykpolski.com/konwersacje-po-polsku. Link oczywiście w opisie odcinka oraz w transkrypcji odcinka. 

Przypominam też, że możesz zostać Patronem podcastu. Dzięki Twojemu wsparciu finansowemu będę mogła poświęcić więcej czasu na planowanie i przygotowywanie ciekawych i wartościowych odcinków o języku polskim, Polsce i Polakach. Możesz wybrać kwotę 7 zł miesięcznie lub 70 zł miesięcznie. Jeśli zdecydujesz się na kwotę 70 zł to w zamian zaproszę Cię na jednorazowe konsultacje językowe online. Szczegóły na swojskijezykpolski.com/wsparcie-finansowe-podcastu. Każda złotówka się liczy!

Przejdźmy teraz do tematu odcinka. Dzisiejszy temat został zaproponowany już jakiś czas temu przez słuchaczkę podcastu, Valentinę z Ukrainy. Dziękuję Ci Valentino i mam nadzieję, że spodoba Ci się ten odcinek. Moje podejście do tematu może Cię zaskoczyć jednak proszę posłuchaj do końca, a wszystko się wyjaśni.

O motywacji do nauki języka mówiłam już trochę w 32. odcinku podcastu. Jeśli jeszcze nie słuchałeś lub nie słuchałaś tego odcinka, to zachęcam Cię do jego odsłuchania i podlinkuję do niego w transkrypcji. W tamtym odcinku rozmawiałam z moją siostrą, która jest lektorką języka angielskiego i przygotowuje swoich uczniów do egzaminów językowych. W rozmowie ze mną wyjaśnia, że jej uczniowie nie potrzebują dodatkowej motywacji do nauki. Przychodzą, bo chcą zdać konkretny egzamin, który pomoże im się dostać na wymarzone studia lub zdobyć upragnioną pracę. Moi uczniowie i słuchacze również są zmotywowani do nauki. 

Chcecie przyjechać do Polski do pracy lub na studia, poznać język waszych przodków lub po prostu nauczyć się nowego języka. Mówiłam o tym zresztą już w 8. odcinku podcastu pt. Dlaczego warto uczyć się języka polskiego.

Wszyscy jesteśmy zmotywowani. Wszyscy chętnie mówilibyśmy w 10 językach, grali na 5 instrumentach, czy mieli wysportowaną sylwetkę.

Co więc sprawia, że jedni kontynuują naukę polskiego i dochodzą do zaawansowanej znajomości, a inni się poddają i stoją w miejscu?

Od niedawna znam odpowiedź na to pytanie. A to dzięki książce Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty. W tej książce autor zwraca uwagę na to, że jeśli brakuje nam wytrwałości w jakimś działaniu, to nie motywacja jest problemem. Kluczowe w dążeniu do celu jest, to w jaki sposób do tego celu podążamy

O tym jak osiągnąć wyznaczony cel mówiłam już w 12 odcinku pt. Jak osiągnąć wyznaczony cel. Wskazówki, o których tam mówiłam są nadal aktualne. W skrócie chodzi o to, żeby nie wyznaczać zbyt wielu celów jednocześnie, wybrać wystarczająco atrakcyjny dla nas cel, podzielić jego realizację na mniejsze etapy, praktykować wdzięczność oraz nie zniechęcać się porażkami. 

To wszystko prawda.

Jednak nagrywając tamten odcinek nie wzięłam pod uwagę tego, jaką siłą mają nasze codzienne nawyki, które mogą nam pomóc lub przeszkodzić w osiągnięciu tego, czego chcemy. To, co odróżnia wytrwałych od tych mniej wytrwałych, to nie siła woli czy zdyscyplinowanie.

Kluczowy jest system, który ma nas doprowadzić do celu. A ten system powinien właśnie bazować na naszych codziennych nawykach

Autor książki Atomowe Nawyki podaje przykład osób, które chcą zacząć biegać. Możemy mieć dwie tak samo zmotywowane do biegania osoby. Jednak ich systemy działania różnią się. Jedna osoba postanowi od nowego roku biegać godzinę dziennie. Będzie to jednak zbyt duża zmiana w porównaniu z tym do czego ta osoba przywykła, co ma w nawyku. 

Druga osoba postanowi przez jeden tydzień wystawiać buty do biegania z szafki i kłaść je pod drzwiami wyjściowymi. Tylko tyle. Przez kolejny tydzień będzie te buty zakładać i zdejmować. Proste. W kolejnym tygodniu ubierze buty i wyjdzie na spacer. Potem zrobi 15 minut joggingu. Z czasem ruch wejdzie jej w nawyk i samo wystawienie butów z szafki będzie bodźcem do wyjścia pobiegać. 

Siła nawyków ma zastosowanie w każdej dziedzinie naszego życia. Również w nauce języka. Jeśli chcesz nauczyć się polskiego, to rób to małymi kroczkami i bazuj na swoich dotychczasowych nawykach. Zaraz podam Ci przykłady.

Zakładam, że motywację już masz, inaczej w ogóle nie słuchałbyś lub nie słuchałabyś tego podcastu. Teraz musisz tylko opracować odpowiedni system nauki. Brzmi poważnie, ale jest to naprawdę proste. 

Na początku zachęcam Cię do powrotu do 11. odcinka podcastu, w którym tłumaczyłam jak nauczyć się języka polskiego. Omówiłam tam dokładniej naukę słuchania, oglądania, czytania, pisania i mówienia w języku polskim.

Dziś podam Ci przykłady działań, które możesz wpleść w swoje codzienne czynności i działania. 

Jeśli lubisz słuchać podcastów, to nie musisz specjalnie planować godziny lub dwóch słuchania dziennie. Ja np. słucham podcastów, gdy sprzątam w mieszkaniu, gotuję oraz gdy kładę się spać. Włączam więc słuchanie podcastów w moją rutynę, dołączam pożądany nawyk słuchania podcastów do nawyków, które już mam. Nie kosztuje mnie to dodatkowego wysiłku, wręcz przeciwnie, umila mi obowiązki domowe, których nie jestem wielką fanką 😉

Przed snem lubię czytać, zazwyczaj wybieram więc książki po francusku, gdyż tego języka się uczę. Lubię też oglądać seriale na Netflixie, szukam więc zawsze seriali francuskich. 

I tak nauka francuskiego jest częścią mojego życia, a nie jakimś żmudnym obowiązkiem, który ma mnie doprowadzić do celu.

To sam proces, sam system nauki ma być łatwy i przyjemny. Jeśli cel jest atrakcyjny, ale droga do celu trudna i męcząca, to mamy mniejsze szanse na jego realizację. 

Czas na podsumowanie i konkretne wskazówki.

Motywacji do nauki języka polskiego nie musisz szukać. Ona już tu jest. Każdy ma swoją motywację i ja za Ciebie jej nie zidentyfikuję

Ważniejszy od motywacji jest Twój system nauki. Ucz się przy okazji swoich codziennych aktywności. Nie musisz uczyć się bez przerwy godzinami. Wręcz na odwrót – lepiej uczyć się mniej, za to częściej i z przyjemnością, a co za tym idzie – efektywniej.

Scrollujesz po obiedzie Instagrama? Wpadnij na mój kanał PodcastSJP i poucz się przy okazji nowego słownictwa. Myjesz naczynia, gotujesz, a może jedziesz do pracy? Włącz mój podcast. Szukasz wieczorem ciekawego serialu lub filmu do obejrzenia? Wybierz coś po polsku. Polskich produkcji jest coraz więcej na platformach streamingowych. Niedługo na pewno nagram o nich osobny odcinek. 

Słuchasz muzyki? Poszukaj polskich wykonawców. Szukasz dobrej książki do poduszki? Wybierz coś polskiego autora lub autorki. Może to być choćby bajka dla dzieci, jeśli na razie powieści po polsku są dla Ciebie zbyt dużym wyzwaniem. Pamiętaj, ma być przyjemnie, a nie męcząco.

Czytając wypisuj sobie nowe słowa, których chcesz się nauczyć i zawieś listę słów na drzwiach lodówki. Za każdym razem, gdy coś bierzesz z lodówki, najpierw przeczytaj słówka z listy. Możesz dołączyć do nich obrazki, żeby było jeszcze łatwiej. Niech czytanie słówek zajmie Ci dosłownie minutę lub nawet pół minuty, nie więcej. 

Na pewno używasz też codziennie smartfona. Może wejdziesz w ustawienia w telefonie i zmienisz język telefonu na język polski? W ten sposób naturalnie przyswoisz słownictwo związane z używaniem telefonu.

I to już wszystkie pomysły, które przyszły mi do głowy, ale na pewno na tym się nie kończą. Pomyśl jakie czynności wykonujesz codziennie i jak możesz wpleść naukę polskiego w swoją rutynę, tak by uczyć się bez wysiłku. 

Życzę Ci powodzenia i do usłyszenia w kolejnym odcinku. Pamiętaj, żeby po odsłuchaniu odcinka zostawić komentarz na swojskijezykpolski.com lub na Facebooku lub Instagramie albo YouTubie. Niech pisanie komentarzy po polsku wejdzie Ci w nawyk 😉

To wszystko na dziś. Trzymaj się ciepło i do usłyszenia!

Podobał Ci się ten odcinek? W podziękowaniu możesz wesprzeć mnie finansowo na Patronite!

Sprawdź cennik lekcji i zapisz się na pierwszą lekcję języka polskiego online ze mną, autorką podcastu.

Polecane odcinki:

  1. Jak przygotować się do egzaminu certyfikatowego z języka polskiego?
  2. Jak wyglądają moje lekcje języka polskiego online?
  3. Polski serial na Netflixie „Wielka Woda”
  4. Stereotypy o Polsce i Polakach
  5. Znane Polki

O autorce

Agnieszka Podemska

Lektorka języka polskiego jako obcego. Autorka podcastu dla uczących się języka polskiego jako obcego. Polska native speakerka.

2 thoughts on “Nauka polskiego: motywacja kontra atomowe nawyki

  1. nie mogę uwierzyć, ale naprawdę tylko DZISIAJ skończyłam czytać Atomowe nawyki (po angielsku). i teraz słucham o tym (od części) polski podcast, jak spoko 🙂
    dziękuję bardzo, że wciąż zmogłasz znaleźć czas i ideę, żeby pogadać o tak ciekawym temacie! mam nadzieję, że będzie pożyteczne dla ludzi, które „szukają motywację”.

    no i oddzielnie dziękuję bardzo że o mnie wspomniałaś, jestem bardzo zadowolona!❤️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *