Jak przygotować się do egzaminu certyfikatowego z języka polskiego

Jak przygotować się do egzaminu certyfikatowego z języka polskiego?

  • Jak przygotować się do poszczególnych części egzaminu certyfikatowego z języka polskiego?
  • Gdzie znajdziesz próbne testy egzaminacyjne?
  • Na co należy zwrócić uwagę, ćwicząc pisanie przed egzaminem?
  • Z jakich materiałów korzystać, przygotowując się do egzaminu certyfikatowego?
  • Jakie umiejętności należy ćwiczyć przed egzaminem ustnym?

Na te i inne pytania odpowiadam w podcaście. Transkrypcja poniżej.

Witam Cię serdecznie w podcaście Swojski Język Polski. Regularne oswajanie się z językiem mówionym pozwoli Ci nauczyć się polskiego w sposób naturalny i automatyczny. Wkrótce sam będziesz mówił płynnie w języku polskim. Miłego słuchania!


Cześć, dzisiaj opowiem ci o tym, jak przygotować się do egzaminu certyfikatowego z języka polskiego jako obcego. Trochę o tym egzaminie mówiłam już w jednym z poprzednich odcinków podcastu. W tamtym odcinku mówiłam o tym, na jakim poziomie należy zdawać egzamin, jeśli chcemy otrzymać polskie obywatelstwo, jak zapisać się na egzamin.

Wspominałam też krótko, jak przygotować się do egzaminu, natomiast dzisiaj chciałabym, żeby ten odcinek podcastu, a także vloga był bardziej praktyczny. Właśnie dlatego nagrywam ten odcinek również w formie vloga, ponieważ chciałabym pokazać ci pewną stronę internetową, która jest bardzo przydatna, jeśli chcesz przygotować się do egzaminu certyfikatowego. Zwłaszcza jeśli chcesz przygotować się
samodzielnie, bez pomocy nauczyciela.

Zanim przejdziemy do odcinka, chciałabym podziękować dwóm nowym patronom podcastu. Petr z Czech i Volodymyr z Ukrainy – Panowie, bardzo Wam dziękuję za wsparcie finansowe podcastu oraz vloga. Jeśli ty również chciałbyś wesprzeć mój podcast oraz vloga, to zapraszam cię na stronę swojskijezykpolski.com do zakładki Wsparcie finansowe podcastu.

Oczywiście zapraszam Cię również na moje lekcje indywidualne online z języka polskiego jako obcego, w tym również na lekcje przygotowujące do egzaminu.

A dzisiaj [właśnie] na wstępie chciałabym pokazać ci stronę certyfikatpolski.pl, na której znajdziesz masę przydatnych informacji przed egzaminem.

A więc weszłam sobie na stronę certyfikatpolski.pl i najbardziej interesuje mnie zakładka „O egzaminie”. Tutaj chciałabym najpierw pokazać ci zakładkę „Materiały i podręczniki”.

Jest to bardzo przydatna zakładka, zwłaszcza jeśli chcesz przygotować się do egzaminu samodzielnie, ponieważ masz tutaj spis pomocy dydaktycznych dla poszczególnych poziomów zaawansowania i na przykład, jeśli interesuje Cię egzamin na poziomie B1, możesz sprawdzić właśnie jakie materiały i podręczniki przydadzą ci się w przygotowaniu. I mamy tutaj… najpierw masz różne zbiory testów i zadań. Konkretne już takie testy egzaminacyjne, które pomogą ci zapoznać się też z formą egzaminu.

Potem bardziej ogólne podręczniki mające na celu ogólnie wzmocnienie Twojej znajomości języka. Pomoce nawet do nauczania wymowy, do nauczania słownictwa, gramatyki, ortografii, czytania, mówienia. Jest tego sporo. I właśnie, klikając w odpowiedni poziom możesz wybrać, zapoznać się po prostu ze spisem materiałów. Tych materiałów czasami jest ich naprawdę bardzo dużo, więc wystarczy, że będziesz miał dostęp chociaż do części tych materiałów.

Ja od razu powiem, że przygotowując swoich uczniów do egzaminu, zapewniam im [też] wszystkie materiały. Mam większość pozycji, na przykład na poziomie C1. Są to bardzo przydatne materiały, które pomogą ci też ocenić swój poziom.

Kolejna bardzo przydatna zakładka, to jest właśnie zakładka z przykładowymi testami. I tutaj, nawet jeśli czujesz się bardzo pewnie, jeśli na przykład jesteś na poziomie zaawansowanym z języka polskiego i chcesz zdawać egzamin na poziomie, powiedzmy, C1, to i tak warto zawsze zapoznać się z tym, jak wygląda egzamin, jakie są części egzaminu.

Nie warto podchodzić do egzaminu bez jakiegokolwiek zaznajomienia się z formą egzaminu, bo to po prostu też zajmuje trochę czasu. Każdy egzamin ma swoje [również] kryteria, ma swoją formę i naprawdę nie ma czasu na egzaminie, żeby dokładnie wczytywać się w jakieś instrukcje.

Oczywiście jednym z moich zaleceń [jakby], rekomendacją jest, żeby czytać instrukcje i pytania ze zrozumieniem. Natomiast nie chciałabym, żeby dla zdającego (*zdających) te… te przykłady zadań, czy instrukcja były czymś nowym, czymś, czego wcześniej nie widzieli, nie znali. O wiele mniej stresujący będzie egzamin, jeśli będziesz zapoznany z typem zadań i będzie to [po prostu]… zdawanie egzaminu będzie po prostu formalnością. Więc możesz [właśnie] sobie zobaczyć w tych testach próbnych jakie są rodzaje zadań.

Na przykład, jeśli chodzi o słuchanie, możesz zobaczyć, że nagranie zostanie odtworzone dwukrotnie. To jest też cenna informacja [tak], bo są egzaminy, na przykład, w których nagranie jest odtwarzane tylko jednokrotnie i wtedy… uważam, że jest… zdający [no], jest narażony na większy stres, bo musi się bardziej skupić. Tutaj, myślę, że jest to sytuacja komfortowa, że w słuchaniu nagranie jest zawsze odtwarzane dwukrotnie.

W tym poprzednim odcinku podcastu mówiłam o tym, że warto [właśnie] wejść na tę stronę, jeśli chcemy sprawdzić wymogi rejestracji na egzamin, jeśli chcemy zapoznać się z terminami sesji. Na tej stronie mamy też kontakt mailowy, więc możemy zawsze… Jeśli mamy jakieś bardziej szczegółowe pytania, na przykład natury formalnej, [no] to możemy wysłać maila pod ten podany adres.

ZAPISY NA EGZAMIN CERTYFIKATOWY Z JĘZYKA POLSKIEGO

Jeśli chodzi o zapis na egzamin, to warto to planować z wyprzedzeniem, tak żeby nie okazało się, że nie zdążyliśmy i że już wszystkie miejsca na egzamin zostały zajęte, musimy czekać na organizację kolejnej sesji egzaminacyjnej. Zwłaszcza, jeśli zależy nam na czasie. Jeśli zależy nam, żeby zdawać egzamin w konkretnym terminie.

Jako lektorka języka polskiego mogę też dodać od siebie poradę, żeby [też] nie spieszyć się z podejściem do egzaminu, żeby nie zafiksowywać się na tym rezultacie, że „chcę zdać egzamin i o nim zapomnieć”. Uważam, że nie warto traktować egzaminu i przygotowania się do egzaminu jako jakiś przykry obowiązek (*jako jakiegoś przykrego obowiązku.)

Z mojej perspektywy i z mojego doświadczenia wynika, że lepiej jest dać sobie więcej czasu na przygotowanie się do egzaminu, tak żeby ta wiedza i znajomość języka zostały z nami na dłużej i żebyśmy naprawdę mieli tę wiedzę utrwaloną i żeby ten egzamin, to była tylko formalność, żebyśmy my skupiali się bardziej na ogólnej… na ogólnym wzmacnianiu znajomości swojego języka, a nie tylko na tym celu, że „Chcę zdać egzamin”.

Jeśli uczysz się z nauczycielem, to też, żeby zaufać nauczycielowi i żeby mieć czas na utrwalenie tej wiedzy.

Jeśli na przykład do mnie zgłosiłby się uczeń na poziomie, powiedzmy, A2, a chciałby zdawać egzamin na poziomie B1 i powiedziałby, że już się zapisał na egzamin i musi zdać egzamin na poziomie B1 za miesiąc, to myślę, że odmówiłabym takiej osobie.

Jeśli chcesz zdawać egzamin na poziomie, którego jeszcze nie masz, to musisz mieć ten czas, żeby najpierw polepszyć swoją znajomość języka, a potem dopiero móc przygotować się do egzaminu, zapoznać się z jego formą, z kryteriami.

PISANIE – EGZAMIN CERTYFIKATOWY Z JĘZYKA POLSKIEGO

Jeśli przygotowujesz się samodzielnie do egzaminu, to bardzo ważne jest, abyś zapoznał się, albo zapoznała się z wszystkimi formami pisemnymi, które mogą pojawić się na egzaminie, oraz z tym, jak należy je pisać, ponieważ na egzaminie mogą pojawić się takie prace pisemne, jak list formalny, jak skarga, opowiadanie… Są to różne formy pisemne i trzeba odpowiednio dostosować formę, treść, styl pisania. Na przykład przy liście należy pamiętać, aby używać odpowiednich zwrotów do adresata.

Dodatkowo, ćwicząc pisanie warto, abyś liczył lub liczyła słowa, ponieważ na egzaminie masz określony limit słów i jeśli przekroczysz znacząco limit słów, to niestety osoby sprawdzające muszą odjąć punkty za przekroczenie tego limitu. Dlatego ja swoim uczniom polecam liczenie słów tak, aby wiedzieli potem, ile mniej więcej słów to jest strona A4. Każdy z nas ma inny styl pisania, inną pisownię, wielkość liter, więc dla kogoś 200 słów może to być, nie wiem, pół strony, a dla kogoś strona. Warto to sprawdzić [po prostu].

Pisząc pracę pisemną na egzaminie należy też zwracać uwagę na swoją pisownię. Na to, czy piszemy wyraźnie, czy odpowiednio stawiamy znaki interpunkcyjne, czy robimy odpowiednie przerwy między słowami. Przygotowując moich uczniów do egzaminu, zdarzyło mi się odejmować punkty na ich pracach pisemnych, ponieważ czasami słowa, które miały być napisane osobno, wydawały się [jakby] połączone. Na przykład przy przeczeniu [tak] „Nie byłam” ktoś pisał to tak blisko siebie, że wydawało się to jak jedno słowo „Niebyłam” – jakby to było napisane razem. Więc warto zwracać uwagę na takie rzeczy, bo nawet jeśli masz perfekcyjny język polski, to możesz stracić punkty za, być może, po prostu, niechlujne pismo.

Jeszcze, jeśli chodzi o pisanie, to oczywiście, przygotowując się do egzaminu, ćwicząc różne formy pisemne, staraj się nie korzystać z tłumaczy, z takich narzędzi AI, jak na przykład chat GPT, ponieważ na egzaminie tego nie będzie i jeśli zawsze przygotowujesz się… Jeśli zawsze ćwiczysz to pisanie, korzystając z jakichś pomocy, to na egzaminie [znowu] możesz poczuć blokadę. Więc chodzi o to, żebyś był w stanie, albo była w stanie, ocenić swoją znajomość i ocenić swoje rzeczywiste przygotowanie przed egzaminem.

Zwłaszcza na przykład, jeśli przygotowujesz się z nauczycielem, to nauczyciel, lektor musi wiedzieć, jaki poziom tak naprawdę tych umiejętności posiadasz. Więc jeśli nie powiesz lektorowi, na przykład, że ten list do redakcji powstał przy użyciu czatu GPT, no to taki lektor nie jest w stanie dać ci odpowiedniego feedbacku. Nie ma tej świadomości po prostu, że nie pracowałaś, czy nie pracowałeś samodzielnie. Ważne jest po prostu, żeby pisać samodzielnie, bo wtedy lektor może dać ci feedback. Może… Ma też świadomość, na przykład, jakie struktury gramatyczne jeszcze należy z tobą powtórzyć, albo na jakim słownictwie się skupić.

MÓWIENIE – EGZAMIN CERTYFIKATOWY Z JĘZYKA POLSKIEGO

I, jeśli chodzi o egzamin ustny, to warto, abyś też przygotował lub przygotowała sobie [takie] podstawowe informacje o sobie, ponieważ na wstępie, na samym początku egzaminu, jest luźna rozmowa z egzaminującym. Nie jest ona oceniana, ale wiadomo, że warto jest zrobić dobre wrażenie. Jeśli my czujemy, że zrobiliśmy na wstępie dobre wrażenie, to też to nam podnosi pewność siebie i może tak naprawdę rzutować na cały przebieg egzaminu.

Uczniom, którzy [też] bardzo stresują się egzaminem ustnym, którzy nie lubią wystąpień publicznych, przemawiania, którzy czują, że po prostu będą mieli pustkę w głowie na egzaminie, ponieważ tak będzie zżerał ich stres… Takim uczniom proponuję też przygotowanie sobie [niejako] pewnych anegdot, albo pewnych odpowiedzi na takie typowe tematy (*zagadnienia), które mogą pojawić się na egzaminie ustnym.

Nie chodzi oczywiście o to, aby uczyć się czegokolwiek na pamięć. Chodzi raczej o to, żeby mieć taką bazę pomysłów w swojej głowie o tym, co możemy powiedzieć, jaką mamy opinię na dany temat. Zwłaszcza jeśli są jakieś tematy, w których nie czujemy się pewnie. Na przykład jeśli nie interesuje nas sport, albo nie interesuje nas sztuka, albo historia, [no] to warto jest sobie przygotować chociaż jakieś takie idee… główne idee…

Może zapoznać się z jakimiś postaciami, albo z polskiej historii, albo mieć po prostu jakąś taką podstawową wiedzę, jeśli chodzi o polskich sportowców, naukowców. Myślę, że może to być fajna baza. Kto wie, może akurat coś z takich tematów nam się przyda… z takich przygotowanych anegdot, czy pomysłów. Może nam się to przydać na egzaminie… Albo przygotowanie sobie pewnych fraz, które pomogą nam w wyrażaniu naszej opinii. Myślę, że jest to bardzo przydatne.

Jeśli chodzi w ogóle o egzamin ustny, teoretycznie zdający ma kilka minut na przygotowanie się, jednak moi uczniowie często mi mówią, że ten czas wydaje się bardzo krótki. Dlatego właśnie warto przygotować się do tego egzaminu wcześniej. Ćwiczyć [pewne] spontaniczne wypowiedzi, wyrażanie opinii na jakiś temat, streszczanie artykułów. Ponieważ na egzaminie ustnym, w zależności od poziomu, może się pojawić również streszczenie tekstu. Dlatego warto to również ćwiczyć przed egzaminem, ponieważ nawet jeśli mamy [znowu]… Nawet jeśli mamy język polski opanowany do perfekcji, to jeśli nie ćwiczymy takich umiejętności jak parafraza tekstu, albo streszczenie tekstu, to możemy mieć duży problem z tym zadaniem.

Nawet jeśli mamy opanowane słownictwo, [no] to w danej sytuacji możemy po prostu się zestresować, albo skupić się na informacjach, które nie są kluczowe w tym tekście. Dlatego warto to również ćwiczyć.

SŁUCHANIE – EGZAMIN CERTYFIKATOWY Z JĘZYKA POLSKIEGO

Oczywiście, jeśli chodzi o słuchanie, no to tutaj sprawa jest o tyle prosta, żeby słuchać jak najwięcej. Żeby osłuchiwać się, słuchać różnych podcastów, słuchać audycji radiowej (*radiowych), oglądać filmy, seriale po polsku… Jak najwięcej [po prostu] mieć kontakt z tym językiem mówionym.

GRAMATYKA – EGZAMIN CERTYFIKATOWY Z JĘZYKA POLSKIEGO

Jeśli chodzi o gramatykę i o część egzaminu sprawdzającą naszą znajomość gramatyki, tutaj znowu polecę zapoznanie się z jak największą liczbą zadań egzaminacyjnych, z ćwiczeniami, z robieniem próbnych testów egzaminacyjnych, tak, aby [właśnie] te typy zadań, słowotwórstwo, gramatyka… żeby to wyćwiczyć. Im więcej takich zadań zrobisz, tym łatwiej ci będzie na egzaminie, a zarazem kolejny raz będziesz w stanie zweryfikować swoją znajomość polskiej gramatyki. Będziesz mógł sprawdzić, czy masz problemy, na przykład, z jakimiś imiesłowami, albo innymi strukturami gramatycznymi i dzięki temu będziesz mógł sprawdzić pewne informacje, jeszcze się czegoś douczyć przed egzaminem.

LEKCJE PRZYGOTOWUJĄCE DO EGZAMINU CERTYFIKATOWEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO

No i na końcu jeszcze oczywiście zapraszam cię na moje lekcje przygotowujące do egzaminu. Ja zapewniam uczniom wszystkie niezbędne materiały. Zawsze zapewniam również korektę prac pisemnych. Zapoznaję uczniów z kryteriami egzaminu, pilnuję tego, aby uczniowie zapoznali się z różnymi formami pisemnymi.

Rozmawiamy na różne tematy, ćwiczę z uczniami [właśnie] umiejętności streszczenia tekstów, prezentowania informacji w zwięzły sposób. Ćwiczę z uczniami wszystkie części egzaminu. Posiadam wszystkie najważniejsze podręczniki, materiały. Tutaj na przykład mam podręcznik „Celuję w C2”, mam również podręcznik przygotowujący do certyfikatu na poziomie B1, na poziomie B2.

Ja osobiście tworzę również swoje autorskie materiały na różne ciekawe tematy. Tworzę materiały na podstawie autentycznych tekstów, autentycznych wywiadów, artykułów prasowych, podcastów, ponieważ zależy mi [właśnie] na tym, żeby uczeń nie tylko osiągnął sukces na egzaminie, ale żeby te wyniki egzaminu również odwzorowywały prawdziwe umiejętności. Aby uczeń zdobył prawdziwe umiejętności.

Wszyscy wiemy, że egzamin dla wielu z nas to jest sytuacja stresująca. Natomiast [no] ja staram się właśnie tak przygotowywać uczniów, aby czuli się maksymalnie przygotowani, żeby podchodzili do tego egzaminu na luzie.

Myślę, że to już wszystko na dzisiaj. Jeśli o czymś zapomniałam, to dodam informację w transkrypcji na stronie swojskijezykpolski.com. Tam też znajdziesz informacje, jak można się ze mną skontaktować. Zapewne też wszystkie linki do moich zajęć albo do odcinka podcastu, o którym mówiłam na początku, takim ogólnym odcinku o egzaminie certyfikatowym z języka polskiego jako obcego… Wszystkie te informacje znajdziesz w opisie odcinka.

Wszystkie odcinki podcastu, a także wszystkie transkrypcje odcinków podcastu znajdziesz na stronie swojskijezykpolski.com.

A jeśli [na przykład] zdawałeś już egzamin, albo zdawałaś już egzamin z języka polskiego, to będę ci wdzięczna, jeśli podzielisz się swoim doświadczeniem z innymi słuchaczami, na przykład zostawisz komentarz pod transkrypcją na stronie, albo [na przykład] pod postem na Facebooku, albo na Instagramie, albo na YouTubie. Myślę, że wszyscy słuchacze będą ci wdzięczni, jeśli opiszesz jak u ciebie wyglądał egzamin, co na przykład sprawiło ci największą trudność, czy coś cię na tym egzaminie zaskoczyło. Jakie jeszcze porady dałbyś osobom, które planują podchodzić do egzaminu?

Dziękuję ci bardzo za wysłuchanie lub obejrzenie tego odcinka. Trzymaj się ciepło i do usłyszenia.

Podobał Ci się ten odcinek? W podziękowaniu możesz wesprzeć mnie finansowo na Patronite!

Sprawdź cennik lekcji i zapisz się na pierwszą lekcję języka polskiego online ze mną, autorką podcastu.

Polecane odcinki

Typowo polskie produkty i prezenty z Polski

Certyfikat znajomości języka polskiego

Powiedzenia ze zwierzętami

System szkolny w Polsce

Sławne polskie kobiety

O autorce

Agnieszka Podemska

Lektorka języka polskiego jako obcego. Autorka podcastu dla uczących się języka polskiego jako obcego. Polska native speakerka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *