Nauka języka polskiego jako obcego – jak wyglądają moje lekcje?

W tym artykule/odcinku podcastu dowiesz się:

  • jak prowadzę konwersacje z języka polskiego jako obcego 
  • jak wyglądają moje standardowe lekcje języka polskiego jako obcego
  • jak moi uczniowie oceniają moje lekcje polskiego online
  • jakie materiały do nauki języka polskiego wykorzystuję jako nauczyciel języka polskiego jako obcego
  • indywidualne lekcje polskiego ze mną, czy lekcje grupowe w szkole językowej – co się bardziej opłaca?

Witam Cię serdecznie w podcaście Swojski Język Polski. Regularne oswajanie się z językiem mówionym pozwoli Ci nauczyć się polskiego w sposób naturalny i automatyczny. Wkrótce sam będziesz mówił płynnie w języku polskim. Miłego słuchania!

Cześć. Witaj w 48. odcinku podcastu Swojski Język Polski. Pamiętaj, że transkrypcję tego odcinka znajdziesz na stronie swojskijezykpolski.com w zakładce Wszystkie odcinki.

Co u Ciebie słychać w tym sierpniowym dniu? Jak spędziłeś lub spędziłaś lipiec? W Polsce mierzyliśmy się z falą upałów i odetchnęliśmy z ulgą, gdy trochę się ochłodziło.

Niestety ostatnio mam mniej czasu na nagrywanie odcinków. Z powodu rosnącej inflacji i kosztów życia, muszę skupiać się bardziej na pracy zarobkowej. Jak może pamiętasz, od grudnia prowadzę własną działalność, w ramach której uczę języka angielskiego oraz języka polskiego jako obcego.

Dzisiaj chciałabym opowiedzieć Ci o tym jak wyglądają moje lekcje języka polskiego jako obcego online. Zanim przejdę do tematu chciałabym Ci przypomnieć, że możesz wesprzeć moją twórczość podcastową zostając Patronem podcastu. Szczegóły znajdziesz na stronie swojskijezykpolski.com w zakładce Wsparcie finansowe podcastu

Chciałabym przy okazji gorąco podziękować nowemu Patronowi podcastu. Jest nim 21-letni Vojta. Vojta pochodzi z Czech i, jak sam mi napisał, uwielbia uczyć się języka polskiego, a jeszcze bardziej uwielbia słuchać mojego podcastu. Vojta napisał mi też, że mój podcast zainspirował go do czytania Harry’ego Pottera po polsku

Vojta, jeszcze raz dziękuję Ci za dołączenie do grona Patronów podcastu oraz za wszystkie miłe słowa. Jestem przekonana, że mój podcast pomoże Ci w nauce języka polskiego. 

Jeśli tak jak Vojta, chciałbyś lub chciałabyś wesprzeć mój podcast finansowo, tak abym mogła nagrywać jeszcze więcej ciekawych, wartościowych odcinków, to zajrzyj na swojskijezykpolski.com lub napisz do mnie na Facebooku albo Instagramie.

Ok, a teraz przejdźmy do tematu dzisiejszego odcinka, czyli do tego jak wyglądają moje lekcje języka polskiego jako obcego online.

Konwersacje w języku polskim online

Na początku moją ofertę nauczania języka polskiego jako obcego zaczynałam od konwersacji po polsku. Na zajęciach konwersacyjnych skupiam się na mówieniu i wymowie. Wykorzystuję wiele materiałów wizualnych, np. zdjęcia, krótkie filmiki. Wymyślam też różne scenki z życia codziennego i razem z uczniem ćwiczymy rozmowy i dialogi, np. w restauracji, czy na lotnisku. W czasie lekcji zapisuję błędy popełnione przez ucznia i potem razem je omawiamy. Podaję też różne przydatne zwroty, czy wyrażenia. Poprawiam wymowę. Opowiadam też dużo o Polsce i Polakach, mówię o moim mieście rodzinnym Toruniu, a także o Warszawie, stolicy Polski, w której mieszkam od 5 lat. Polecam uczniom ciekawe książki, seriale i filmy po polsku. Takie lekcje konwersacyjne są bardzo przyjemne, a przede wszystkim skuteczne dla uczniów, którzy znają już język polski na poziomie średnio zaawansowanym. Na razie oferuję tylko lekcje konwersacyjne indywidualne lub w parach.

Lekcje języka polskiego jako obcego

Od niedawna postanowiłam wprowadzić do mojej oferty również standardowe lekcje języka polskiego jako obcego. Nadal będę skupiać się na mówieniu i praktyce, ale takie standardowe lekcje będą też odpowiadać na potrzeby uczniów mniej zaawansowanych lub zupełnie początkujących. Będę stopniowo wprowadzać nowe słownictwo i gramatykę. Będziemy ćwiczyć proste dialogi. Pojawi się też słuchanie. Będę też wysyłać uczniom materiały i zadania domowe, abyście mogli uczyć się polskiego codziennie. Na razie lekcje standardowe również kieruję do uczniów indywidualnych lub par.

Nauczyciel języka polskiego jako obcego – opinie moich uczniów

Dotychczas wszyscy moi uczniowie byli i są zadowoleni z prowadzonych przeze mnie lekcji. W transkrypcji odcinka na swojskijezykpolski.com zamieściłam kilka opinii moich kursantów. Ciebie też zapraszam do nauki ze mną. Umówmy się na pierwsze zajęcia. Ustalimy Twoje cele, motywację do nauki. Opowiem Ci jak uczyć się języka polskiego efektywnie.

Opinie kursantów 

 

Materiały do nauki polskiego jako obcego

Z jakich materiałów do nauki polskiego korzystam? Planując lekcje, korzystam ze swoich własnych materiałów. Czasem wykorzystuję też wybrane, ciekawe materiały dostępne w Internecie. Posiadam też kilka fajnych podręczników i zeszytów ćwiczeń do nauki języka polskiego. Nie musisz jednak kupować podręcznika, aby ze mną współpracować. Wszystkie potrzebne materiały wysyłam uczniom na maila.

Szkoła języka polskiego czy prywatny nauczyciel języka polskiego jako obcego?

Na koniec wspomnę jeszcze o szkołach języka polskiego. Być może zastanawiasz się, czy warto skorzystać z moich indywidualnych lekcji, czy może zapisać się na tańsze, grupowe lekcje w szkole językowej. Jak wspominałam w podcaście kilkakrotnie, sama uczę się języka francuskiego. Kilka razy próbowałam lekcji grupowych organizowanych przez szkoły języków obcych, aż w końcu stwierdziłam, że nie jest to efektywne. W grupie uczniowie nigdy nie są dokładnie na tym samym poziomie, co sprawia, że bardziej zaawansowani uczniowie się nudzą, a mniej zaawansowani uczniowie stresują się, że jest za trudno. Nauczyciel nie może każdemu poświęcić tyle uwagi ile by chciał. 

Teraz mam lekcje indywidualne z francuskiego. Dzięki temu mogę uczyć się dokładnie tego, na czym mi zależy. Nauczyciel poświęca mi cały swój czas podczas godzinnej lekcji online. Lekcje indywidualne są droższe niż lekcje grupowe, ale w dłuższej perspektywie bardziej opłacają się zarówno finansowo, jak i czasowo.

Na moich lekcjach też możesz liczyć na pełne wsparcie i program zajęć dopasowany do Twoich obecnych umiejętności, predyspozycji, a także oczekiwań. Lekcje w parach też przeprowadzam tylko jeśli uczniowie są na bardzo zbliżonym poziomie znajomości polskiego.

To chyba wszystko o czym chciałam Ci dziś opowiedzieć. Jeśli chcesz nauczyć się języka polskiego z native speakerką, a zarazem doświadczoną lektorką języków obcych, to zapraszam na moje zajęcia. Oczywiście jeśli tylko masz jakieś pytania lub wątpliwości, pisz śmiało do mnie na Facebooku, Instagramie lub przez formularz na stronie swojskijezykpolski.com. Pamiętaj też żeby zasubskrybować mój kanał na YouTubie – wrzucam tam wszystkie odcinki podcastu, znajdziesz też tam pierwszy odcinek mojego vloga, w którym opowiadam, co mam w torebce

To wszystko na dziś. Trzymaj się ciepło i do usłyszenia!

 

Sprawdź cennik lekcji i zapisz się na pierwsze zajęcia!

lekcje polskiego online

Podobał Ci się ten odcinek? W podziękowaniu możesz wesprzeć mnie finansowo na Patronite!

O autorce

Agnieszka Podemska

Lektorka języka polskiego jako obcego. Autorka podcastu dla uczących się języka polskiego jako obcego. Polska native speakerka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *