Witam Cię serdecznie w podcaście Swojski Język Polski. Regularne oswajanie się z językiem mówionym pozwoli Ci nauczyć się polskiego w sposób naturalny i automatyczny. Wkrótce sam będziesz mówił płynnie w języku polskim. Miłego słuchania!
Cześć! Mam nadzieję, że jesteś dziś w równie dobrym nastroju, co ja! To już 15. odcinek podcastu! Cieszę się, że podcast staje się coraz bardziej popularny. Dostaję coraz więcej miłych komentarzy oraz pozytywnych opinii od słuchaczy. Jeśli też chcesz podzielić się swoją opinią lub pytaniem, to zapraszam na stronę swojskijezykpolski.com. Zostaw komentarz pod transkrypcją odcinka.
Ostatnio spodobał mi się komentarz Krysi pod transkrypcją 11. odcinka, w którym opowiedziałam jak moim zdaniem należy uczyć się efektywnie języka polskiego. Zacytuję tu komentarz Krysi:
Cześć! Bardzo dziękuję za Twój podcast, znalazłam go przez przypadek na Apple Podcast(s) i jest naprawdę super. Chciałam Cię zapytać, czy mogłabyś mi polecić jakiś polski serial lub film do oglądania?
Z góry dziękuję i życzę miłego dnia 🙂
Krysiu, bardzo dziękuję Ci za tak miły wpis. Jako że coraz więcej osób prosi mnie o polecenie polskich filmów i seriali, postanowiłam stworzyć specjalną serię odcinków podcastu, w której opowiem Ci jakie ciekawe polskie filmy i seriale możesz obejrzeć na Netflixie lub innych tego typu platformach. Oglądanie seriali i filmów na platformach typu Netflix, czy HBO Go jest o tyle fajne, że możesz zawsze włączyć napisy, żeby ułatwić sobie zrozumienie języka mówionego.
Jako że polskich filmów i seriali dostępnych obecnie na Netflixie jest mnóstwo, w dzisiejszym odcinku postanowiłam skupić się na kilku polskich filmach, które polecam obejrzeć z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, który obchodzimy 8. marca.
Opowiem Ci więc dziś o trzech bardzo różnych filmach z kobietami w roli głównej: zacznę od typowej komedii romantycznej, jeśli masz ochotę na coś wesołego i lekkiego, potem przejdę do filmu obyczajowego opowiadającego o wyzysku pracowników supermarketów, a na końcu opowiem Ci o adaptacji bardzo ciekawej powieści z wątkiem kryminalnym.
Planeta Singli
Zacznijmy od czegoś lekkiego, czyli od komedii. Generalnie, muszę przyznać, że nie jestem fanką polskich komedii – nie dlatego, że nie lubię ogólnie komedii – ale dlatego, że większość polskich komedii jest dosyć głupawa i opiera się głównie o mało wyrafinowane dialogi. Zdecydowanie wolę komedie francuskie, w których przeważa żart sytuacyjny.
Nie oglądałam więc zbyt wielu współczesnych polskich komedii, ale jeśli rzeczywiście masz ochotę na coś lekkiego i przyjemnego, to mogę Ci polecić pierwszą część Planety Singli.
Główną rolę w filmie gra polska aktorka Agnieszka Więdłocha, która wciela się w postać skromnej nauczycielki szukającej księcia z bajki. W Planecie Singli występuje też Maciej Stuhr, znany polski aktor, który wciela się w postać Tomka, showmana telewizyjnego prowadzącego program, w którym naśmiewa się z kobiet szukających idealnego mężczyzny za pomocą aplikacji randkowych. Tomek chce wykorzystać romantyczną naturę Ani i przekonuje ją do wzięcia udziału w swoim programie. Jak można się domyślić, nie obędzie się bez zabawnych perypetii, czyli przygód.
Obecnie dostępne są już 3 części Planety Singli, natomiast z każdą częścią jakość fabuły i humoru niestety drastycznie spada. Moim zdaniem warto więc jedynie obejrzeć pierwszą część.
Dzień Kobiet
Jeśli jesteś w nastroju na coś poważniejszego, poruszającego wątek społeczny, to zachęcam Cię do obejrzenia polskiego filmu obyczajowego, który sama niedawno obejrzałam. Film nosi tytuł Dzień Kobiet.
Opowiada o samotnej matce Halinie, wychowującej nastoletnią córkę. Halina zmaga się z nieciekawą sytuacją finansową, pracując jako kasjerka w sklepie spożywczym. Pewnego dnia awansuje na kierowniczkę, jednak zamiast cieszyć się z lepszej sytuacji materialnej, musi zmierzyć się z nieetycznymi wymaganiami szefa. Halina za namową zwierzchników zmusza swoje koleżanki do brania bezpłatnych nadgodzin, podstępem zwalnia też jedną z nich z pracy, na żądanie szefa.
Dopiero gdy dochodzi do tragedii, Halina opamiętuje się i postanawia naprawić swoje zachowanie, wytaczając proces swojemu pracodawcy. Jak skończy się jej historia? Przekonaj się sam lub sama, oglądając film do końca.
Niestety muszę dodać, że pewne wątki w filmie są oparte o wydarzenia, które miały miejsce w rzeczywistości. Kilka lat temu w Polsce było bardzo głośno o tym, jak duże sieci handlowe wykorzystują swoich pracowników.
Pokot
Trzeci film, który chciałabym Ci przedstawić, to film, o którym wspominałam już w 10. odcinku podcastu, w którym opowiadałam o znanych Polkach. Mówię mianowicie o filmie zatytułowanym Pokot. Jest to film wyreżyserowany przez Agnieszkę Holland, powstały na podstawie powieści Prowadź swój pług przez kości umarłych polskiej noblistki Olgi Tokarczuk.
Główną bohaterką książki i filmu jest Janina Duszejko – emerytowana inżynier, obecnie nauczycielka angielskiego w szkole. Janina mieszka we wsi położonej na skraju Kotliny Kłodzkiej w Sudetach, gdzie pewnego razu dochodzi do serii morderstw dokonanych na kłusownikach i myśliwych. Janina uważa, że to zwierzęta mszczą się na polujących i rozpoczyna własne dochodzenie.
Obecnie jeszcze nie oglądałam filmu, ale czytałam książkę, która bardzo mi się podobała.
To tylko 3 propozycje polskich filmów dostępnych na Netflixie. Możesz znaleźć więcej propozycji, wpisując w wyszukiwarkę “polskie filmy i seriale na Netflixie” lub innej, wybranej przez Ciebie platformie. Na pewno znajdziesz coś, co przypadnie Ci do gustu.
Tymczasem przypominam, że komentarz lub opinię możesz zostawić nie tylko na stronie swojskijezykpolski.com, ale też na Facebooku lub Instagramie. Linki w opisie odcinka. Zajrzyj też koniecznie na swojskijezykpolski.com/transkrypcje, aby zapoznać się z transkrypcją dzisiejszego odcinka. Znajdziesz tam też transkrypcje poprzednich odcinków, np. odcinka, w którym tłumaczę znaczenie polskich idiomów lub opowiadam o polskim rynku pracy.
Dzięki za wysłuchanie dzisiejszego odcinka do końca. To wszystko na dziś. Trzymaj się ciepło i do usłyszenia!
Podobał Ci się ten odcinek? W podziękowaniu możesz wesprzeć mnie finansowo na Patronite!
Sprawdź cennik lekcji i zapisz się na lekcje online z języka polskiego ze mną, autorką podcastu.
Polecane odcinki:
Polska malarka Olga Boznańska – obrazy i życie prywatne
Egzamin certyfikatowy z języka polskiego jako obcego
Jak nauczyć się języka polskiego?
O autorce
Agnieszka Podemska
Lektorka języka polskiego jako obcego. Autorka podcastu dla uczących się języka polskiego jako obcego. Polska native speakerka.
Dziękuję bardzo. Jeżeli znasz, możesz mi powiedzieć jakieś bezpłatne strony do obejrzenia filmów!! Proszę!!
Cześć 🙂 Sprawdź strony https://vod.tvp.pl/ oraz https://polsatboxgo.pl/. Część produkcji można tam oglądać za darmo, ale wtedy trzeba oglądać z reklamami. Daj znać, jeśli znajdziesz coś ciekawego 🙂
Thank you very much for making and sharing this excellent material.