Polak u dentysty - jak Polacy dbają o zęby

Polak u dentysty: jak Polacy dbają o zęby?

Witam Cię serdecznie w podcaście Swojski Język Polski. Regularne oswajanie się z językiem mówionym pozwoli Ci nauczyć się polskiego w sposób naturalny i automatyczny. Wkrótce sam będziesz mówił płynnie w języku polskim. Miłego słuchania!

Hej! Końcówka lipca i początek sierpnia upłynęły mi na leczeniu zębów u dentysty. Cały proces chodzenia po dentystach w Warszawie zainspirował mnie do zrobienia researchu o tym jak Polacy dbają o zęby. A to z kolei zainspirowało mnie do nagrania odcinka na ten temat.

Pamiętaj, że transkrypcję odcinka znajdziesz na stronie swojskijezykpolski.com. Zapraszam Cię też przy okazji na moje lekcje z języka polskiego online

Na wstępie chciałabym podziękować nowej Patronce podcastu, Natalii z Ukrainy. Natalio, bardzo Ci dziękuję i życzę powodzenia w nauce języka polskiego. 😀

Przy okazji przypominam innym słuchaczom i słuchaczkom, że na stronie swojskijezykpolski.com w zakładce Wsparcie finansowe podcastu znajdują się szczegółowe informacje o tym, jak można wesprzeć rozwój podcastu.

A teraz przejdźmy do tematu odcinka. O swoich doświadczeniach u dentysty opowiem za chwilę, na razie zacznę od omówienia badań przeprowadzonych wśród Polaków na temat pielęgnacji jamy ustnej. 

Jak często Polacy myją zęby?

Jak często Polacy myją zęby? Według raportu opisanego na portalu infodent24.pl tylko 55 proc. Polaków deklaruje, że myje zęby z użyciem pasty dwa razy dziennie. Około 14% Polaków myje zęby trzy razy dziennie, a 18% Polaków tylko raz dziennie.

Kiedy Polak idzie do dentysty?

Jak często Polacy chodzą do dentysty? Z badań przeprowadzonych przez Medicover Stomatologia w grupie osób w wieku od 18 do 40 lat wynika, że aż połowa Polaków udaje się do dentysty dopiero wtedy, gdy konieczna jest ekstrakcja, czyli usunięcie zęba lub leczenie kanałowe.

Jak często Polak chodzi na przegląd zębów?

A jak często Polak chodzi na przegląd zębów?

Według badań, których wyniki zostały opisane na portalu ISB Zdrowie zaledwie 30% dorosłych Polaków regularnie, co sześć miesięcy, odwiedza stomatologa na wizytę kontrolną w celu sprawdzenia stanu uzębienia.

Co zniechęca Polaków od wizyty u dentysty?

Co zniechęca Polaków od wizyty u dentysty? Centrum stomatologii enel-med opublikowało na swojej stronie wyniki badania, według którego najczęstszym powodem zgłoszonym przez 66 proc. badanych są wysokie koszty usług stomatologicznych.

Ponadto co piąta osoba badana przyznaje, że cierpi na dentofobię i odczuwa strach przed wizytą u dentysty. 16% respondentów wskazuje brak zaufanego gabinetu lub specjalisty jako czynnik utrudniający podjęcie decyzji o leczeniu.

Koszty leczenia zębów w Polsce

Skoro koszty leczenia grają kluczową rolę, to o nich porozmawiajmy. Dla formalności zacznę od tego, że teoretycznie w Polsce można próbować leczyć zęby za darmo w ramach NFZ, czyli Narodowego Funduszu Zdrowia, o którym mówiłam w odcinku podcastu poświęconemu systemowi opieki zdrowotnej w Polsce. 

Leczenie zębów w ramach NFZ

Jednak w praktyce jest to dosyć uciążliwe. Załóżmy, że zgłosisz się do publicznej placówki z bólem zęba. Przychodnia stomatologiczna, która podpisała umowę z NFZ ma obowiązek Cię przyjąć. 

Istnieje jednak długa lista usług nieobjętych bezpłatnym leczeniem. Po pierwsze estetyczne i trwalsze białe plomby przysługują Ci tylko w przednich zębach górnych i dolnych. Jeśli zgłosisz się z bolącą trójką, to dostaniesz lepsze wypełnienie, ale jeśli będzie to czwórka, to dostaniesz mniej estetyczną i mniej trwałą plombę. Leczenie kanałowe również jest darmowe tylko w przypadku przednich zębów, czyli siekaczy i kłów.

Uważam to za absurdalne, bo to zazwyczaj trzonowce i przedtrzonowce, czyli tylne zęby, które trudniej utrzymać w całkowitej czystości psują się na tyle, że wymagają leczenia kanałowego. Na stronie pacjent.gov.pl masz wypisane najważniejsze usługi, które przysługują pacjentom NFZ. 

Doczytałam się tutaj między innymi, że kobietom w ciąży przysługuje leczenie kanałowe wszystkich zębów, ale – i tutaj kolejny absurd – leczenie w ramach NFZ obejmuje do trzech kanałów w zębie. Tymczasem tylne zęby mogą mieć nawet do pięciu kanałów. W praktyce więc ubezpieczony pacjent wymagający leczenia kanałowego w większości przypadków będzie musiał wybrać leczenie prywatne. W ramach NFZ możesz co najwyżej wyrwać zepsuty tylny ząb.

A co jeśli interesuje Cię czyszczenie zębów? Niestety czyszczenie zębów w ramach NFZ nie obejmuje wszystkich zalecanych etapów. Usuwanie kamienia nazębnego, czyli tak zwany skaling przysługuje ubezpieczonym pacjentom raz w roku.

Niestety piaskowanie, które zalecane jest przez stomatologów po zabiegu usuwania kamienia, nie jest refundowane. Piaskowanie pomaga usunąć wszelkie przebarwienia, np. po kawie czy herbacie. Jeśli więc zależy Ci na kompleksowym wyczyszczeniu zębów, to również lepiej zrobić to prywatnie.

Ja co roku kupuję prywatnie tzw. pakiet higienizacyjny 3 w 1. Obejmuje on skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie, które ma za zadanie usunąć przebarwienia, oraz fluoryzację, która wzmacnia szkliwo i chroni przed rozwojem próchnicy.

Leczenie zębów prywatnie

No dobrze, to jak wygląda leczenie zębów prywatnie? W skrócie, jest drożej, ale lepiej i szybciej. Zwłaszcza jeśli cierpisz na dentofobię, to lepiej znaleźć jest zaufanego dentystę, który pracuje w prywatnej klinice. Jest tam zwykle bardziej komfortowo i po prostu bardziej sympatycznie. 

Coraz częściej zdarza mi się, że prywatny lekarz wita się ze mną uściskiem dłoni na modłę zachodnią. Jeśli chodzisz regularnie po polskich lekarzach, to wiesz, że jest to nadal ewenement, bo zwykle lekarz, zwłaszcza tak zwany “lekarz na NFZ” traktuje pacjenta przedmiotowo i nawet do głowy by mu nie przyszło, że można potraktować pacjenta z szacunkiem. 

Ale wracając do sedna… Dobry dentysta zawsze pyta, czy życzę sobie znieczulenie. Jest to dodatkowy koszt, ale warto zadbać o swój komfort. Jeśli podejrzewasz, że leczenie Twojego zęba będzie skomplikowane, to wybierz takiego dentystę, który ma w swojej klinice sprzęt do robienia zdjęć RTG zębów. Niektórzy lekarze nie podejmują się leczenia zęba bez obejrzenia zdjęć.

Do dentysty możesz się zapisać w aplikacji Znany Lekarz, jeśli zależy Ci na szybkim terminie. W tej aplikacji możesz też zapoznać się z opiniami na temat lekarzy. Co istotne, możesz w niej też porównać ceny usług poszczególnych lekarzy stomatologów.

Czemu warto dbać o zęby?

A czemu w ogóle dbać o zęby? Przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej zapobiega próchnicy i paradontozie, które mogą być bolesne. 

Według portalu ISB Zdrowie aż 95% dorosłych Polaków zmaga się z próchnicą, a przeciętny Polak ma nią objętych aż 13 zębów.

Przewlekłe stany zapalne w jamie ustnej wpływają na resztę naszego organizmu i mogą prowadzić do wielu chorób. Według Biura Prasowego Medicover, zaniedbanie zębów i dziąseł wiąże się nie tylko z nieświeżym oddechem, ale także z poważniejszymi schorzeniami, takimi jak miażdżyca, która może prowadzić do chorób układu krążenia, a także z chorobą Alzheimera, cukrzycą i chorobami nerek.

Moim zdaniem profilaktyczne dbanie o zęby może być na dłuższą metę tańsze. Koszt przeglądu u dentysty, higienizacja, wstawienie zwykłej plomby – wszystkie te zabiegi są o wiele tańsze niż leczenie kanałowe, czy implanty zębów.

Jak dbam o zęby?

Na końcu opowiem Ci jak ja sama dbam o zęby. Przede wszystkim co roku chodzę na czyszczenie zębów, czyli usuwanie kamienia, piaskowanie i lakierowanie. Zalecane jest chodzenie co pół roku, ale zawsze na wizycie higienistka mówi mi, że mogę przyjść za rok. 

Niestety samo czyszczenie zębów nie wystarcza, o czym boleśnie przekonałam się w ostatnim czasie. Niedawno zaczęła boleć mnie górna szóstka. Okazało się, że mimo codziennego mycia zębów i nitkowania, miałam tam sporą próchnicę. 

Ponieważ nie było bliskich terminów do mojej zaufanej dentystki, zapisałam się do innej. Ta nowa dentystka założyła mi tam plombę. Niestety to nie pomogło, ząb bolał mnie coraz bardziej. 

Poszłam w końcu do swojej dentystki i okazało się, że w tym przypadku konieczne jest leczenie kanałowe, ponieważ miałam tam zapalenie miazgi zęba. Zapalenie miazgi występuje zazwyczaj w przypadku zaniedbania leczenia próchnicy. 

Teraz już się z tym pogodziłam i mogę mówić o tym publicznie, ale na początku było mi strasznie wstyd, że dopuściłam do takiego zaniedbania. Pożaliłam się swojej dentystce, że przecież codziennie myję dokładnie zęby  pastą z fluorem oraz używam nici dentystycznej. 

Dentystka powiedziała mi, żebym się nie obwiniała i poleciła mi kupno irygatora. Irygator to urządzenie, które czyści przestrzenie międzyzębowe strumieniem wody pod ciśnieniem. Jest więc bardziej skuteczne niż nić dentystyczna. Jest z tym trochę więcej zachodu niż z nicią, ale codziennie wieczorem poświęcam chwilę na użycie irygatora. 

Leczenie kanałowe sprawiło, że jeszcze poważniej zaczęłam traktować higienę jamy ustnej. Po pierwsze, leczenie kanałowe jest kosztowne. Ja wydałam na nie ponad tysiąc złotych. Po drugie, leczenie kanałowe polega na usunięciu miazgi zęba. Taki ząb staje się martwy i bardziej podatny na złamania. 

Poza tym istnieje ryzyko, że dentysta niedokładnie usunie miazgę i będą komplikacje, a na końcu ząb i tak będzie do wyrwania. Aby upewnić się, że kanały zęba są odpowiednio opracowane, należy wykonać zdjęcie zębów zwane pantomogramem. Potem warto co jakiś czas powtarzać robienie zdjęcia, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku. Czasami konieczne jest usunięcie zęba po leczeniu kanałowym i wstawienie implantu. Jest to oczywiście kosztowne.

Tak więc, aby uniknąć problemów w przyszłości codziennie szczotkuję zęby przynajmniej dwa razy dziennie pastą z fluorem. Używam zwykłej szczoteczki lub szczoteczki sonicznej, jeśli akurat nie rozładowała się w niej bateria. Niestety często się tak dzieje, a dosyć długo się ładuje. Dodatkowo używam nici dentystycznej oraz od niedawna korzystam z irygatora. Od czasu do czasu stosuję też żel do fluoryzacji zębów, który nakładam na zęby patyczkiem higienicznym.

To wszystko na dzisiaj. A Ty? Jak dbasz o zęby? Zostaw komentarz pod transkrypcją odcinka na swojskijezykpolski.com lub pod wideo na YouTubie lub pod postem na Facebooku albo Instagramie. Linki będą w opisie odcinka. 

Przypominam, że jeśli podcast Ci się podoba, to możesz wesprzeć jego rozwój finansowo, zostając Patronem lub Patronką podcastu. Szczegóły na stronie swojskijezykpolski.com w zakładce Wsparcie finansowe podcastu. 

Zapraszam też raz jeszcze na moje indywidualne lekcje języka polskiego dla obcokrajowców. Oferuję lekcje standardowe, lekcje konwersacyjne oraz lekcje przygotowujące do egzaminu certyfikatowego z języka polskiego. Do usłyszenia!

Źródła:

~~~

Polecane odcinki:

Fundacja WOŚP, czyli najbardziej znana fundacja charytatywna w Polsce

Jak przygotować się do egzaminu certyfikatowego z języka polskiego?

Numer PESEL – dlaczego warto go mieć mieszkając w Polsce

Matura w Polsce: czym jest polski egzamin maturalny

Dlaczego warto uczyć się języka polskiego?

O autorce

Agnieszka Podemska

Lektorka języka polskiego jako obcego. Autorka podcastu dla uczących się języka polskiego jako obcego. Polska native speakerka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *