Witam Cię serdecznie w podcaście Swojski Język Polski. Regularne oswajanie się z językiem mówionym pozwoli Ci nauczyć się polskiego w sposób naturalny i automatyczny. Wkrótce sam będziesz mówił płynnie w języku polskim. Miłego słuchania!
Cześć! To już 30. odcinek podcastu! Czas szybko płynie! Cieszę się, że podcast przyciąga coraz więcej słuchaczy. Mam nadzieję, że przesłuchałeś lub przesłuchałaś już poprzednie odcinki. Jeśli jest to Twój pierwszy odcinek to zachęcam Cię gorąco do zapoznania się również z innymi odcinkami.
Opowiadam w nich między innymi o moim psie, o tym dlaczego warto medytować, mówiłam też o polskim rynku pracy, o tym co Polacy oglądają w telewizji, o mojej pierwszej dawce szczepienia przeciw Covidowi, a także o tym jak Polacy spędzają wakacje.
Dzisiaj natomiast opowiem Ci o tym, czemu warto jeździć na rolkach. Jestem właśnie świeżo po drugiej dawce szczepienia przeciw Covidowi i powoli wracam do moich aktywności przed pandemicznych. Jedną z nich jest jazda na rolkach. Właściwie to w pandemii jeździłam trochę sama na rolkach, natomiast teraz wróciłam do udziału w zajęciach grupowych.
Ponieważ sama bardzo lubię jeździć na rolkach postanowiłam w dzisiejszym odcinku zachęcić Cię do spróbowania tego sportu, oczywiście o ile jeszcze tego nie zrobiłeś lub jeśli pozwala Ci na to stan zdrowia. Jak chyba każdy sport, jazda na rolkach ma też swoje wady, ale o nich powiem na końcu.
Zalety jazdy na rolkach
Zacznijmy od zalet jazdy na rolkach. Najbardziej oczywistą zaletą tego sportu jest jego pozytywny wpływ na naszą kondycję. Jest to aktywność kardio, wzmacnia nasze serce i pobudza cały układ krążenia. Zwłaszcza po całym dniu siedzenia w pracy przed komputerem doceniam zbawienny wpływ jazdy na rolkach.
Kolejną zaletą jazdy na rolkach jest to, że możemy jeździć na świeżym powietrzu, dzięki czemu dotleniamy nasz organizm, możemy się opalić i przyswoić więcej witaminy D ze słońca.
Jazda na rolkach po mieście jest darmowa. Nie musimy płacić za wynajem sali.
Rolki poprawiają również koordynację ruchową. Wiem coś o tym. Jeżdżąc na rolkach ćwiczę swoją równowagę, a także czujność. Zwłaszcza jeżdżąc z dużą prędkością muszę uważać, by w porę zahamować lub ominąć jakąś przeszkodę, np. leżący na ziemi patyk, o który mogłabym się potknąć.
Jazda na rolkach rozwija też mięśnie nóg i pośladków. Pomaga też wysmuklić uda i łydki. Jest to dobra wiadomość dla osób, które tak jak ja nie lubią ćwiczeń na siłowni.
Osoby, które chciałyby schudnąć, ale nie lubią biegać, mogą spróbować jazdy na rolkach. Według informacji, które znalazłam przygotowując się do nagrania odcinka, godzina jazdy na rolkach pomoże nam spalić do 700 kcal.
Wady jazdy na rolkach
Jak uprzedzałam wcześniej, można też znaleźć wady jazdy na rolkach. Przede wszystkim, aby zapewnić sobie bezpieczną jazdę, należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Dobrej jakości rolki oraz kask to podstawa. Warto też zainwestować w ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki, zwłaszcza jeśli jesteśmy początkujący i chcemy poczuć się pewniej na drodze. Są to oczywiście jednorazowe wydatki i dobry sprzęt będzie nadawał się do użytku przez lata.
W grupach facebookowych dla rolkarzy czasem czytam komentarze od osób, które wstydzą się jeździć w kasku, twierdzą, że to sprzęt dla dzieci lub wyłącznie dla początkujących. Ja natomiast uważam, że nasze zdrowie i bezpieczeństwo jest najważniejsze, a i moi instruktorzy znają historie kiedy kask uratował komuś życie.
Przyznaję jednak, że jazda w upale w kasku i ochraniaczach może nie być tak przyjemna jak jazda z rozwianym włosem.
Jeśli jesteś początkującym rolkarzem, to kolejnym wyzwaniem może być znalezienie bezpiecznej trasy do jazdy. Zanim więc zaczniesz jeździć po mieście warto nauczyć się hamować. Może to wiązać się z kosztami, na przykład wykupieniem lekcji u instruktora.
Właściwie może się to jednak okazać zaletą a nie wadą. Na przykład ja, chcąc nauczyć się hamować prawidłowo i skutecznie, dołączyłam w zeszłym roku do grupy dla początkujących rolkarzy. Dzięki temu jazda na rolkach stała się dla mnie również sposobem na poznanie nowych ludzi, którzy tak jak ja lubią spędzać wolny czas na powietrzu.
Kolejną rzeczą na którą warto zwrócić uwagę jest prawidłowa postawa podczas jazdy. Nieprawidłowa postawa może doprowadzić do bólu kręgosłupa lub kolan. Jednak i na to jest rozwiązanie. Należy rozciągać się przed i po sesji jazdy na rolkach. Odpowiednie ćwiczenia rozciągające wydłużą i rozluźnią Twoje plecy, dzięki czemu nie będziesz ich usztywniać w czasie jazdy.
Czy rolki są niezdrowe dla kolan? Otóż okazuje się, że są bezpieczniejsze niż bieganie, które bardziej obciąża nasze stawy. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej pozycji podczas jazdy oraz dobrać odpowiednie rolki!
Podsumowując, rolki są świetną aktywnością fizyczną, która pomoże Ci utrzymać zdrową sylwetkę, poznać nowych ludzi i spędzić czas na świeżym powietrzu. Jazda na rolkach to po prostu dobra zabawa. Należy jednak dbać o to, by była również bezpieczna.
Czy zachęciłam Cię do jazdy na rolkach? Daj znać w komentarzu pod transkrypcją na swojskijezykpolski.com lub Facebooku albo Instagramie. Pamiętaj też, aby zostawić subskrypcję na YouTubie! A może podzielisz się swoim ulubionym sportem? Będzie to świetna okazja do poćwiczenia pisanego polskiego. Śmiało, do odważnych świat należy!
To już wszystko na dziś. Trzymaj się ciepło i do usłyszenia!
~~~
Podobał Ci się ten odcinek? W podziękowaniu możesz wesprzeć mnie finansowo na Patronite!
Sprawdź cennik lekcji i zapisz się na pierwszą lekcję języka polskiego online ze mną, autorką podcastu.
Polecane odcinki
Mądry Polak po szkodzie i inne polskie idiomy z narodowościami
Ile kosztuje wynajem mieszkania w Polsce?
Kto proponuje przejście na „ty” w Polsce?
Najpopularniejsze portale pracy w Polsce
O autorce
Agnieszka Podemska
Lektorka języka polskiego jako obcego. Autorka podcastu dla uczących się języka polskiego jako obcego. Polska native speakerka.